• iyi bir podcast dinleyicisi olarak, ilk bölümünden itibaren dinlediğim ve desteklediğim gümlet medya ana podcast yayınıdır. girisimcimuhabbeti.com adlı sitelerinden de ulaşılabilir.

önce bir kişisel not, o kadar çok dinledim ki "garip bir günde" bir bankamatik kuyruğunda samican'ı sesinden tanımıştım, ilginç bir şekilde sıradan başka biri de tanıdı (ama sanırım o arkadaş kaşlarından tanıdı). sonuçta bu ölçümlemeyle, türkiye de artık podcast ünlümüz var diyebiliriz.

başlığa geri dönersek eğer, girişimciliğin kamera arkası gibi bir programdır. girişimcilik olgusunun toplumsal olarak icat çıkarma olmaz o iş gibi yaklaşımlar nedeniyle önünün kesildiği, girişimcilerin bir kısmının da, piyasaya çiftlik bank tosunu kafasıyla girmeye çalıştığı, "bilinen" girişimci platformlarının girişimciliği kendi tekellerine almaya çalıştığı ortamda, girişim ve inovasyona gerçekten samimi ve doğru bir yerden bakıp, yayına aldıkları konuklar, hayata geçmiş olumlu veya olumsuz sonuçlanmış gerçek girişim hikayeleri, bir türlü katılma fırsatı yakalayamadığım toplantılar ve müstakbel girişimcilere yaptıkları doğru yönlendirmelerle, bu konuda çıtayı yükseltmeye çalışan programdır. ayrıca bu durum sadece podcast yayını ile sınırlı kalmayıp, ayrı bir platformda gelişmeye devam etmektedir.

ps. tabi yayın dinlemekle olmuyor, ben girişimci olamadım o da ayrı konu.

ps. elmas üreten arkadaş neydi ya? dinleyiniz

ps. girişim demiş miydim?
  • yeni dinlemeye başladığım, dinlerken kafamda iş fikirlerinin canlanmasına sebep olan podcast ekibi. kurumsal hayatta gelecek planlamayan, başkasına para kazandıracağım diye kendi enerjisinin sömürülmesine izin veren tüm emekçi arkadaşlara tavsiye ederim.

yalnız, ekibe bi tavsiyem olacak. yayında çok fazla teknik terim kullanılıyor belki biraz sadeleştirilebilir. girişimcilik ekosisteminde veya özellikle yeni gelişmekte olan teknolojilere dayalı inovasyonlardan yaratılan iş fikirlerini konuşurken insanlar anlamakta zorlanabilirler belki. kendim için değil, bir arkadaş için düşüyorum bu notu :p

ek olarak, ekosistem kelimesini o kadar çok kullanıyorlar ki, ben de cümlede kullanmaya başladım artık. zira dinleye dinleye alışkanlık yaptı. başarılar.
  • her bölümün sonunda buradaki ve diğer platformlardaki yorumlar okunurken; twitch chatte yazdığı, sunucu tarafından okunan kişi nidasında bir dönüşüm başlatmış bir podcasttir. * yaklaşık 20-25 bölümdür dinlemekte ve daha fazlasını aşermekteyim.

yine twitch demişken medya ve içerik üretimi üzerine rtük'ün henüz el atmadığı bir alan olan youtube, twitch, vb. yerel denetimsiz alanlarda; yurt dışında üretilen içeriklerin kopyalamak dışında özgün içerik üretimi üzerine bu ekibin kendi arasında zihin egzersizi yapmalarını dinlemek ilginç olabilir ve aynı zamanda podcastin ve misafirlerinin genel odak noktası olan yazılım ve hizmet tabanlı girişimlerden daha farklı bir konuya da değinmelerini görmek, 157. bölümde bahsedilen "sınırları aşan oluşumlar" konusundaki alt başlıkları her bölüm biraz daha detaylı ele almalarını sağlayabilecek bir segment oluşması güzel olacak, kesinlikle mevcut içeriğe daha da derinlik katacaktır. * *
  • genelde şu şekilde başlayıp biten muhabbetlerimdir: "eee, günde 20 kişi gelse, adam başı xxxxx lira harcasa....yok yaa 20 kişi gelmez buraya..."
  • 1 ayda 90. bölümlerine geldiğim dinlenesi podcast. tuna'nın eklendiği bölüm.

samican ankaradaymış tanışmak istemiştim ama slack kanalına yazamayınca buradan yazayım dedim. istek göndererek katılabiliyormuşuz gönderdim ben de. ankarada bir buluşma güzel olabilir.

ayrıca finans ve pazarlama hakkında daha fazla ve detaylı bilgi verdiğiniz iki ayrı bölüm de yararlı olabilir, özellikle benim gibi finans alanına yoğunlaşmak isteyen işletmecilere tavsiye ve bilgi akışı sağlamak adına (virgül iyi oldu rahat okudun).
  • şahane podcast, hele ki son opsgenie bölümü ufkumuzu aştı.

benim naçizane önerim daha çok founderı podcaste çıkarmaları olucak. amerikan national public radio'nun "how ı built this" diye bir programı var. opsgenie bölümünde olduğu gibi bir startupın kuruluşundan serpilmesine kadar olan süreci baya hikayeleştirerek ve founderlerı konuk ederek anlatıyorlar. işin hikaye kısmı daha da ön plana çıkıyor yalnız ve dinleyicinin içinde bunlar yaptıysa biz niye yapamayalım kıvılcımı doğuyor. benim bu üç güzel abimden isteğim founderlarla yaptıkları podcastlere ağırlık vermeleri, bu startupları ön plana çıkartan "value proposition" ve "customer development" kısmını ve başarısızlıklarından nasıl ders aldıklarını daha çok vurgulamaları olucaktır.

ayrıca şu an kurumsallara burun kıvırıp bir startupta canla başla çalışma hevesimi kazanmamda büyük pay sahibiler. her geçen gün ne kadar da doğru bir karar vermişim diyorum, çılgın gibi sorumluluk alıp çalışıyorum, ofise gitmeyi iple çekiyorum var mı böylesi?

bu daha ilk entryim devamı gelecek
  • ses kalitesini yükseltmek ve kendi tabirleriyle "skype darboğazından" kurtulmak için discord ve teamspeak gibi programları önerdiğim podcast.

takip etmeye yeni başladığım için daha önce bu tip uygulamaları denediler mi bilemiyorum ama grup halinde oyun yayını yapan yayıncılar iletişim için bu programları kullanıyor ve hepsi farklı yerlerde olmalarına karşı ses kaliteleri gayet iyi seviyede oluyor.
  • takip ettiğim, dinlenilesi podcast yayını. ismi yanıltmasın, sadece girişimcilik değil, gündemle ilgili de güzel konulara değiniyorlar.

girişimci muhabbeti
  • enişte bi iş var ama...

mirası hacılayıp doymayan dayı yapar genelde.
hesabın var mı? giriş yap