şükela:  tümü | bugün
 • giresun’da zihinsel engelli kadına tecavüz eden 2 kişiye mağdurun karşı koymadığı gerekçesiyle beraat kararı verilmesi rezaletidir.

  kaynak

  “giresun’da yaşayan zihinsel engelli h.k. iddiaya göre 2016 yılında ailesi tarlaya gittiğinde 65 yaşındaki komşuları mehmet ç.’nin tecavüzüne uğradı. bu duruma tanıklık eden k.’nın akrabası okan y. de, tecavüzü ihbar etmek yerine genç kadına tecavüz etti.

  genç kadının hamile kalmasıyla suç ortaya çıkarken, yapılan dna testinde bebeğin okan y.’den olduğu anlaşıldı. ailenin şikayeti üzerine, sanıklar hakkında giresun 2. ağır ceza mahkemesi’nde davada açıldı. kadın hakları örgütlerinin de yakından takip ettiği davada dün karar çıktı.

  mahkeme, somut delil yetersizliği nedeniye iki sanığı da beraat ettirdi. mahkeme üyeleri, dosyada cinsel saldırıya dair kesin ve inandırıcı somut delil bulunmadığını belirtip, ‘şüpheden sanık yaralanır’ ilkesinden yola çıkarak sanıkların cinsel saldırıdan beraatına karar verdi.

  karara tepki gösteren mağdur h.’nin avukatı selin nakıpoğlu şunları söyledi:

  “dosyada h.’nin mental geriliğine ilişkin özel eğitimraporu var. gittiği okulun müdürü de, ağır zeka geriliğinin olduğuna dair raporları bize verdi. giresun üniversitesi araştırma hastanesi’nin mağdurun kendi işini göremeyecek akıl sağlığının olmadığı kanaatinde raporu var. çapa ve karadeniz teknik üniversitesi tıp fakültesi’nin de raporu aynı yönde. ama bu raporlar mahkeme tarafından görülmedi.”

  mağdurun 28 yaşında ve 40 kilo olduğunu belirten nakıpoğlu, “tecavüzcülerin kiloları ise 80’in üzerinde ve buna rağmen ‘mukavemet edebilirdi, rıza var’ deniliyor. h. zekâ geriliği olan biri. zeka geriliği olan birinin iradesi olmadığı gibi rızası da olamaz. dosyayı 7 gün içinde istinafa taşıyacağız. ben inanıyorum ki, istinaftan adaletli bir karar çıkacak” dedi.

  h.’nin babası avni k. ise karara şu tepkiyi verdi; “kızım yüzde 75 engelli ve engelli okulunda okudu. tüm bunların raporları da var. bu raporlar neden dikkate alınmadı? biz adaletin yerini bulmasını beklerken beraat kararı ile karşılaştık. mahkeme bu kararı neye dayanarak verdi, bu mu adalet? bu kararı kesinlikle kabul etmiyorum.”
 • sessiz kalınmaması gereken adaletsizlik. up
 • yine hayret verici, inanılmaz bir karar olmuştur.

  farzedelim kadın 40 kilo değil, normal ölçülerde.
  mental olarak sağlığı da yerinde.
  bu kadin tecavüze ugradiginda da sesini çıkarıp, çok fazla mukavemet gosteremeyebilir can korkusuyla.
  bu rıza gösterdiği anlamına mı gelir?
  sesini duyuramayacagi her koşulda geçerli bu.
  tecavüze yeltenecek kadar gözü dönmüş birinin, mukavemet gösterdiğinde gırtlağına çökmeyeceginin garantisi yok ki?

  bu durum, kadının kendi isteğiyle, rıza göstererek ilişkiye girdiğini mi gösterir?
  akıl alır gibi değil.
 • ataerkil sistem yine çılgın atıyordu. bu adamları kollayan olduğunu sanmıyorum. sistemin kendisi erkeklerin kadınlar üzerindeki hakimiyetini her anlamda koruyor. bu da bir örneği. bu kıza yapılanların hesabını kimse vermeyecek mi şimdi? evet vermeyecek. nasılsa burası da 2 güne kalmaz unutur.
 • haberlerde hep mahkeme verdi kararı diyor. yahu kardeşim mahkeme duruşmaların yapıldığı yer. kararı veren hakim ve mahkeme üyeleri. neden hakim adı soyadı, mahkeme üyeleri adı soyadı, adı soyadı şeklinde haber yapılmıyor? suç mu oluyor? bilen biri aydınlatırsa sevinirim. hakimlerin yakınları ve çevresi verilen kararları öğrenmeleri en doğal hakkı.

  tanım: insanlıktan utandıran karar.
 • suçluyu ayrı buna beraat veren kişileri ayrı tebrik ediyorum.

  yani bu coğrafya için bile üst düzey bir seviye. tebrik ederim.
 • asıl korkunç olan bu habere şaşırmamamız.
 • ben anlamıyorum, ya bu hukuk denen şey bizim bildiğimizden çok ama çok farklı bir şey, ki öyleyse lütfen avukat yazarlar biraz açıklasınlar da anlayalım; ya da bu bizim hakimler gerçek anlamda çok değişik, kimsenin bilmediği ve gizli tutulan bir madde kullanıyorlar ki çok dehşet bir kafası var bu maddenin. hayır varsa böyle bir şey halkla da paylaşsınlar hepimizin ihtiyacı var..
 • bunlara rağmen hala bu ülkede hukuk okuyup bu kokuşmuşluğun bir parçası olmak isteyen insanlar var. düzeni değiştirebilecekseniz okuyun tabi, ona lafım yok.
 • iyi o zaman. tuttuğumuzu sikelim. arada nüfuzlular ve siyasi akrabaları da kaynayınca bıdı bıdı yok ama!