şükela:  tümü | bugün
 • bu oyuncu değiştirme olayı ciddi bir konu, voleybol federasyonu bunun üzerine düşünmeli ve kesinlikle guidetti ile ilgili bir yargıya varmalı, umarım işin içinde bahis mafyası filan yoktur, eğer öyleyse gerçekten çok yazık. guidetti'nin sempatikliği veya emekleri sorgulanmaması gerektiği anlamına gelmiyor, şu tapma işinden vazgeçin artık.
 • türkiye'ye voleybolu ilk tanıtan ve sevdiren hoca değildir. fakat değerli bir voleybol adamıdır.
  eğer kendisine bu sıfatı verirsek, sayın hocamız `reşat yazıcıoğulları'na çok haksızlık etmiş oluruz.
  reşat hocalı efsane kadro, avrupa ikincisi olmuş ve japonya'da dünya kupasına katılmıştı.
  bizler, o maçları hiçbir sansür veya kesintiye uğramadan, izlemiş ve 10 kasım 2003 günü yapılan maçta, tam 9:05 te alınan molaya ve o molada, hiç konuşmadan yapılan saygı duruşuna, tanıklık etmiştik.

  2003 yılındaki, o efsane kadro (natalia hanikoglu, neslihan demir ve diğerleri) eminim ki bugün oynayan kızların çoğunun ilham kaynağı idi.
  çünkü bu kızlar o zamanlar 6-7 yaşlarındaydı.
 • beceriksizdir. bir gurup kadını yönetemeyene erkek mi denir?
 • ben kendisiyle devam edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.. voleybol bilgisine bişey demek haddime değil ama sorun tespiti ve çözüm üretebilme yeteneği bariz şekilde sınıfta kalıyor.. olimpiyatlarda da bu şampiyonada da bunu gördük..
 • 2008 yılından beri iyi kötü takip ettiğim antrenör.

  milli takımın nereye gittiğini anlamak için, kendisi hatalarıyla sevaplarıyla bütünlüklü bir analizi hak ediyor. çünkü hem hataları var, hem sevapları..

  türkiye voleybol ligi her yıl dünyadaki en pahalı oyuncuları barındırsa da ligde yıllarca istikrarlı takım oyunu oynayan tek bir takım var, kendisinin çalıştırdığı vakıfbank..

  gio `:(giovanni gudetti)` bunu vakıfbank'ta 2010'da malgorzata glinka'nın takıma katılması sonrasında yakaladı ve neredeyse 10 yıldır devam ettiriyor. bu takım oyunu öncelikle başarılı blok defans kurgusunda kendini gösterdi.. sonra hücum hızında ve çeşitliliklerinde görüldü.. yerli oyuncularımızın da bu takım oyununa dahil olduklarını gördük. ama kaç tanesi için bunu söyleyebiliriz? çok azı için.. mesela gizem güreşen, sonra gizem örge, gözde kırdar vs.

  vakıfbank'ın başarısında her ne kadar takım oyunu kendini gösterse de gio her yıl yerleşik bloğa hücum edebilen köşe hücumcularına sahipti.. ki bu isimler dünyada çok az olan sınırlı isimler.. oyun tıkandığı an, defanstan top çıktığı an yükselt topu, o öldürsün taktiğini uygulayabileceğin isimler.. ki bununla da bitmiyordu, avrupa kupaları için hemen her mevkiye pahalı iyi yabancılar alınıyor lig maçlarında oturtuluyor falan..

  neyse gelelim konumuza, yani milli takıma.. gio vakıfbank'ta çalışırken aynı zamanda alman ve hollanda milli takımlarını da çalıştırdı. bu görevlerde son derece enerjisi yüksek, hırslı, motive ve "çirkef" bir kenar adamı olarak yer aldı.. vakıfbankta da genel görüntü bu şekilde..

  sırasıyla sevaplarından bahsedecek olursak;

  - kendisinin yönetiminde milli takımın en dirençli halini görüyoruz..

  - dünya sıralamasında en yüksek basamaklara çıktığımız dönem, yine onun dönemi..

  - dillere destan çalışkanlığı sayesinde rakip takımın detaylı analizlerinin yapıldığı ve maç öncelerinde oyunculara uzun uzun rakibin zaafları ve yapılması gerekenlerin teorik olarak anlatıldığı toplantıların yaşandığı belirtiliyor.

