şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle seni çok özledik be! (bkz: #66833148)

  pembe mayoyu sırtına geçiren richard carapaz'ı kutlayalım ama kutlarken de dipnotlarımızı ekleyelim,

  carapaz geçen yılın giro dördüncüsü olarak buraya geldi ama itt'ler göz önüne alındığında podyum için bile yazılan adamların başında gelmiyordu. elbet akıllarda onun da bir şeyler yapabileceği vardı ama bu kadarı da yoktu! carapaz'ın ilk şansı bu oldu; yokuşlarda tarzı itibariyle oldukça agresif ve estetik olmasına karşın ''nasıl olsa itt'lerde çok zaman kaybedecek ve hesap dışında kalacak'' denerek yaptığı ataklar görmezden gelindi, zaten lideri mikel landa da aynı kaderi paylaşıyordu; saf yokuşçu ama itt'lerde yokuşlarda kapatamayacağı farkları yiyecek! nibali roglic'e, roglic nibali'ye yürüdü, onu görmezden geldiler. tehlikenin farkına vardıklarında ise neredeyse iş işten geçmişti. zaten takım olarak hali hazırda iyi bir dağ kadrosu bulunan movistar itt işini dağlarda nötralize ediyordu.

  bu noktada carapaz'a ''balını seveyim senin'' denilebilir. ama unutulmaması gerekir ki bu noktada şansını yaratan, sürekli deneyen ve nibali ile roglic arasındaki çatışmayı iyi okuyan carapaz da kendi şansını yarattı. nasıl 2014 tour'u tamemen nibali'nin şansına yazmıyorsak bunu da carapaz'ın sadece şansına yazamayız. yarışta kalabilmek, yarışı okuyabilmek, küçük gruplar arasındaki psikolojik savaşlardan avantaj sağlayabilmek de bir meziyet. unutmamak lazım.

  bu açıdan bakıldığında tamamen aynı şartlarda, aynı kadrolar, aynı form durumlarıyla 2020 giro'su koşulsa carapaz'ın podyum yapabileceğini bile sanmıyorum, artık odak dışı değil. nereye giderse gitsin sırtına pembe mayo geçirmiş bir adam olarak gelecek karşımıza; yani kimse izin vermeyecek. bu yüzden ilk büyük tur liderliğini bu kadar genç yaşında elde etmesine karşın carapaz'ın son büyük tur liderliği de bu giro olmuş olabilir. belki itt'nin minimal düzeyde tutulduğu bir vuelta? neden olmasın...

  roglic ise giro'ya muazzam formda geldi. zaten ilk itt'de bize bunu gösterdi ama modern bisiklette don kişotluğun pek bir işe yaramadığını defalarca gördük. bunu son başaran 2015 giro'da alberto contador'du. o da ''giro'da italyan liderini bu kadar küçük düşüremezsin landacım ayıb oluyor'' turuydu. (bkz: fabio aru) * yine de itt'ler göz önüne alındığında roglic'in ben yarışı alacağını düşünüyordum, nibali'ye zaten 3. hafta güvenmiyordum ve roglic'in karşısında da kararlı bir rakip bulabileceğini sanmıyordum. ama bence bu noktada hesabı tamamen başka bir takım bozdu; astana... miguel angel lopez'in beyaz mayo aşkı ve takımının devamlı kırbacı vurma isteği belki de roglic'i pembe mayodan eden nedenlerin başında geliyor. ikinci neden de malum, stratejik olarak tek rakibe odaklanması, odaklanmak zorunda olması. neden,

  takım yardımı yok ne yapsın? roglic'in ex sky'da olduğunu ve giro'ya lider geldiğini düşünelim. carapaz ikinci gidişinde takım radyosundan portal: ''beyler carapaz'a bu sefer izin vermeyin yapışın arkasına, primoz'u güvenli alanda tutun, tempoyu belirleyin'' carapaz uzadı mı? ''sivakov boşver şimdi beyaz mayoyu yapış bakalım şunun arkasına''

  pembe mayonuz hayırlı olsun mr. primoz.

