şükela:  tümü | bugün soru sor
 • italyan siyaset bilimci. floransa, stanford ve colombia üniversitelerinde dersler verdi. homo videns adlı yapıtı görmenin iktidarı adıyla çevrildi.
 • demokrasinin eleştiri kuramları adında bir kitabı vardır.okumak için bayagı kasmak gerekir.
 • türkçeye demokrasi teorisine geri dönüş ismiyle çevrilen çok önemli bir kitabı vardır. demokrasi kavramını, mitler, efsane, ideoloji ve karşıtlıklarla açıklar. bu kitap düşünce sistemleri ve temel kavramları anlamak için bir referans kaynaktır. özellikle, totaliterizm, otokrasi ve halk kavramlarını daha önce pek de görülmeyen noktalardan tutar. sanırım der yayınlarından çıkmıştı.
 • demokrasi kuramı kitabının yazarıdır. kitabı turkceye ceviren ise deniz baykal dir.
 • aynı zamanda corriere della sera gazetesinin köşe yazarı olan akademisyen.
 • concept stretching kavramı ile comparative politics alanında eleştirel düşünceyi öğrenen siyaset bilimi öğrencilerinin her argümanı bu kavrama ithaf edip çalışılmamış, hazırlanılmamış bilimum sınav, ödev, makale gibi ıvır zıvırdan ortalama notu kapmalarına yardımcı olmuş olan floransalı siyaset bilimci.
 • 1924 doğumlu ünlü italyan siyaset bilimi profesörü. uzmanlık alanı karşılaştırmalı politikadır. corriere della sera gazetesinde de yazıları çıkmaktadır. bazı eserleri için; http://www.amazon.com/…ld-keywords=giovanni sartori

  (bkz: blame game)
 • (bkz: demokrasi teorisine geri dönüş) adlı eseri sentez yayıncılık tarafından yeniden basıldı. ilgilenenlere: http://www.pandora.com.tr/…risine-geri-donus/378258
 • "karşılaştırmalı anayasa mühendisliği - yapıcılar, özendiriciler ve sonuçlar üzerine bir inceleme" kitabının yazari olan italyan siyaset bilimci.

  şu zamanlarda savunanın da karşı çıkanın da elle tutulur bir şey bilmediği başkanlık sistemini de parlamenter sistemi de, seçim sistemlerini de göz bulundurarak bahsettiğim kitapta incelemiş, sistematik bir şekilde dünya ülkelerinin deneyimleri ışığında karşılaştırmıştır. ayrıca anayasa hukuku profesörü ergun özbudunun çevirisi kitabı son derece okunur kılmış, son derece tavsiye ettirmiştir.
 • başkanlık sisteminin avrupa'da örneğinin olmayıp da amerika kıtasının tümünde geçerli bir sistem olmasını bilinçli bir tercihe değil de tarihsel bir olguya bağlamış, italyan siyaset bilimci.

  "avrupa'da hiçbir saf başkanlık sisteminin bulunmayışı, buna karşılık bunlara kanada'nın güneyinden itibaren iki amerika kıtasının tümünde rastlamamız, tarihsel bir olgu olup, bilinçli bir tercihi ifade etmez. avrupa devletleri anayasal hükümeti uygulamaya başladıklarında bunların hepsi monarşiydi; monarşilerin de ırsi bir devlet başkanı vardır. avrupa'da seçilmiş başkanlara yer olmadığı halde, yeni dünya'da yeni devletlerin hemen tümü cumhuriyetler olarak bağımsızlıklarına kavuştular ve dolayısıyla seçilmiş devlet başkanlarına yani başkanlara sahip olmaları gerekti. şu halde başkanlık sistemleriyle parlamenter sistemler arasındaki bölünme, bunlardan birinin ötekine üstün olup olmadığını tartışan bir teoriden kaynaklanmamıştır."

  "başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin sicili, tek bir istisnayla zayıfla berbat arasında değişmekte ve bu da bizi, bunların siyasal sorununun başkanlık sisteminin kendisi olup olmadığını düşünmeye sevketmektedir."