şükela:  tümü | bugün
  • ust uste oluyor bu sanirim 5. entry'im ama az once 193 dinledim ve yazmadan edemedim.

bence mutlaka reklam almalilar. ortada emekleri var ve bundan gelir elde etmek gayet normal.

fakat samicanin bahsettigi model , olayin samimiyetini kacirabilir bence.

ben dinledigim how i built this, planet money v.b. podcastlerde anonslar seklinde duyuyorum reklamlari. genelde bolumun basinda onceden kaydedilmis bir reklam donuyor ve sonrasinda bolum basliyor. boylece konu ve reklami keskin bir cizgiyle ayirdiginiz icin samimiyetinize de golge dusmuyor.

bolume cagirdiginiz konuktan/sirketinden para almak bence yanlis olur cunku sizin o konuga oldugu kadar onun da size katkisi var. ama konuk tercih ederse bolumun girisine reklam verebilir.

bunun icin bir sirketin gelip reklam vermesini beklemeye gerek yok. bolum sonunda butun podcastleri 5 dk boyunca hatirlatmaniz biraz sikici oluyor ben acikcasi o noktadan sonra kapatiyorum. onun yerine her podcastin sunuculari kisa kisa kayitlar yapabilir ve yukarida bahsettigim formatta aralara bunlari reklam gibi sokmaya baslayabilirsin. zamanla disardan reklam aldikca kendi podcastlerinizin reklamini azaltirsiniz.
  • benim gözümde türkiye'nin en iyi podcasti ama;
    193. bölümde samican'ın sesi o kadar boğuk geliyordu ki 15. dakikada kapatmak zorunda kaldım. arabada yankılanan o ses bulutu resmen beni yumruk yemişe çevirip başımı ağrıttı. tam bölüm gelmiş diyerek sevinmişken sinirle bölümü kapattım.

şimdi sık sık kullandığınız "yıl 2019 olmuş hala.." tabiri burada da geçerli, bunu artık çözmek gerekiyor.

he o bölümü kapatıp ne yaptım, buğra ile elmas üretimi bölümünü tekrar dinledim (müthiş birşey). bir ara enerji toplayıp son bölümü de bitiricem bakalım.

bunun dışında;
    - ingilizce tabirleri türkçe açıkladığınız zaman bence hiç sorun yok.
    - süre olarak 50-60 dakika çok ideal, başka podcastler kısa yapalım diye çok yüzeysel kalıyor.
    - yayının başında veya ortasında reklam almanız rahatsız etmez ama konuklu tanıtım bölümleri de uygulanabilir, tabii "bu adam para verdi, çok sıkıştırmayalım" durumu olup samimiyetsiz bir bölüm ortaya çıkarsa çok büyük gol yemiş olursunuz. hassas bir durum.

her ne kadar bir anlık sinirlensem de ara verme olayı üzdü ama en doğal hakkınızdır. hepinize selamlar.
  • yeni bir bölüm sonrasında bir yorum daha yapmak farz oldu. bu iş artık interaktif bir hal almaya başladı ve bu bence harika bir durum. reklamla alakalı önceki yorumumda ayrı bir reklam bölümü çekmekle alakalı yorum yapmamıştım ama aslında ben de barış ve tuna gibi düşünüyorum. reklam olduğunu bilinen bir bölümün takip edilebilirliği bence dramatik şekilde düşer.

şöyle bir şey önereyim.

yine ayrı bir reklam bölümü çekin ama bu reklam bölümünü tatlandırmak için yorumları bölüm sonunda okumak yerine bu ilave bölümde okuyun. son bölümde yorum kısmı yarım saate yakın sürdü. bu yarım saati reklamlarla bölerek dinlenebilirliğe zarar vermeden ayrı bir reklam bölümü çekebilirsiniz.
  • şu ara tek derdi reklam almak olan podcast.

yahu elbette reklam alın, bu popülerlik dd hakkınız ama nasıl reklam alalım konulu bölüm de çekmeyin. son bölüm de sıkıldım bıraktım reklam muhabbetinden. çizgiyi bozmadan reklamınızı da alın işte.
  • (bkz: #87273719) bu entryde ki arkadasa katilmiyorum. bu zamana kadar tekrar dinledigim bolum olmadi. bu bolumu tekrar dinleyecegim. reklam alirken nelere dikkat ediyorlar, ne gibi parametreleri var, saminiyeti bozmadan nasil devam etmeyi dusunuyorlar falan. yani muthis bir icerik. bu adamlar ne yaparlarsa yapsinlar guzel bir deger ortaya koyuyorlar. reklamli bolumun de ayri bir tadi olacagini tahmin ediyorum. onuda heyecanla dinlerim saniyorum.
  • yeni bölümlerin neden gelmediğini merak ediyorum. reklamla alakalı olabilir diye düşündüm.

