• bu isimli bir de oyun vardi. amac elinize verilen parayi kaybetmekti. oyunun bir karesinde
    isminiz abuzittin yavaskavakaltindauyuroglu (ya da buna benzer bir isim iste, nasil bir isim oldugunu anlayasiniz diye bunu yazdim) ise 1.234.567 (sayi da bu olmayabilir, boyle buyuk bir sayiydi iste. oyuna 10000 lira falan gibi bir sayiyla basliyordunuz netekim) kazandiniz yazardi.
    netekim oyunda (adamlar ne olur ne olmaz diye koymus) 1.234.567 liralik banknot da vardi bir tane.
  • kutusunun ustunde:

bu oyun bisiklete binerken, uyurken ve dusunurken oynanmaz.

seklinde bir ibare vardi bu oyunun.
  • mizah dergisi konseptini, sex ve küfür içerikli kuru mizahtan başarılı bir şekilde ayırmış, belirli bir dönem arasındaki sayılardaki çizimlerin hakları bu dönemde yayınlanan sek sek, zıp zıp, fırt, gibi dandik yayınların sahibi tarafından adice çalınmış* ve çizerlere herhangi bir hak ödenmeden yayınlanan çizimlerin orjinallerine sahip dergi.
  • cuma günleri vapurda karşı sırada oturanlarınkini okuyarak satın almadan tüm dergiyi okumak mümkündü
  • bu dergi kurulusundan baslayarak 12 yillik bir sure icinde amerikanin mad,rusyanin crocodile dergilerinden sonra tiraj acisindan dunyanin ucuncu buyuk dergisidir.
  • $u son zamanlarda cizimleri bir yana dursun; icerdigi esprilerin kalitesi grafiginde düsüs gözlemlenen, efsane mizah dergisi*.
  • sen gittin ya
    vakitsiz bir vakitte

bende kalan fotoğraflarına
    bıyık yaptım

beyoğlu'na çıktım
    içtim
    dayak yedim

tartıldım

nice zaman sonra
    yoruldum

eve döndüm

eski sarı
    mizah dergilerine
    sarıldım sarıldım

ağladım

- metin üstündağ -
  • kutulu oyun olan girgir'daki 1.234.567 liralik banknot kazandiran $ahsin adi abuzittin gamlıoğluzade'dir.

(bkz: fotografik hafiza)
    (bkz: manyak miyim neyim)
  • bir nevi mizah okulu diyeblecegimiz karikatur dergisi. halihazirda bugun otuzunu asmis sevilem mizahcilarin neredeyse tamami bu derginin tozunu yutmustur.
  • daha sekiz yasimda muptelasi oldugum, kapaginda pazar gunleri yayinlandigini yazmasina ragmen cuma gunu bayide gorup bayram etmeme sebep olan, oguz aral yonetiminde yayinlanan ve bunyesinde ilban ertem, serhat gurpinar, latif demirci, behic pek, galip tekin, bulent arabacioglu, sevket yalaz, gani mujde, hasan kacan, sarkis pacaci, tuncay akgun, ozden ogruk, mehmet cagcag, ramize erer, meral onat, gurcan gursel, ergun gunduz, kemal aratan, erdogan ogultekin, dogan gunes, bulent morgok, vedat ozdemiroglu, sefer selvi, kayhan erkan ve adini hatirlayamadigim daha bir cok cizeri bulundurup yetistiren ultra super mizah dergisiydi. cizgiroman agirlikli, kapak icinde karikatur destekli yavru fotografi bulunan, arka sayfasini gurcan gursel'in cizdigi enfes kizlarin bulundugu ask mesk temali karikaturlerin susledigi firt isimli bir de kardes dergisi vardi.

di'li gecmis zaman cunku su an yayinlanmakta olan girgir'in eski girgirla bi alakasi yoktur. 89 yili sonunda ertugrul akbayir isimli sahsin, girgir'in tuzel kisiligini satin almasiyla yazar ve cizerleri de satin aldigini sanmasi, oguz aral'in hemen hemen tum kadro ile dergiyi terketmesiyle sonuclanan kavgayi da baslatmisti. hemen hemen tum cizerler diyorum zira uc bes ya karaktersiz, ya paraya tav olmus yada oguz aral'in otoritesinden illallah demis cizer dergide kalmis ve giden arkadaslarinin cizgilerini taklit ederek koseleri doldurmaya cabalamistir. su anda en rezil cizgiyi yapmasina ragmen gecimini bu yolla saglamaya devam eden memcosun serhat gurpinar taklidi cizgileri ibretle izlenmistir.

yeni yonetim, uc bes cizerle isi goturemeyeceginden ha babam arsive yuklenerek ayrilanlarin emegini somurmeye calissa da hicbir zaman istedigi satisi yakalayamayip "arka kapak esprisi bulana 500.000 lira (cok para)" ve "girgirla birlikte fotograf makinasi bedava" kampanyalariyla ayakta durmayi basarabilmistir.

buyuk kopustan sonra harun karakus isimli sahis dergi yonetimine getirilmis, icerik konusunda da yetkili olarak yanina "fistikci" isimli erotik zevzekligi cizen, ismini hatirlayamadigim yasli adam verilmisti.

kadrosunu alip mecidiyekoy'de bir ofis tutan oguz aral, 90 yilinin basinda avni isimli dergiyi cikarmis ve mizah dunyasindaki kisa sureli boslugu doldurup yuregimize su serpmisse de hicbir zaman girgir'in lezzeti yakalanamamistir.

girgir'la es zamanli olarak yayinlanan lak lak ve carsaf isimli iki mizah dergisini daha hatirlayabiliyorum. lakin hicbiri ayni basariyi yakalayamamistir.

vay be, bu konuda anlatacak ne cok seyim varmis.
hesabın var mı? giriş yap