  - herşeye rağmen milli takıma en çok oyuncu katkısı veren kulüp takımı vakıfbank. oyuncuların yetiştirilmesine katkı anlamında..

  nihayet geldik günahlara;

  - gio türk milli takımının başında alman veya hollanda milli takımının başındaki kadar hırslı, şevli, istekli bir görüntü vermiyor.. hep bir bezgin vücut diliyle saha kenarında.. bu kendisini tanıyanlar için oldukça sıradışı bir tablo.

  - bir çok iyi oyuncu ile zaman içinde kişisel husumetlere girdi ve onları milli takıma çağırmıyor. ki bu oyuncuların bazılarına takımda ciddi ihtiyaç duyulmasına rağmen.

  - ebrar gibi genç ve milli takımın çok kritik pozisyonunda bulunan bir oyuncuyu olimpiyat yılında, vakıfbankta yedek oturttu ve oynama şansı verdiğinde pç değil manşet alan 4 numara smaçörü olarak oynattı.. yani milli takımı önceleyen bir yaklaşımı yok. klüpte klüp başarısını önceliyor.. ama klüp dediğimiz de devletin bankasının klübü ve voleybol klüp değil milli takımlar üzerinden ilerleyen , değeri olan bir spor..

  -kadro seçimlerinde kişisel ilişkiler de devrede olduğu için oyuncuların alternatifi olacak isimler kadroya dahil edilmiyor. bugün sırbistan maçında zehra'yı 3 set oynattı. oysa zehra'nın alternatifi kübra takımda alsaydı çok daha erken değişiklik yapabilirdi.

  -bugünkü sırbistan maçı hedef maçtı. turnuva öncesinde çalışılacak olan hedef maç. böyle bir maçta en kritik anda tecrübesiz oyuncuları oyuna sokup mağlubiyete davetiye çıkarmak hiç şüphesiz antröner hatasıydı.. ve bu hataları 2. ve 3. sette 2'li değişiklik olarak yaptı, seti kaybetti..

  sözün özü, evet gio önemli bir yetenek, ciddi katkılar da sundu.. ancak federasyonun konuya dahil olup bir takım kontrollerde bulunması gerekiyor.. pasif pasif , biz destekliyoruz demekle olmadığı görüldü.. milli takım ne olimpiyatlarda ne da avrupa şampiyonasında hiçbir hedef maçı kazanamadı.. an azından bu seviyeyei geçmek için neler yapılması gerektiği hususunda antrenörden raporlar istenmeli ve çalışılmalı..
 • maçı finalde italyayla karşılaşmamamız için elleriyle verdi. olimpiyatlarda italya maçında da en kritik anlarda pasör değişikliğine gitmişti. 2. set 23-23 ken buse'yi almak ne demek? bilen bilir bir takımda pasör değişirse oyun aklı komple değişir. hayır yani buseden bahsediyoruz naz falan değil. kız 5 servisten 5 ini kaçırdı. voleybolcu bile demezsin. artık guidettinin gitme vakti geldi.
 • truva atı vatan haini loser gereksiz bi tip, acilen kovulmalı
 • emeği büyüktür saygı duyarım ama kritik anlarda yaptığı hamleler akıl almaz derecede saçma. buseyi her aldığında servis hatası yaptı ve seti kaybettik.

  anlamayacak ne var ki bu kadar zor, sürekli oynatmadığın birini böyle bir maçta o kadar kritik bir anda oyuna alırsan nasıl stres yapmasın?

  edit: 2 seçenek var, ya gerçekten hain ya da hatadan ders çıkaramıyor. iki durumda da takımda devam etmemeli.
 • 5 -10 maç izledik diye kendini eleştiremezmişiz. biz kimmişiz vs. boşları geçersek fikrimi beyan etmek isterim. 2. ve 3. set takımı ben yönetsem setleri alırdık. skor kafa kafaya gelmişken saçma sapan değişiklikler ile maçı satmazdım. yerine daha iyi bir aday varsa bunu kovup onu alsınlar.
 • sırbistan çatır çatır kağıt üstünde çizilmiş en klasik varyasyonları oynatıp sayı yaparken, kendisi takımını bireysel yeteneklere emanet etmiştir. iyi de, tek başına ronaldo, tek başına zidane ne yapabilir? set çizeceksin, oyun göstereceksin. rakibin her sayısı çizilmiş bir oyundu.

  boşkoviç için hiçbir önlem almamış olmasının açıklaması yok. karşında messi olsa, önlem alırsın. boşkoviç'i tanımıyorsan o zaten senin hatan.

  şampiyon olabilecek bir takımın yarı finaldeyken elenmesine sebep olmuştur. hatalarından ders alacaksa devam etsin. yoksa gitsin.

hesabın var mı? giriş yap