• yeni bir bölüm sonrasında bir yorum daha yapmak farz oldu. bu iş artık interaktif bir hal almaya başladı ve bu bence harika bir durum. reklamla alakalı önceki yorumumda ayrı bir reklam bölümü çekmekle alakalı yorum yapmamıştım ama aslında ben de barış ve tuna gibi düşünüyorum. reklam olduğunu bilinen bir bölümün takip edilebilirliği bence dramatik şekilde düşer.

şöyle bir şey önereyim.

yine ayrı bir reklam bölümü çekin ama bu reklam bölümünü tatlandırmak için yorumları bölüm sonunda okumak yerine bu ilave bölümde okuyun. son bölümde yorum kısmı yarım saate yakın sürdü. bu yarım saati reklamlarla bölerek dinlenebilirliğe zarar vermeden ayrı bir reklam bölümü çekebilirsiniz.
  • şu ara tek derdi reklam almak olan podcast.

yahu elbette reklam alın, bu popülerlik dd hakkınız ama nasıl reklam alalım konulu bölüm de çekmeyin. son bölüm de sıkıldım bıraktım reklam muhabbetinden. çizgiyi bozmadan reklamınızı da alın işte.
  • yeni bölümlerin neden gelmediğini merak ediyorum. reklamla alakalı olabilir diye düşündüm.

bilen yazarlar yeşillendirirse sevinirim.

kısa süre içerisinde yeni bölümleri bekliyoruz.

edit: mesaj atanlara teşekkür ederim. kısa bir sezon arası vermişler.
  • uzun zamandır ara ara dinliyordum, son 4 aydır filan her bölümünü dinliyorum. eğer kafanızda kendi işinizi kurmak varsa oldukça yararlı olacaklardır.
  • kendileri sayesinde bir sene önce podcast kanalı açtım ve hatta podcast hakkında çok fazla bilgiye sahip oldum. 2 wordpress teması bile yapıp sattım. geçmişlerindeki ve kariyerlerindeki bilgi birikimleri için dinliyorum kendilerini. barışın aksi tavrı samicanın liberal halleri, tuna'nın ortayolcu hali güzel. ekonomik ve iş dünyası ile alakalı zaten bildiğimiz şeylerin konu başlığını pat diye söylemeleri insana iyi geliyor. cidden seviyorum ingilizce kavramlar kullanmalarını. kpı, life time revenue vs… ekonomik ve siyasi konuları çok güzel işliyorlar.

son zamanlarda davet ettikleri konuklar da çok iyi. yaklaşık 50.bölümden beri takip ediyorum bir ara sıkılıp bırakmıştım, döndüğümde seviyeyi bir üste taşıdıklarını gördüm.

eleştirime geçeyim hemen. bilmedikleri konularda ahkam kesmeleri rahatsız ediyor. o konuyu konuşmak zorunda değilsiniz, her şey gündemden olmak zorunda değil.
  • teknik terimlerden bahsederken ingilizce kelime tercihleri nedeni ile eleştirilen podcast. anlaşılmayan nokta şu ki, bu arkadaşlar türkçe karşılıklarını bilmediklerinden yada özentiliklerinden bunu yapmıyorlar. girişimcilik işi içerisinde olan herkes az çok bilir, bunlar teknik kelimelerdir ve elin rus'u, fransız'ı yada alman'ı da aynı şekilde o terimleri ingilizce telaffuz eder. bence eleştirmek yerine o kelimeleri bir kenara köşeye not alıp anlamlarını araştırırsanız asılnda bu ekibin size bir faydasını daha göreceksiniz.
  • liseyi onlarla açıp şimdi de onlarla kapadığım podcast kanalı.(10 ve 11 hariç)
    içeriği adından da anlaşılabileceği gibi türkiye’de ve dünya’da olan genellikle girişimcilik ile alakalı olayları tartışıp konuşuyorlar.türkiye’den teknoloji alanında girişimcilerle röportajlar yapıyorlar bazen röportaj yaptıkları girişimciler nasıl daha iyi çöp toplanabilir diyerek yola çıkan mühendisler olabiliyor ya da röportaj yaptıkları kişi bir süre sonra 300 milyon dolara exit(?) yapabiliyor.
    peki röportaj dışında tartıştıkları konuları hep konu hakkında hakimken mi tartışıyorlar?
    hayır bazen hiç hazırlık yapmadan bölüm çekiyorlar içerik zayıflayabiliyor bence bunun için çözüm de bölümleri kısaltmaktan ve içerik seçiminden geçiyor.uzmanlık alanlarında içeriği daha fazla düzenleyebilirlerse hem bölümler kısalır hem de daha öz olur diye düşünüyorum örneğin istanbul seçiminin yenilenmesi konuşuldu ve bunun girişimcilere etkisi vs konuşuldu burası tamam ama sonra uzuunca bir süre doğru olup olmadığı tartışıldı aslında ben de dinlemek isterim ama sırada economistin deutsche wellenin politikayla alakalı podcastleri olunca onları dinlemek daha cazip geliyor.bu yüzden uzmanlık alanlarında tartışma ortamı olursa daha iyi olacağını düşünüyorum.
    bunların dışında bana kalırsa türkçe podcast adına en iyi kanallardan birisi türkiye’deki şirket hayatından tutun da çöp toplama üzerine çalışan girişimcilerin hikayelerini dinleme imkanını sunuyor umarım daha fazla insana ulaşırlar ve limit 200 e ulaşır.
    bu arada kitap çekilişini entry yazmayı erteleye erteleye (malum üniversite sınavı dönemi) kaçırdım umarım bir daha kitap çekilişi olur.
  • 200. bölüme verdikleri sayısal değerle mevcut akışı kaybetmeleri ve git gide yükselttikleri beklenti, nihayetinde game of thrones finali gibi tepki görmelerine neden olmaz umarım.

ben açıkçası sade bir 200'ü tercih ederdim.

gerekirse 200-özel bölüm diye ayrı bir bölüm çekin ya da 200ü atlayıp devam edin (201-202 diye) ve 200ü sonra çekin. 199.999 olmadı sanki. bölüm numarası mı market rafındaki ürün mü belli değil.

kanımca yoğunluktan ayarları bozuldu. bi çay koyup soluklanırlarsa #herşeyçokgüzelolacak
  • 50.bölümden beri takip ediyorum ve bana bir şeyler kattığını düşünüyorum. girişim sektöründe değilim fakat dinledikçe ilgim ve bilgim arttı. kendi sektörüm ile girişimciliği ileriki bir noktada birleştirmeyi ister hala geldim. ayrıca podcast dünyasına da girişimci muhabbetiyle girmiştim. bu yüzden ayrıca seviyorum onları. hatta şimdilerde bende de podcast yapma isteği de uyandırmışlardır.
  • daha önce parça parça istekler oldu hatta ben de daha önce sordum sanırım ama topluca bu entry ile isteklerimi dile getireyim:
    1-tuna'nın youtube kanallarını paylaşma olanağı varsa ben de abone olmak istiyorum.
    2-samican'ın kitap dinleme uygulamaları, varsa kitaplığı.
    3-barış'ın birkaç günlük diyet listesi.

bir de 200. bölüm partisi yaptınız mı? ben mi kaçırdım :( yapmadıysanız organize edelim.

reklam da olur, bağış sitesi de olur, her ne karar verirseniz emeklerinizin karşılığına her şekilde destek olmak isterim.

son olarak kaliteli! bir podcast yaptığınız ve pek çok güzel şeye öncü olduğunuz için tekrar teşekkürler
hesabın var mı? giriş yap