  nibali ise, nibali... çok seviyoruz sayıyoruz ama kral büyük turlarda hep cepten yemiyor musun artık? tamam adamın bu hali bile giro'da podyumda ikincilik elde ediyor, büyük iş ama hal ve tavırları saygınlığından götürüyor sanki biraz. en azından köpek balığının dişleri dökülüyor diyelim.

  sen kariyer slam'i yapmış, acayip klasikler kazanmış, olimpiyat altınının kıyısından dönmüş bir efsanesin. şu cv'ye bakıp da sonra giro'nun 20. etabında carapaz ve landa ile münazara edip ''hadi beyler çalışalım bana da şu ikinciliği getirin raad olun'' tavırları yakışmıyor şampiyon apoletine. sen bunu dile getirmesen de zaten yarışın akışı bunu sana çok büyük ölçüde sağlayacak, senin gibi bir bisikletçi için çok küçük hesaplar bunlar, çok. primoz yapsa garipsemem ama sen yapınca olmuyor, çok üzgünüm.

  tanım: maalesef yine birbirini izleyen adamları izlediğimiz eski tadı vermeyen tur. beyaz mayo atışması daha zevkli oldu desek yeridir.
 • giro102 20. etap: feltre › passo croce d’aune, 194km

  son dağlık etaba gelirken kaçışın parladığı genel klasman liderlerinin quintanalaştığı bir etap daha geride kaldı. san martino di castrozza zirvesinde sona eren 151km uzunluğundaki etabın sonunda zafere uzanan isim gülen adam esteban chaves.

  yarış başlar başlamaz oluşan 11 kişilik kaçış içinden geriye kalanlara karşı son tırmanışta mitchelton-scott takımının kolombiyalı pedalı tempoyu yükseltince peşine takılanları silkelemek için bir atak daha yaptı ve son 3 km kala başarılı olunca zafere uzandı.

  genel klasmanın üzerine adeta ölü toprağı serpilmişti, zira miguel angel lopez de olmasa ne atak ne mücadele görecektik, etap dümdüz hepsinin bir arada bitiş çizgisinden geçmesiyle tamamlanacaktı. zaman farkı var diye lopezin atağına cevap vermemek ama roglic atak yapınca son 1km kala karşı atakla cevap verip üzerine pozzovio ve cunego gibi iki domestiği salmak nibalinin roglice tek rakibim sensin mesajı idi adeta. maglia rosa hâlâ richard carapazın sırtında.

  gelelim son tırmanış etabına

  etabın başlangıcı feltre kasabasıyla bitiş çizgisinin çekildiği ve yeter artık kedi-fare oyunu klasmancılar çekin kılıçları denilen passo croce d’aune dağ geçidi arasında kuş uçuşu 10km bile yok. ama peloton tepeler aşıp ovaya, düz basıp çok pedallayıp gölden göle, nehir boylarından kayak merkezlerine dek kaçmış uçan balon misali dolanacak da dolanacak…

  194km uzunluğundaki 20. etap için cima coppi iptal edildiğinden gizli kraliçe etap da diyebiliriz pekâlâ; zira üç cat2, bir de bitiş çizgisine ev sahipliği yapan iki cat1 sınıfı toplamda beş dağ geçidi var etapta.

  pelotonun taze bacaklarla açılış temposuyla büyük aynakolda tırmanacağı zirve 18km uzunluğunda ve istikrarlı %6 ortalama eğime sahip. 1425mt rakıma konuşlu zirvesinden 27. km’de geçilecek cima campo etap başlar başlamaz pelotona merhaba derken 31km süren inişi ısınmadan tırmanmaya başlayan bacakları dinlendirecek.

