şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle seni çok özledik be! (bkz: #66833148)

  pembe mayoyu sırtına geçiren richard carapaz'ı kutlayalım ama kutlarken de dipnotlarımızı ekleyelim,

  carapaz geçen yılın giro dördüncüsü olarak buraya geldi ama itt'ler göz önüne alındığında podyum için bile yazılan adamların başında gelmiyordu. elbet akıllarda onun da bir şeyler yapabileceği vardı ama bu kadarı da yoktu! carapaz'ın ilk şansı bu oldu; yokuşlarda tarzı itibariyle oldukça agresif ve estetik olmasına karşın ''nasıl olsa itt'lerde çok zaman kaybedecek ve hesap dışında kalacak'' denerek yaptığı ataklar görmezden gelindi, zaten lideri mikel landa da aynı kaderi paylaşıyordu; saf yokuşçu ama itt'lerde yokuşlarda kapatamayacağı farkları yiyecek! nibali roglic'e, roglic nibali'ye yürüdü, onu görmezden geldiler. tehlikenin farkına vardıklarında ise neredeyse iş işten geçmişti. zaten takım olarak hali hazırda iyi bir dağ kadrosu bulunan movistar itt işini dağlarda nötralize ediyordu.

  bu noktada carapaz'a ''balını seveyim senin'' denilebilir. ama unutulmaması gerekir ki bu noktada şansını yaratan, sürekli deneyen ve nibali ile roglic arasındaki çatışmayı iyi okuyan carapaz da kendi şansını yarattı. nasıl 2014 tour'u tamemen nibali'nin şansına yazmıyorsak bunu da carapaz'ın sadece şansına yazamayız. yarışta kalabilmek, yarışı okuyabilmek, küçük gruplar arasındaki psikolojik savaşlardan avantaj sağlayabilmek de bir meziyet. unutmamak lazım.

  bu açıdan bakıldığında tamamen aynı şartlarda, aynı kadrolar, aynı form durumlarıyla 2020 giro'su koşulsa carapaz'ın podyum yapabileceğini bile sanmıyorum, artık odak dışı değil. nereye giderse gitsin sırtına pembe mayo geçirmiş bir adam olarak gelecek karşımıza; yani kimse izin vermeyecek. bu yüzden ilk büyük tur liderliğini bu kadar genç yaşında elde etmesine karşın carapaz'ın son büyük tur liderliği de bu giro olmuş olabilir. belki itt'nin minimal düzeyde tutulduğu bir vuelta? neden olmasın...

  roglic ise giro'ya muazzam formda geldi. zaten ilk itt'de bize bunu gösterdi ama modern bisiklette don kişotluğun pek bir işe yaramadığını defalarca gördük. bunu son başaran 2015 giro'da alberto contador'du. o da ''giro'da italyan liderini bu kadar küçük düşüremezsin landacım ayıb oluyor'' turuydu. (bkz: fabio aru) * yine de itt'ler göz önüne alındığında roglic'in ben yarışı alacağını düşünüyordum, nibali'ye zaten 3. hafta güvenmiyordum ve roglic'in karşısında da kararlı bir rakip bulabileceğini sanmıyordum. ama bence bu noktada hesabı tamamen başka bir takım bozdu; astana... miguel angel lopez'in beyaz mayo aşkı ve takımının devamlı kırbacı vurma isteği belki de roglic'i pembe mayodan eden nedenlerin başında geliyor. ikinci neden de malum, stratejik olarak tek rakibe odaklanması, odaklanmak zorunda olması. neden,

  takım yardımı yok ne yapsın? roglic'in ex sky'da olduğunu ve giro'ya lider geldiğini düşünelim. carapaz ikinci gidişinde takım radyosundan portal: ''beyler carapaz'a bu sefer izin vermeyin yapışın arkasına, primoz'u güvenli alanda tutun, tempoyu belirleyin'' carapaz uzadı mı? ''sivakov boşver şimdi beyaz mayoyu yapış bakalım şunun arkasına''

  pembe mayonuz hayırlı olsun mr. primoz.

