şükela:  tümü | bugün
 • bazı açılardan akrep nalan ile benzerlikler gösterir. örneğin, tombul ve yağlıdır.
 • yalnız karadeniz'in en kaliteli fındığı olmakla kalmayan, türk fındığının sınıflandırılmasında kalitenin adı olan fındık türüdür*.

  türkiye'nin dünya fındık piyasasındaki yeri gözönüne alınarak, giresun fındığının dünyanın en kaliteli fındığı olduğu da söylenebilir.
 • giresun fındığı yemelik fındıktır, hiç de öyle dünyanın en iyi fındığı diye kabarmaya gerek yok. sanayi alanında yani çikolataydı, bilmemneydi alanında ordu fındığı kullanılır. giresun fındığı kuruyemişlere, ordu fındığı fabrikalara yurt dışına gider. ordu fındığı her halükarda giresun fındığından üstündür. ayrıca bir de trabzon fındığı denmiş ki, buna güleyim mi ağlayayım mı bilemedim?
 • türkiye'de fındığın üretildiği en önemli coğrafya olan karadeniz bölgesinde, fındıkçılık literatüründe yer almayan ordu fındığı ve trabzon fındığı karşısında hakkında fazla söze gerek olmayan fındık türüdür.
 • sayesinde, türkiye cumhuriyeti'nin 59uncu hükümetinin "gereksiz bir rekabet ve hırs içinde olan giresunlu fındık üreticileri"nden müteşekkil olduğunu öğrendiğimiz, türkiye'de üretilen en kaliteli fındık türü.

  http://www.cnnturk.com/…y.asp?pid=40&haberid=373566
 • türkiye nin belkide dünyanın en kaliteli fındığıdır.pahalı olması sebebiyle gıda şiketleri kullanmıyor olabilir.alırsın evine leblebi gibi yersin kabuğu incedir içi dolgundur ve yağlıdır.ordu fındığından farkı ordu fındığı daha batıda samsun fındığı da(bi de samsun çıktı) öle kabuğu kalındır.
  hiç bilmeyen birsi de eline fındık aldığında hangisi giresun hangisi ordu fındığı olduğunu anlabilir.giresun fındığı daha minyondur kabuğuda parlaktır.öyle ya da böyle hepsi bizimdir. kavga etmeye gerek yok hepiniz arkadaşsınız
  son olarak giresun, 'fındığın' başkenti kirazın anavatanıdır.
 • girasun fındığı, giresun fındık üreticileri tarafından ürettikleri fındığa verdikleri isimdir.

  fındık kendi içinde ceşitlere ayrılır.sivri fındık, yağlı fındık, palaz fıdık vb.. fındığı ordu fındığı, giresun fındığı, trabzon fındığı gibi ceşitlere ayırmak bölgedeki üreticiler arasındaki rekabetten kaynaklanmaktadır.

  kaldı ki,fındığın ilk bölgede yetiştirildiği yer ordu ilidir. 1800 lü yılların ikinci yarısında ordu nun melet ve civil ırmakları kenarında yoğun bir pirinc üretimi vardır. halk gecimini pirinc üretiminden sağlamaktadır.ancak, pirinc üretiminden kaynaklanan sıtma hastalığı giderek bölgede yaygınlaşır. bunun üzerine alternatif ürün arayışına başlanır. ilk fındık fikri böğle ortaya cıkar.

  deneme üretimi için fındık fideleri getirlir. ilk deneme üretimi ordu nun gülyalı ( abulhayır) ilcesinin mustafalı ve kestane köyü cevresinde gercekleştirilir.. ve burdan fındık bölgeye yayılır..

  giresunlular rahat olsunlar, giresun önemli bir fındık üretim merkezidir.
 • halk dilince kara fındık, sivri fındık, yağlı(tombul) fındık, kan fındığı gibi türleri vardır. en pahalısı yağlı fındıktır, sivri ve kara 3-5 kuruş aşşağı fiyattan gider.

  kan fındığı pek bilinmez, bildirmek gerekirse; içi kırmızı bir fındık türüdür.

  her ne kadar fındık giresun'lunun olsada, giresun'lu fındığı pek yemez, satar.
 • giresun fındığı dünyanın en iyi fındığıdır.fındık randımanı en yüksek fındıktır.ordu daha çok fındık üretir ama giresun kadar nemli bir iklimi yoktur.ve arazisi daha düzdür.ordu fındığı daha ucuzdur çikolatacılar bundan dolayı tercih ederler.giresun fındığı gerçek kuruyemiştir.hatta kalite efsanesi vardır.çürümüş bir fındığın bir çubuğa taktığımızda bir mum gibi bir saate yakın yandığı rivayet edilir.
 • tadı en güzel fındık türünün halk arasındaki adıdır...