  trentino eyaletinde dolanıyoruz… güneydeki molina ve castelnuovoyu birbirine bağlayan fiemme ve valsugana vadilerini birleştiren 2047mt rakımdan bu da bir şey mi diye bakınan passo manghen ki, dolomitlere vedadır bu… ortalama eğimi %7 üzerindeki tırmanışın büklüm büklüm yollarındaki dinlenme “esleri” olmasa manghen geçidi etap ortasında havlu attırabilir ama 21,7 km uzunluğundaki tırmanış sonrası 112. km’ye dek iniş ve düzlük var peloton önünde: dağlardan ovaya düşüyoruz. manghen geçidinin çıkış ve inişinin eteklerindeki sprint kapılarında puan kalırsa ara sprint mücadelesi izleriz ama kaçış yer o puanları, maglia ciclamino da ackermann da kalır.

  günün ikinci cat2 tırmanışı mülkiyet hakları hâlâ avusturyada olan dolomitlerin yine vadileri, bölgeleri birbirine bağlayan ünlü kayak merkezi passo rolle. 20.6km uzunluğundaki rolle dağ geçidinin ortalama eğimi %5 civarında olsa da bu yumuşaklığını kabaca üçe bölebileceğimiz tırmanışın tam ortasındaki yalancı düzlüklere borçlu. 1980mt rakıma konuşlu passo rolle zirvesi geride kalır kalmaz 500mt rakıma dek deli dehşet bir iniş bekliyor pelotonu: tam 50 viraj ya da firkete ve 8 tünelden geçilecek… passo croce d’aune

  böylesi bir iniş sonrası zafer ve maglia rosa ile taçlanacak bir atak görmek güzel olurdu, tıpkı 2016 yılında colle dell'angelo inişinde nibalinin yaptığı gibi ama önümüzde bu atağı kesecek iki tırmanış daha var: passo croce d'aune. 11.3km uzunluğundaki mini dolomit zirvesinin son 2km'sinde eğim sertleşince ataklar görmemiz olası işini yarınki zamana karşı etabına bırakmak istemeyen başta nibali ve... başka kimse böyle yürek yiyip de atak yapmaz ya, yazalım yine de biz. etabın sonu gerçekten çok kritik: passo croce d'aune geçilir geçilmez 7km uzunluğunda bir iniş var dağın öte yüzünde çıkışından daha sert: -%8 eğimdeki inişe önce başlayan günün son tırmanışı monte avena zirvesine avantajlı girecek.

  1223mt rakıma konuşlu monte avena kendisine bakan sevdalısı passo croce d'aune geçidinden iki baş daha uzun, yarı yarıya daha kısa; dolomitin bu iki zirvesi birlikte feltre kentine gölgelik ediyorlar, italyanlar da espresso içiyor serinliğinde, pelotonun da nefesi çıkıyor kıçından, teri fışkırıyor saçından ve şükrediyorlar 6.6km uzunluğundaki monte avena zirvesine uzanan yolda geride kalırken croce d'aune zirvesi 1927 yılında kar, tipi, boran altında kala kalan tullio campagnoloya!

  dileğimiz croce d’aune geçilirken tullio campagnolo anıtı önünden geçilirken pelotonun saygı duruşunda bulunması campagnolo grupseti kullanan takımları öne geçirerek. 1927 yılında gp della vittoria yarışı pedallanırken 11 kasımda tullio campagnolo croce d’aune zirvesine doğru pedallamaya başlarken eğimin şiddetinin arttığı noktada tırmanış dişlisine geçmek için durdu ve arka jantının civatalarını sökmeye başladı. aşırı soğuk hava ve kar yağışı yüzünden üşüyen tullio bir türlü civataları söküp arka jantı yerinden çıkartamadı ve bu şekilde devam etti ama zaferden de oldu. o an ağzından çıkan sözler şunlardı: “bisogno cambiá qualcossa de drio!” yani, bazı şeylerin basitleşmesi gerek! 1927 yılında söylenen sözler 1930 yılında bir tarafında düz yol, öte tarafında tırmanış dişlisi bulunan basit mekanikte iki vitesli yol bisikletinin tekerlerinin civatalarla değil de quick release dediğimiz mandallarla sıkıştırılmısanın, 1933 yılında ise ilk vites sisteminin icadına atılan ilk adımdı! büyük adamsın tullio campagnolo!