  nibali ise, nibali... çok seviyoruz sayıyoruz ama kral büyük turlarda hep cepten yemiyor musun artık? tamam adamın bu hali bile giro'da podyumda ikincilik elde ediyor, büyük iş ama hal ve tavırları saygınlığından götürüyor sanki biraz. en azından köpek balığının dişleri dökülüyor diyelim.

  sen kariyer slam'i yapmış, acayip klasikler kazanmış, olimpiyat altınının kıyısından dönmüş bir efsanesin. şu cv'ye bakıp da sonra giro'nun 20. etabında carapaz ve landa ile münazara edip ''hadi beyler çalışalım bana da şu ikinciliği getirin raad olun'' tavırları yakışmıyor şampiyon apoletine. sen bunu dile getirmesen de zaten yarışın akışı bunu sana çok büyük ölçüde sağlayacak, senin gibi bir bisikletçi için çok küçük hesaplar bunlar, çok. primoz yapsa garipsemem ama sen yapınca olmuyor, çok üzgünüm.

  tanım: maalesef yine birbirini izleyen adamları izlediğimiz eski tadı vermeyen tur. beyaz mayo atışması daha zevkli oldu desek yeridir.
 • giro102 20. etap: feltre › passo croce d’aune, 194km

  son dağlık etaba gelirken kaçışın parladığı genel klasman liderlerinin quintanalaştığı bir etap daha geride kaldı. san martino di castrozza zirvesinde sona eren 151km uzunluğundaki etabın sonunda zafere uzanan isim gülen adam esteban chaves.

  yarış başlar başlamaz oluşan 11 kişilik kaçış içinden geriye kalanlara karşı son tırmanışta mitchelton-scott takımının kolombiyalı pedalı tempoyu yükseltince peşine takılanları silkelemek için bir atak daha yaptı ve son 3 km kala başarılı olunca zafere uzandı.

  genel klasmanın üzerine adeta ölü toprağı serpilmişti, zira miguel angel lopez de olmasa ne atak ne mücadele görecektik, etap dümdüz hepsinin bir arada bitiş çizgisinden geçmesiyle tamamlanacaktı. zaman farkı var diye lopezin atağına cevap vermemek ama roglic atak yapınca son 1km kala karşı atakla cevap verip üzerine pozzovio ve cunego gibi iki domestiği salmak nibalinin roglice tek rakibim sensin mesajı idi adeta. maglia rosa hâlâ richard carapazın sırtında.

  gelelim son tırmanış etabına

  etabın başlangıcı feltre kasabasıyla bitiş çizgisinin çekildiği ve yeter artık kedi-fare oyunu klasmancılar çekin kılıçları denilen passo croce d’aune dağ geçidi arasında kuş uçuşu 10km bile yok. ama peloton tepeler aşıp ovaya, düz basıp çok pedallayıp gölden göle, nehir boylarından kayak merkezlerine dek kaçmış uçan balon misali dolanacak da dolanacak…

  194km uzunluğundaki 20. etap için cima coppi iptal edildiğinden gizli kraliçe etap da diyebiliriz pekâlâ; zira üç cat2, bir de bitiş çizgisine ev sahipliği yapan iki cat1 sınıfı toplamda beş dağ geçidi var etapta.

  pelotonun taze bacaklarla açılış temposuyla büyük aynakolda tırmanacağı zirve 18km uzunluğunda ve istikrarlı %6 ortalama eğime sahip. 1425mt rakıma konuşlu zirvesinden 27. km’de geçilecek cima campo etap başlar başlamaz pelotona merhaba derken 31km süren inişi ısınmadan tırmanmaya başlayan bacakları dinlendirecek.

