*

şükela:  tümü | bugün
 • zamaninda soylenmi$ ve en onemli paradokslardan bir olan bu paradoksun tam metni a$agidaki gibidir:
  butun giritliler yalancidir ve ben bir giritliyim.

  goruldugu uzere her iki onerme de birbirine paradoks olu$turur.

  tek cumlelik versiyonu icin ise:
  this statement is false / bu onerme yanli$tir,
  ornek verilebilir.

  (bkz: godel escher bach)
 • "bütün giritlilerin her ama her sözü yalandır" şeklinde olsa ve epimenides veya başka bir giritli tarafından söylenmiş olsa gerçekten (kendi içinde) paradoks olacak söz.
  çokbilmişlik yapmak gibi olmasın; ama bence bu haliyle paradoks olamaz. çünkü yalancı her sözü yalan olan kişi demek değildir. çoğu sözü -özellikle kendine yarayacak durumlarda- yalan olan kişidir. haa, her sözü yalan olan yalancılar da olabilir; fakat konumuz bu değil ki!
 • giritli paradoksu olarak da anılır. bu paradoks ve türevlerinin çözümü için (bkz: russell paradoksu)
 • sözlükle ilgili istekler başlığı altına "sözlük, isteklerimi yerine getirmesin" yazmak
 • "bütün giritliler yalancidir ve ben bir giritliyim" sözü asla bir paradoks olusturmaz. zira kisinin ikinci önermesi de yalan kabul edildiginde sahsin yalanci bir kahramanmarasli oldugu ortaya çikar. paradoks olan giritli birinin "bütün giritliler yalancidir/her daim yalan söyler" demesidir.
 • blaze starr'ın aklını alan paradokstur. ve bu anlamda aşktır.
  - sana güvenebilir miyim?
  - asla!
 • "bütün giritliler her zaman yalan söyler" seklinde olsa ve bunu diyen kisi bir giritli bile olsa paradoks degildir. bu ifade tek kelimeyle yanlis bir ifadedir. cümleyi söyleyen giritli kardesimiz de en azindan "arada sirada yalan söyleyen bir giritli" klasmanina girer.

  cünkü "bütün giritliler her zaman yalan söyler" ifadesinin yanlis olmasi demek "bütün giritliler her zaman dogru söyler" demek degil, "bazi giritliler bazen dogru söyler" demektir.

  mantikta "bütün" ün tersi "en az bir" dir (tam bilimsel bir ifade olmadi gerci ama), yani "bütün" ile ifade edilen bir önermeyi cürütmek icin "en az bir" karsi örnek vermek yeterlidir. mesela meshur bir genellememiz olan "bütün fransizlar dallamadir" ifadesini ele alalim. eger gidip dallama olmayan en az bir fransiz bulup getirirsek bu ifadenin yanlis oldugunu ispatlayabiliriz. mesela "zinedine zidane dallama degildir, o zaman senin önermen yanlis" deriz. ifadenin yanlis olmasi icin tek tek tüm fransizlarin akilli olmalari gerekmez.

  gelelim bastaki önermeye: bu durumda bir giritli cikip da "bütün giritliler her zaman yalan söyler" dese, ben de ona ismi yorgo olan bir giritliyi getirip "benim adim yorgo" dedirttigim an önermenin yanlis oldugunu ispatlarim "bak bilader, sen bütün giritliler her zaman yalan konusur" diyorsun ama bu giritli kardesimiz az önce dogru bir laf etti, demek ki senin ifaden yanlis" derim.
hesabın var mı? giriş yap