  bitiş çizgisine uzanan 6.6km uzunluğundaki avenna dağının eğimi başlangıcı saymazsak %8 civarında, kısır bir genel klasman mücadelesi yerine kılıçların çekilip silkeleme ataklarından geçilmeyen bir son 5km izlemek istiyoruz, quintanacılık (beklenen atağı bir türlü yapmayıp herkesi kabız etmek) oynamaya kimsenin hakkı yok maglia rosa yolunda. etabın son iki tırmanışı passo croce d’aune ve monte avena nibali için koyulmuş gibi, lo squalo atak yapsın da ortalık şenlensin adeta ki, lopez ve landa gibi sağı solu belli olmayan iki deli fişek de var denklemde. roglic mi? hâlâ veronadaki son zamana karşıya pedal bağlamış durumda. carapazın da kendisini düşünmesi gerekiyor, zira zamana karşı mücadelesinde ensesindeki pedallardan daha kötü işler çıkarttığı gerçeği var geçmişinde.

  kaynak götüm haber ajansı değil tabii ki aynakol.org!
 • uzun bir süre sonra sonu kolay tahmin edilemeyen (ben öyle düşünüyorum) bir büyük tura sahne olacağız. evet geçen sene tdf'de geraint thomas sürpriz yapmış gibi gözükse de froome'un (yazar olmayan) * giro şampiyonluğu sonrası yorgunluğunu da göz önünde bulundurabiliriz.

  öte yandan sky illetinin yerini alan sanırım ismini sıkça duyacağımız ineos'un ilk büyük turu olacaktır, vatana millete ve doping camiasına hayırlı olsun...
 • canimiz cigerimiz, sicilyamizin gururu, lo squalo'muz vincenzo nibali 'miz tarafindan agzimin payinin verildigi yaris. *

  dun l'equipe'e verdigi roportajda, "bu klasik giro, monoton, bazilari sikici oldugunu soyluyor ama daglar geliyor" demis. * benim anladigim "kardesim froome, fazla biyk biyk etme, bugun kirbaci vuracagiz" *

  roglic'e de dun landa&lopez atagina karsi onlarla calismadigi icin biraz kizmis ama hakkidir.

  kaynak
 • dagcilar icin giro simdi basliyor. ayrintili etap analizleri icin please press 9 for mahsus mahal.

  su 3 etap profilini gorunce aklima gelenleri yazmak istiyorum. landa & yates mecbur her etapta atak yapmak zorundalar. bu roglic'in dayanikliligini cok zorlayacak. nibali'nin formunun farkindayim, dayanikliligindan suphem yok yalniz ilerleyen yasi ondan bir sey goturdu mu onu gorecegiz. sapkadan miguel angel lopez de cikabilir, hic belli olmaz. kaosa hosgeldiniz hanimefendiler & beyefendiler.

  etap 12(yarin): cueno - pinerolo
  etap 13(cuma): pinerolo-lago serru
  etap 14(cumartesi): saint vincent-monte mianco
 • emaneti dolaptan cikarmis, emniyeti kapatmis, mermiyi namluya surmus valerio conti'nin etabi fausto masnada'ya birakmamasini protesto amacli tv'ye ates acmaya hazirlaniyordum ki gerek kalmadi.

  zira kacis grubundan atak yaparak one cikan bu ikilide, neredeyse butun yuku fausto **cekmisti ve gelenege uygun olarak pembe mayoyu alacak olan conti'nin etap galibiyetini ona birakmasi gerekiyordu, oyle de oldu.
  aksi bir durumu, yani butun atak boyunca masnada'nin arkasinda takilan conti'nin etabi da almasini, fahri messina'li olan bu aciz izleyici kaldiramazdi.

