şükela:  tümü | bugün
 • mafya babası salvatore riina'nın çetesini yok etmek için mafyayla savaşmış,400 den fazla mafioso'yu içeri tıkmış,yine riina tarafından öldürülmüş savcı.
 • 18 mayıs 1939 palermo doğumlu italyan savcı.sicilya mafyasına karşı en kapsamlı soruşturmaları yürüten ekibin başıydı.23 mayıs 1992 günü palermo havaalanından palermo şehir merkezine gelirken,capaci yakınlarında otoyolda bir köprü altına yerleştirilen dinamitlerin patlatılması sonucu eşi ve üç korumasıyla öldürülmüştür.sonrasında görevi devralan savcıda kırmızı bir fiat bis'in patlatılmasıyla öldürülmüştür.olaydan sonra palermo havaalanına bu iki svcının adları verilmiştir.
 • cosa nostra'yi bitirmeye calisirken yine onlar tarafindan oldurulen palermo dogumlu italyan savci. bugun arabasinin altinda bomba patlatilarak öldürülmesinin uzerinden tam 21 yil gecmis.
  [http://www.youtube.com/watch?v=b-qsvzgi0ru http://www.youtube.com/watch?v=b-qsvzgi0ru]
 • uyuşturucunun oldukça yaygın olduğu palermo'da doğup; mafya babalarına kafa tutan, korkusuz italyan savcı.
  özellikle devlet ile mafyanın ortaklıklarını bir bir ortaya çıkarınca halkın desteğini iyice arkasına almıştır.
  sonrasında "temiz eller" adını verdiği binlerce kişinin -üst düzey devlet görevlileri, bakanlar da bunun içine dahildir- gözaltına alındığı operasyonu başlatmıştır. ancak tüm çabalarına rağmen mafyanın başındakine ulaşamamıştır.

  konvoyuyla evine dönerken; evinin önüne yerleştirilen bomba patlatılmış, 3 koruması, eşi ve kendisi hayatını kaybetmiştir.
  mafyanın başında olan salvatore riina'nın, falcone'yi ortadan kaldırdıktan sonra evinde parti verdiği söylenmektedir.
  bu operasyonda, falcone'nin yakın arkadaşı da olan -şu an ismini hatırlayamadım- büyük destek vermiştir. kendisi de aynı zamanda savcıdır ve falcone öldükten sonra operasyonlara o devam etmiştir. ancak o da bir ay sonra yine bombalı bir saldırıda öldürülmüştür.

  üst üste gelen bu iki bombalı saldırı italya'da büyük yankı uyandırmıştır ve bunun üzerine salvatore yakalanmış ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.
 • sevil atasoy'un son kitabı "züppe kocanın şarkıcı karısı ve başka nahoş gerçekler"de detaylı bir şekilde ölümü anlatılan adam.

  falcone ve halefi paolo borsellino yukardaki entrylerde savcı olarak tanıtılmış; ama hem sevil atasoy hem de wikipedia mesleğini yargıç/sulh hakimi olarak tanımlamakta.