şükela:  tümü | bugün
  • cibalikapi balikcisinin, mutlaka masaya davet edilmesi gereken, degismez mezesi. tarifi ise soyledir:

4 kisilik porsiyon icin:

250 gr rendelenmiş beyaz peynir
    2 çorba kaşığı ceviz (çekilmiş)
    2 çorba kaşığı şamfıstığı (çekilmiş)
    1 tatlı kaşığı pul biber
    yarım tatlı kaşığı kekik
    dört iri diş dövülmüş sarmısak

malzemeler karistirilip, yarim cay bardagi sizma zeytinyagi katilir ve yesil zeytinle suslenerek sunusa hazir edilir. afiyetle yenilir.
  • rakı ile harika giden bir mezedir. ancak cibalikapı balıkçısının yaptığı gibi şamfıstığı konduğunu hiç duymadım , şamfıstığını girit mutfağında başka bir yemek tarifinde de görmedim zira girit mutfağına uzak bir lezzettir. benim bildiğim girit ezmesinde sarımsaklar ezilir ve beyaz peynir , ceviz içi ve zeytinyağı ile beraber karıştırılır ve fava gibi düzleştirilerek servis edilir.
  • peynirin en güzel halidir. en güzelini cunda'da yedim.

yanan cunda'ya üzülürken serbest çağrışımla aklıma ilk gelen şey buysa cidden pisboğazım.
  • yaparken içine iki çeşit peynir katılmasının, damağı bambaşka bir lezzete bürüyeceği tat. nefis.

benim tercihim her zaman için tam yağlı ezine peyniri ve kaşar loru karışımı. file fıstık ve file badem keyfe keder olsa da; ceviz kesinlikle süzülmeli bu ziyafete..ve zeytinyağı mutlaka sızma olmalı**. incecik dolaştırabileceğiniz gibi; o muhteşem kokuyla daha yoğun bir koza içine alabilirsiniz de. tercih.
  • en başta minimal bir antipati ile yaklaşılan fakat bir kere tadıldıktan sonra insanı müdavimi eyleyen leziz bir meze. çukur meyhane'de de yapılmaktadır.
  • kadıköy balık çarşısı'nda yer alan gözde şarküteri'de her daim taze tedarik edilebilecek enfes meze çeşididir.
  • çocukluğumun en güzel hatıralarına meze olmuş fantastik yiyecektir.

herkesin giritliler'i ototrof insanlar olarak bilmesi bi yana, mersin'deki giritliler'in hepsinin kasap olması ayrı bir saçmalıktır.
  • inanılmaz güzel tadlı bir mezedir. kızarmış ekmeğe sürülerek de harika olur.

(bkz: sarımsak sevenler bunu da sevdi)

(bkz: bunu yapan insan olamaz)
  • tam yağlı beyaz peynir, ceviz, sarımsak, sızma zeytinyağı ve fesleğeni (normalde olmaz ama ben ekliyorum) karıştırınca ortaya çıkan lezzet küpü.
    ister kızarmış ekmeğe sürüp çayla yiyin, ister rakıyla ekmeksiz, her halükarda güzel olması garanti yiyecek.