• lakerda cenneti
  bir yunan adası, crete diger adı, anneannemin dogdugu yer
 • akdenizin ortasında sarışın ve genelde yeşilgözlü insanların yaşadığı ada. türkçeleri de rumcaları da bozuktur. bir zamanlar girit kurtuluş ordusu bile vardı. her çeşit otu yemeleri ile meşhurdurlar. giritliden kız alma ama giritliye kızını ver.,iyi biri giritli değildir giritli biri de iyi değildir şeklinde 2 adet atasözü vardır.
 • bu "iyi biri giritli degildir,giritli biri de iyi degildir" içerigi ta$iyan,deyim yerindeyse dallamalik tahminimce bölgenin tarihi ve kültürel konumu & niteliginden kaynaklaniyor olsa gerek..

  helen kültürünün belki de ilk yazili eserlerinin burada bulunmasini da biraktim,girit halkinin adada kurdugu medeniyetin ba$langicindan itibaren uzun süre ana tanriçaya ibadet etme ekseninde kalmasi ve sonralari bir türlü tek tanrili,tek fantastikli dinlere inanmama kararliligini göstermemi$ olmasindan kaynaklaniyor olsa gerek bu bilinçalti nefreti...

  ayrica avrupa'nin ilk felakete ugrayan kültür merkezlerinden biridir,deprem mi olmu$du,sel mi götürmü$tü hatirlamiyorum..2000 yil oldu.
 • girit rakısı diye bişi var. alkol oranı oldukça yüksek. küçük şatlarda içiliyo. yunanlar rakımızın hem tadına * hem adına el atmış görüldüğü üzre.
 • (bkz: girift)
 • 1204'den 1669'lara kadar venediklilerin elinde kalmis; 1538'de barbaros hayreddin pasa tarafindan ada kismen alinmis. 1648 yilinda heraklion haric tum girit adasi alinmis.

  heraklion'u almak icin 1648'den 1699'a kadar ugrasilmi *, 27 eylul 1669'da fazil ahmed pasa doneminde heraklion da alinmis.
 • coğrafi yapısı itibarıyla deniz kıyılarından uzaklaştıkça dağ havasının da yaşandığı büyük ada, memleketin kökü*.
 • bir giritlinin kendisi tarafından abuk subuk şeyleri yemiş olduklarını öğrendim, bunlar arasında hafızamda yer eden ikisi; midyeyi çiğ ve sadece üzerine limon sıkarak yemeleri bir de yeni kesilen koyunun bacagındaki bir damarı delerek kan içmeleri. bunu duyunca biri giritlilere bok atıyor diye düşünmek geçti içimden velakin adam da giritli idi.

  (bkz: butun giritliler yalancidir)
 • ege denizi'nin güney sınırını oluşturan adadır. nüfus mübadelesi sonrasında pekçok vatandaşımız bu adadan yurdumuza göç etmiştir.
 • anneannem ve dedemin mübadele zamani sutlandiklari güzel akdeniz adasi. yunanistan'dan bagimsiz denebilecek, oldukça eski bir tarihe ve kültüre sahip bir adadir. hatta halihazirda girit'in bagimsizligi için mücadele eden bir örgüt dahi vardir. girit göçmeni diye tabir edilen insanlar ise ayri bir alemdirler. nüktedanlik hadsafhadadir. ataerkil bir toplum olmalarina ragmen kadin erkekten lafini esirgemez, erkek ise her türlü dokundurmayi anlayisla karsilar. bir de giritliler zeytinyagina dayanan "otçu" diye tabir edilen müthis bir yemek kültürüne sahiptirler. öyle ki benim gibi ortalama bir sehir insanin " aa ne güzel çayir çimen hadi piknik yapalim" dedigi bir mekandan, bir giritli, inanamayacaginiz güzellikte 40 çesit yemek çikarabilecek ot toplar. eger sebze sevmeyen bir insaniz bile bir girit kadini sizi gönüllü bir inege çevirebilir. yeri gelmisken yasadiklari yerlerde giritler için söylenen bir lafi paylasmadan olmaz "bahçene giritli girecegine inek girsin" .
hesabın var mı? giriş yap