şükela:  tümü | bugün
  • girit kralı minos'un tahta çıkma talebini, hükümdarlığını tanrılar tarfından istendiğini ileri boğa. bunu kanıtlamak için ettiği tüm duaların kabul edileceğini söylemiştir.
  • yunan mitolojisinde hakkında çeşitli hikayeler bulunan efsanevi yaratık. herkülün 12 görevi içerisinde 7. görev olarak bu yaratığı yakaladığı ve atinaya getirdiği anlatılır.
  • girit boğası diye adlandırılan yaratık yunan mitolojisinde 2 hikâye içerisinde yer almakta, bunlardan birinde avrupa'yı girit adası'na getiren boğa olarak tasvir edilirken, diğer hikâyede herkül'ün 12 görevi içerisinde yer alan ve girit adasında halka zarar veren bir canavar olarak tasvir edilmektedir.

    herkül'ün 12 görevi içerisinde 7.sırada gerçekleştirdiği girit boğası vazifesinde, herkül, girit adası kralı minos'tan aldığı izin ile, hayvanı önce yorup daha sonra kolları ile kavrayarak yakalamış ardından atina'ya, eurystheus'a ulaştırmayı başarmıştır. eurystheus'un hayvanı hera için kurban etmek istemesi üzerine, hera bunun herkül'e daha fazla şan ve şöhret kazandıracağını düşünerek reddedip, hayvanın salıverilmesini emretmiştir.

    kaynak