şükela:  tümü | bugün
  • izmir suikasti'ni son anda ihbar eden kişidir. planlara göre, mustafa kemal 'i öldürdükten sonra süikastçileri izmir'den sakız'a motorla kaçıracakken, pişman olarak süikasti ihbar eden kişidir.
  • televizyon programından tarih öğrenenler tarafından piyon olarak nitelenen tarihi şahsiyettir. verilen yanlış bilgiye aldanmayınız istiklal mahkemesinin izmir yargılamaları sırasında ifadesi alınmış, tanık olarak mahkemeye çıkarılmış ve zanlılarla yüzleştirilmiştir. okumak yerine televizyon izleyerek fikir sahibi olanların, sağdan soldan ezberledikleri üç beş kelime ile yaptığı yorumlara itibar etmeyiniz.

    1874 hanya doğumlu olan giritli şevki, ıı. meşrutiyet döneminde ittihat terakki kadroları içerisinde yer almış, kuva-yı milliye'nin ilk örgütlenmesinde önemli roller üstlenmiş bir teşkilat-ı mahsusacıdır. bu dönemde çerkez ethem, parti pehlivan ve sarı edip efe gibi önde gelen kuvacılarla birlikte çalışmıştır. cumhuriyet'in ilanından sonra izmir'de yaşamaya devam etmiş ve 1956 yılında izmir'de hayata gözlerini yummuştur. giritli şevki'nin hayatı ve izmir suikasti sırasında yaşadıkları hakkında yakın dönemde yayınlanan bir çalışma için bkz.: ahmet mehmetefendioğlu; cemal necip gürel, "giritli şevki ve izmir suikasti", toplumsal tarih, sy. 227 (kasım 2012).
  • kendisine zamanın parası ile 6500 lira ödül verilmiştir.