bilen yazarlar yeşillendirirse sevinirim.

kısa süre içerisinde yeni bölümleri bekliyoruz.

edit: mesaj atanlara teşekkür ederim. kısa bir sezon arası vermişler.
  • her ne kadar tek dinlediğim türkçe podcasti olmasına ve severek dinlememe rağmen önemli bir eleştiride bulunmak istiyorum. en son podcastlerinde apple spotify restleşmesine değindiler fakat hiçbiri konuya hakim değildi.

konuya hakim olmak için tek yapmaları gereken spotify'in bu konuda kurduğu siteyi okumak ve oradaki videoyu izlemek ve apple'ın verdiği cevabı okumak iken toplam 20 dakikalarını alacak bu gayreti bile göstermemişler. hatta ben alanında en iyi türkçe podcast olduğu iddiasında olan ve muhtemelen de olan bir ekipten bu konuda detaylıca bir araştırma yapmasını da bekler, konu hakkında önemli yayın organlarında bulunan makaleleri de tarayıp yayına katılmalarını beklerdim. dinleyiciye saygı her şeyden önemli.

apple spotify'dan yüzde 30 komisyon almıyor diyip yayın sırasında hızlıca göz gezdirip evet alıyormuş demeler, siri spotify'ı bloklamış gibi aslı olmayan iddialarda bulunmalar hiç yakışmadı. açıklamaları okusalar yayına hazırlıklı gelebilirlerdi. bunu ne yazık ki son zamanlarda sıkça görmeye başladım.

yine sıklıkla karşılaştığım durumlardan birisi de büyük bir özgüvenle yanlış bilgiyi doğruymuş gibi söylemeleri. mesela zendesk'in isveçliler tarafından kuruldu gibi, doğrusu danimarkalılar iken. bu çok önemli bir hata değil fakat böyle ufak yanlışlar sıklıkla yapılınca yayından soğumaya başlıyorsunuz dinleyici olarak. podcastte çok eleştirilen durumlara kendilerinin düşmesi de ayrı bir ironi.

hep eleştirdiğimiz insanımızın tembelliği yayına da sızmaya başlamış. ingilizce yayın yapan benzer poscastlardan feyz almalarını diliyorum. eleştirimin sert tonu konusunda aflarını diliyorum çünkü tek sevdiğim türkçe yayının bu duruma düşmesini kabullenmek istemiyorum. türkiye'nin podcastı da ancak bu kadar olur demek istemiyorum. fakat böyle devam ederse benim gibi dinleyicileri kaybedecekler.
  • türkiyede böyle değerli bir podcastin bulunmasına şaşıyorum. 1 senedir dinliyorum ama hala şaşıyorum. bu lig için fazla şereflisiniz
  • uzun zamandır ara ara dinliyordum, son 4 aydır filan her bölümünü dinliyorum. eğer kafanızda kendi işinizi kurmak varsa oldukça yararlı olacaklardır.
  • kendileri sayesinde bir sene önce podcast kanalı açtım ve hatta podcast hakkında çok fazla bilgiye sahip oldum. 2 wordpress teması bile yapıp sattım. geçmişlerindeki ve kariyerlerindeki bilgi birikimleri için dinliyorum kendilerini. barışın aksi tavrı samicanın liberal halleri, tuna'nın ortayolcu hali güzel. ekonomik ve iş dünyası ile alakalı zaten bildiğimiz şeylerin konu başlığını pat diye söylemeleri insana iyi geliyor. cidden seviyorum ingilizce kavramlar kullanmalarını. kpı, life time revenue vs… ekonomik ve siyasi konuları çok güzel işliyorlar.

son zamanlarda davet ettikleri konuklar da çok iyi. yaklaşık 50.bölümden beri takip ediyorum bir ara sıkılıp bırakmıştım, döndüğümde seviyeyi bir üste taşıdıklarını gördüm.

eleştirime geçeyim hemen. bilmedikleri konularda ahkam kesmeleri rahatsız ediyor. o konuyu konuşmak zorunda değilsiniz, her şey gündemden olmak zorunda değil.