şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de girişimci kimliği ile öne çıkan insanların genel özellikleridir. ali sabancı da girişimci olduğunu söyler. risk aldım der. çünkü risk alacak parası zaten doğuştan vardır.

  bu bir kaç marjinal hikaye dışında genelde böyledir.

  buldumbuldum.com 'un sahibi de böyledir etohum sitesinde mentörlük yapan kişiler de böyledir.

  ama öyle bir görüntü çizerler ki sanki sıfırdan birşeyler yapmış zannedersiniz.

  üniversitelerdeki örnekleri de babalarının paraları ile abd'ye gidip yine babalarının paraları ile orada gezerken 2 tane iphone 9 alıp buralarda satmakla övünür.

  kimse üzülmesin ama garibandan girişimci olmaz. bir işe yatırım yapmadan da girişimci olunmuyor. mesela 200 bin tl paranız var ve bir kafe açacaksınız. kafe açmak zaten 200 bin lira ve mekanın kendini döndürmesi 1 yılı buluyor. böyle olunca da sürekli panik halinde hatalar yaparak bu işi batırıyorsunuz.

  ama ailenizden 10 milyon tl kalmışsa aynı mekanı açıp 200 bin değil de 500 bin masraf yapıp ve 1 yıl hiç kar etmeyip bekleyebilirsiniz.

  aslında girişimi birileri çok güzel özetlemiş "para, para ile kazanılır."
 • eşyanın tabiatı.

  not: istisnaları tabii ki olacaktır, kalkıp da onları gösterip genelin böyle olduğunu inkar etmek yanlış olur. sonuçta, dediğim gibi, eşyanın tabiatı. ekonomik sistemin adı zaten kapitalizm, sermayecilik. bir sermaye birikimin olacak ki, onu arttırabilesin. ne kadar iyi bir birikimle başlarsan başarılı olma ihtimalin o kadar yüksek. gayet net, doğal bir durum.

  o nedenle, fazla kasmayın. tek nesilde en alt sınıftan en üst sınıfa atlayamazsınız. gene de akıllıca değerlendirin paranızı tabii ki çar çur etmeyin, ama kendiniz için değil, torunlarınız için çalışıyorsunuz, bunu asla unutmayın. ya da anı yaşayın, torunu falan sallayın, siz bilirsiniz o kısmını da tabii ki.