  genel klasman muhtesem gozukuyor su an *
  "haydi bakalim cocuklar, nasil aliyoruz simdi pembe mayoyu valerio'dan" sorusunun cevabi belli ama sorarken bile alinan haz muhtesem. calisin, ugrasin, biz izleyecegiz.

  not: ciddiye alan olur, silahim falan yok benim *
 • bisiklet sporunun tek nefret edilesi yonu, meydana gelen yaralanmali kazalar.
  bugunku frascati etabinda tom dumoulin, karistigi kaza sonrasi etabi zar zor tamamlayarak tam 4 dakika kaybetti.

  henuz yarisa devam edip edemeyecegi bilinmiyor, umarim bir an once toparlar. her ne kadar pek sevismesekte, bir sporcunun basina boyle bir kaza gelmesi ve yaristan geriye dusmesi cok uzucu.

  gonul isterdi ki yaris esit sartlarda gecsin, roglic'ten, nibali'den yolda 4'er dakika yesin rezil olsun** ama simdilik tek dilegim sagligina bir an once kavusmasi.

  richard carapaz'in kazandigi 4. etap ile devam eden buyuk tur.

  edit ve not: tao geoghegan hart icin bir oneri: quickabdest.com
 • https://twitter.com/…_tr/status/1126039892058869760

  favoriler
  ***** primoz roglic, simon yates
  **** miguel ángel lópez, tom dumoulin
  *** ion ızagirre, mikel landa, vincenzo nibali
  ** richard carapaz, ilnur zakarin, bob jungels
  * rafal majka, esteban chaves, bauke mollema

  jumbo-visma
  primoz roglic, koen bouwman, paul martens, tom leezer, jos van emden, laurens de plus, antwan tolhoek, sepp kuss

  mitchelton-scott
  simon yates, esteban chaves, mikel nieve, christopher juul-jensen, jack bauer, luke durbridge, brent bookwalter, lucas hamilton

  astana pro team
  miguel ángel lópez, ion izagirre, pello bilbao, dario cataldo, jan hirt, andrey zeits, manuele boaro, davide villella

  team sunweb
  tom dumoulin, sam oomen, jan bakelants, robert power, louis vervaeke, chad haga, chris hamilton, jai hindley

  bahrain merida
  vincenzo nibali, domenico pozzovivo, kristijan koren, damiano caruso, grega bole, antonio nibali, valerio agnoli, andrea garosio

  movistar team
  mikel landa, richard carapaz, andrey amador, jasha sütterlin, josé joaquín rojas, héctor carretero, lluís mas, antonio pedrero

  katusha-alpecin
  ilnur zakarin, dani navarro, marco haller, reto hollenstein, enrico battaglin, vyacheslav kuznetsov, dmitry strakhov, jenthe biermans

  deceuninck-quick-step
  bob jungels, elia viviani, eros capecchi, fabio sabatini, florian sénéchal, pieter serry, melike honoré, james knox

  bora-hansgrohe
  rafal majka, davide formolo, jay mccarthy, pascal ackermann, pawel poljanski, cesare benedetti, michael schwarzmann, rüdiger selig

  trek-segafredo
  bauke mollema, gianluca brambilla, giulio ciccone, will clarke, nicola conci, michael gogl, markel irizar, matteo moschetti

  team ineos
  tao geoghegan hart, pavel sivakov, eddie dunbar, sebastián henao, christian knees, jhonatan narvaez, salvatore puccio, iván sosa

  ag2r la mondiale
  tony gallopin, alexis vuillermoz, hubert dupont, nans peters, françois bidard, nico denz, ben gastauer, larry warbasse

  ccc team
  laurens ten dam, amaro antunes, josef cerny, víctor de la parte, kamil gradek, jakub mareczko, lukasz owsian, francisco josé ventose

