şükela:  tümü | bugün
  • yazılımcılara yönelik tırnak içinde şevk verici içerikler bekliyoruz. yazılımcıların bir hüsnü şevklendirici’ye ihtiyacı var, başarı hikayeleri, yol haritaları, iyi yazılım kötü yazılım bunlar da anlatılmalı. codefiction podcasti ile iletişime geçip ortak içerikler hazırlanabilir.

tamam girişimci kafası güzel de geleceği inşaa edenler içerisinde en çok pay yazılımcıların değil mi, bizim bu ülkenin harekete geçememiş potansiyelini yazılıma yönlendirmemiz gerekiyor.

7 bölgede
    81 ilde
    80 milyon gülsün diye
    diyeceğim de devamını okumazsınız haliyle. :) endüstri 4.0 istedik dolar 5.0 oldu ne yazık ki. yazılıma atılmak için geç olmadığını, tüm zorlukları yazılım ile aşabileceğimizden daha çok bahsedelim. bir kişi evet lan doğru diyor adamlar deyip harekete geçse hepimizin karıdır.

başarılarınızın devamını dilerim.
  • başından beri istikrarlı bir şekilde takip ettiğim başarılı bir podcast.
  • takip ettiğim, dinlenilesi podcast yayını. ismi yanıltmasın, sadece girişimcilik değil, gündemle ilgili de güzel konulara değiniyorlar.

girişimci muhabbeti
  • enişte bi iş var ama...

mirası hacılayıp doymayan dayı yapar genelde.
  • türkiye'nin en kaliteli ve en bağımlılık yaratan podcast'i. hemen hemen her gün bir bölüm dinliyorum.
    (bkz: podcast) uygulamasını kullanma sebebim. hatta podcast'in ne olduğunu bana öğreten kanal.
    vizyonumu kesinlikle genişletti. yeni kavramlar öğrendim. ingilizcemi geliştirmem, daha çok kitap okumam için indükleyici oldu. ve daha fazla hayal kurmam için...
    sami can tandoğdu, barış koçdur ve olgun tuna yaprak çok teşekkürler.
    kitap da isterim tabii :)
  • biraz podcast mantığının doğası gereği olduğunu biliyorum ama ufak bir eleştirim olacak. konuşulan konular genelde yazılım-online marketing v.b. internet bazlı sektörler üzerinde dönmeye başladı.

sorun şu ki herkesin hayali "next big deal" olmak. ama oraya gelene kadar bu güzel dostlarımızın bahsettiği yeteneklerin /fikirlerin kullanılacağı reel sektörlerin de dikkate alınması gerekiyor diye düşünüyorum.

mesela iot konusunun reel sektörle oluşturacağı sonsuz ihtimaller zincirinden çıkacak bir ürün çok daha hızlı globalleşebilme kapasitesine sahipken ve bu konuda bütün dünya ciddi bir yarış içerisindeyken bizim burada front-end developerlığın detaylarında boğulmamamız gerekiyor.

hangi sektörler dönüşüm aşamasında? bunlarla alakalı regülasyonlar neler, global şirketlerin bu regülasyonlara uyumu konusunda firmalar ortaya çıkmış mı ? çıkmamış ise biz bir girişim yapıp sektördeki bu boşluğu doldurabilir miyiz ? slack kanalında bu mantıkla kurulup bir iki sene içerisinde global hale gelen firmaları da bir kaç defa paylaştım ama orada da konu saas ekseninde tıkanıyor.

eleştirim bunu hiç yapmamaları değil elbette, mesela bir bölümde laboratuar'da elmas üreten arkadaş gelip yaptıklarını anlatmıştı onu dinlediğimden beri etrafımda kaç kişiye anlattım bilmiyorum. harikulade bir girişim ve reel olarak karşılığı olan bir iş. ülkeye katma değeri paha biçilemez ve benzer mantıkta çoğalması gerekiyor böyle girişimlerin.

neyse çok uzattım, kısacası podcast'in eksenini pogramlama, yazılım dili, online marketing, crm v.b. işlerde uzman olmayanların da anlayıp katkıda bulunacağı bir eksene genişletirlerse ben kendi adıma daha mutlu olurum.
  • severek dinledigim podcast. 166 podcast bölümunun tamamini eksiksiz dinledim. sanirim 40 li bolumlerde baslamistim, o zamandan bu zamana haftlik olarak takip ediyorum. gelecekte turkiye’de podcast ekosistemi dünyada oldugu seviyeye gelebilirse eminim ki tarih kitaplarinda adeta kavimler gocu gibi bir dönüm noktasi oldugu yazilacak *

kendilerine birkac soru ve onerim olacak:

1) opsgenie gibi girisimlerin kurucularinin geldigi bolumler oldukca ilgi cekiyor. meet-up’lar sirasinda “how i built this” in yaptigi gibi founder’lar ile canli acik oturumlar yapilabilir mi? sonrasinda da youtube uzerinden bu oturumlarin goruntuleri paylasilabilir mi?

2) podcast bolumlerinde su anda konular genellikle ilgili haftanin haberleriyle sekilleniyor. bundan sonraki bolumlerde her hafta farkli bir sektor incelenebilir mi? bu incelemelerde sektorlerde yer alan global ve lokal start-uplar iyi ve kotu yonleriyle karsilastirilabilir mi? bu karsilastirmalar sonucunda ekosistemdeki aciklar ve firsatlar ortaya cikarilabilir mi?

bir de yazmadan edemedim, surekli kulagimi tirmaliyor. elon musk’tan cokca bahsediliyor ama kendisinin ismi i-lon yerine e-lin olarak telaffuz ediliyor. sanirim dogrusu i-lon seklinde okumak :)

bu arada baris uzun zamandir tazedirektten bahsetmedi. sahi ne oldu tazedirekte?
  • konuklu bölümlerinden ekstra keyif aldığım podcast.

ekosistem oluşturma çabaları, slack grubu ve diğer podcast yayıncılarına desteklerini takdir ediyorum.

yaz bahanesi ile izmir buluşması yapılır mı acaba?
  • sabah 6 koşularının vazgeçilmez podcasti. spotify’da bulamadığım doğru nabız değerini bu programı dinlerken yakalıyorum. kendilerine 13,99 borcum olsun :)

daha önceki yayınların birinde ekip konusu işlenmişti. ancak ekipten ziyade ortaklık konusuna özel olarak değinseler çok güzel olacak. hayaller ve gerçeklerin örtüşmediği noktaya gelindiğinde, süreci yönetmek gerçekten zor oluyor.

iyi arkadaştan iyi ortak olur mu başlığı biraz irdelenebilir.