  dimension data
  ben o’connor, giacomo nizzolo, mark renshaw, scott davies, enrico gasparotto, amanuel ghebreighzabhier, ryan gibbons, danilo wyss

  ef education first pro cycling team
  sacha modolo, tanel kangert, joe dombrowski, hugh carthy, jonathan caicedo, nathan brown, matti breschel, sean bennett

  groupama-fdj
  arnaud démare, jacopo guarnieri, ignatas konovalovas, olivier le gac, tobias ludvigsson, valentin madouas, miles scotson, ramon sinkeldam

  lotto-soudal
  thomas de gendt, caleb ewan, jelle vanendert, tosh van der sande, adam hansen, roger kluge, victor campenaerts, jasper de buyst

  uae-team emirates
  fernando gaviria, diego ulissi, juan sebastián molano, jan polanc, tom bohli, simone consonni, valerio conti, marco marcato

  procontinental teams
  androni giocattoli – sidermec
  matteo montaguti, fausto masnada, marco frapporti, manuel belletti, mattia cattaneo, francesco gavazzi, andrea vendrame, miguel florez

  bardiani csf
  enrico barbin, giovanni carboni, luca covili, mirco maestri, umberto orsini, lorenzo rota, manuel senni, paolo simion

  israel cycling academy
  rubén plaza, kristian sbaragli, davide cimolai, awet gebremedhin, guillaume boivin, conor dunne, krists neilands, guy niv

  nippo-vini fantini
  juan josé lobato, marco canola, nicola bagioli, damiano cima, sho hatsuyama, giovanni lonardi, hiroki nishimura, ivan santaromita
 • 100 yaşını çoktan geride bırakan giro özlemlerimizi dindirmek için geri döndü. üstelik yokuş zamana karşı etaplarıyla birlikte!

  11 ayın sultanı gironun aso egemenliğindeki (italya bisiklet turu giro, organizatör rcs firmasınca düzenleniyor) diğer iki büyük tura nazaran şaşırtıcı yanı tam da bu! üç bireysel zamana karşı (ıtt: ınvidual time trial) etabından ikisinin bitiş çizgisi zirvede sona erecek, son zamana karşı etabıysa giro şampiyonunun ınfinito amoreye uzanmasını resmiyeti olacak.

  bologna kentinden zamana karşı etabıyla başlayacak ınfinito amore mücadelesi 3510km sonunda verona kentinde sona erecek. giro bu sene ne israil çöllerinde ne orta avrupanın yağmurlu ülkelerinden başlıyor; rota %100 çizme içinde. pek fazla güneyine inmeden çizmenin kuzeyinden, kızıl şehir bolognadan başlayıp tiren denizi kıyılarına, sonrasında adriyatiğe uzanan ilk sekiz etap daha çok bir bahar klasiği tadında, spirinter ve puncheur pedalların egemenliğinde geçecek. genel klasman mücadelesinin başlayacağı etap şüphesiz riccione › san marino arasında pedallanacak 9. etap olacak. zira 34.7km uzunluğundaki etabın bitiş çizgisi san marino mikrodevletinin başkentinin kurulduğu 648mt rakıma konuşlu monte titano zirvesinde yer alıyor.

  peşinden gelen dinlenme günüyle birlikte organizatörler 10 ve 11. etaplarla (ravenna › modena, 147km ve carpi › novi ligure, 206km) peloton için aktif dinlenme günü vermiş adeta: düz, dümdüz bu iki etap sonrası cuneo › pinerolo kentleri arasında pedallanacak 146km uzunluğundaki 12. etabın tek sivrisi 1248mt rakıma konuşlu montoso zirvesi olsa da bitiş çizgisi kaçanların yakalanacağı toplu sprint mücadelesine sahne olacak; günün tek tırmanışı genel klasman liderlerinin birbirini tartacağı anlara sahne olacaktır.

  pinerolo etabı sonrasında peloton hesabın dağlarda görüleceği etaplara ev sahipliği yapan çizmenin kuzeyine, isviçre ve avusturya ile doğal sınırını çizen alp dağlarının kalbine doğru yol alacak. pinerolodan como gölüne, ikinci dinlenme gününe dek uzanan üç etapta daha cima coppinin huzuruna dahi çıkılmamışken pelotonun aşması gereken 11 zirve ve dağ geçidi var.

  ınfinito amoreye uzanan son altı etapta peloton düzlük görmeyecek desek yeridir. italyan alplerinin eşsiz doğası ülkenin komşularıyla sınırını oluştururken pelotonun da kaderini belirleyecek. cima coppiye ev sahipliği yapan 226km uzunluğundaki 16. etap iki dağ geçidiyle genel klasmanın belirleyicisi olacak: 2618mt rakıma konuşlu gavia dağ geçidi neredeyse 19km uzunluğunda ve eğimi ortalama %8. ponte di legno eteklerinden başlayacak tırmanış ilk kez 1960 yılında pedalladı, ancak her defasında da gavia olumsuz hava koşulları yüzünden bir türlü geçit vermedi, türkülerimizdeki gibi. en son 2013 yılında peş peşe gavia ve stelvio geçitlerine yer verilse de kar yağışı yüzünden iptal edilmişti. ertesi yıl kötü hava koşulları egemen olsa da gavia ve stelvio geçit vermiş, tartışmalı bir şekilde kolombiyalı nairo quintana ilk büyük tur zaferine uzanmıştı. kısacası passo gavia bu sene de cima coppiye en iyi şekilde ev sahipliği yapacak, tabii küresel ısınma izin verirse. gavia dedik ama 2015 yılında alberto contadorun tüm pelotonu silkelediği passo del mortirolo tırmanışı da kraliçe etabın ikinci tırmanışı; bitiş çizgisi ise ponti de legno zirvesinde.

  16. etaptan 20. etaba dek adım adım italyan alplerini batıdan doğuya dek geçerken peloton venedik kıyısına, adriyatik dolaylarına inse de dağlarla yüzleşmekten kurtulamayacak. özellikle feltre › passo croce d’aune kentleri arasında pedallanacak 196km uzunluğundaki 20. etapta iki kentin arasında 10km bile yok ama saat yönünde pedallayacak peloton bitiş çizgisine dek sınıflandırılmış beş dağ geçidiyle mücadele edecek. çok kan dökülecek gibi bu etapta; zira cima coppiye ev sahipliği yapan kraliçe etapta bile bu kadar sert tırmanışlar yer almıyor. bu haliyle 20. etap la vueltadan fırlamış gibi.

  ilk haftası yokuş zamana karşı etaplarını saymazsak pek de zor olmayan kuzeyden güneye inmeyen, tirreno-adriatico rotasının tam tersi istikamette sprinter pedalların önce etap zaferi, sonra maglia ciclamino için mücadele edeceği; ikinci haftasında da kaçış uzmanlarıyla ve istikbali dağların doruklarında arayan keçilerin, son hafta ise modern çağ gladyatörlerinin maglia rosa tutkusuyla kan, ter, acı ve gözyaşı dökeceği bir giro bekliyor bizi.

  102 kere selam olsun sana, sen çok yaşa giro d’ıtalia!

  kaynak götüm haber ajansı değil tabii ki aynakol.org!
 • kafasına saksı düşmezse, takım arkadaşı steven kruijswijk gibi duvara çarpmazsa -ekşi sözlük tarihinde ilk defa %100 froome'a katılarak- giro d'italia 2019'u masaya vura vura primoz roglic'in alacağını düşünüyorum.

  ayrıca aramızda hala giro d'italia 2017'yi sindirememiş arkadaşlar var kendilerine maden suyu öneriyorum. dağlık itt öncesi de içerlerse etabı daha rahat takip edebilirler. *

  son olarak yarış önü yazısı için mahsus mahal'a teşekkürler. bize söyleyecek söz bırakmamış sağolsun. *