  trentino eyaletinde dolanıyoruz… güneydeki molina ve castelnuovoyu birbirine bağlayan fiemme ve valsugana vadilerini birleştiren 2047mt rakımdan bu da bir şey mi diye bakınan passo manghen ki, dolomitlere vedadır bu… ortalama eğimi %7 üzerindeki tırmanışın büklüm büklüm yollarındaki dinlenme “esleri” olmasa manghen geçidi etap ortasında havlu attırabilir ama 21,7 km uzunluğundaki tırmanış sonrası 112. km’ye dek iniş ve düzlük var peloton önünde: dağlardan ovaya düşüyoruz. manghen geçidinin çıkış ve inişinin eteklerindeki sprint kapılarında puan kalırsa ara sprint mücadelesi izleriz ama kaçış yer o puanları, maglia ciclamino da ackermann da kalır.

  günün ikinci cat2 tırmanışı mülkiyet hakları hâlâ avusturyada olan dolomitlerin yine vadileri, bölgeleri birbirine bağlayan ünlü kayak merkezi passo rolle. 20.6km uzunluğundaki rolle dağ geçidinin ortalama eğimi %5 civarında olsa da bu yumuşaklığını kabaca üçe bölebileceğimiz tırmanışın tam ortasındaki yalancı düzlüklere borçlu. 1980mt rakıma konuşlu passo rolle zirvesi geride kalır kalmaz 500mt rakıma dek deli dehşet bir iniş bekliyor pelotonu: tam 50 viraj ya da firkete ve 8 tünelden geçilecek… passo croce d’aune

  böylesi bir iniş sonrası zafer ve maglia rosa ile taçlanacak bir atak görmek güzel olurdu, tıpkı 2016 yılında colle dell'angelo inişinde nibalinin yaptığı gibi ama önümüzde bu atağı kesecek iki tırmanış daha var: passo croce d'aune. 11.3km uzunluğundaki mini dolomit zirvesinin son 2km'sinde eğim sertleşince ataklar görmemiz olası işini yarınki zamana karşı etabına bırakmak istemeyen başta nibali ve... başka kimse böyle yürek yiyip de atak yapmaz ya, yazalım yine de biz. etabın sonu gerçekten çok kritik: passo croce d'aune geçilir geçilmez 7km uzunluğunda bir iniş var dağın öte yüzünde çıkışından daha sert: -%8 eğimdeki inişe önce başlayan günün son tırmanışı monte avena zirvesine avantajlı girecek.

  1223mt rakıma konuşlu monte avena kendisine bakan sevdalısı passo croce d'aune geçidinden iki baş daha uzun, yarı yarıya daha kısa; dolomitin bu iki zirvesi birlikte feltre kentine gölgelik ediyorlar, italyanlar da espresso içiyor serinliğinde, pelotonun da nefesi çıkıyor kıçından, teri fışkırıyor saçından ve şükrediyorlar 6.6km uzunluğundaki monte avena zirvesine uzanan yolda geride kalırken croce d'aune zirvesi 1927 yılında kar, tipi, boran altında kala kalan tullio campagnoloya!

  dileğimiz croce d’aune geçilirken tullio campagnolo anıtı önünden geçilirken pelotonun saygı duruşunda bulunması campagnolo grupseti kullanan takımları öne geçirerek. 1927 yılında gp della vittoria yarışı pedallanırken 11 kasımda tullio campagnolo croce d’aune zirvesine doğru pedallamaya başlarken eğimin şiddetinin arttığı noktada tırmanış dişlisine geçmek için durdu ve arka jantının civatalarını sökmeye başladı. aşırı soğuk hava ve kar yağışı yüzünden üşüyen tullio bir türlü civataları söküp arka jantı yerinden çıkartamadı ve bu şekilde devam etti ama zaferden de oldu. o an ağzından çıkan sözler şunlardı: “bisogno cambiá qualcossa de drio!” yani, bazı şeylerin basitleşmesi gerek! 1927 yılında söylenen sözler 1930 yılında bir tarafında düz yol, öte tarafında tırmanış dişlisi bulunan basit mekanikte iki vitesli yol bisikletinin tekerlerinin civatalarla değil de quick release dediğimiz mandallarla sıkıştırılmısanın, 1933 yılında ise ilk vites sisteminin icadına atılan ilk adımdı! büyük adamsın tullio campagnolo!

  bitiş çizgisine uzanan 6.6km uzunluğundaki avenna dağının eğimi başlangıcı saymazsak %8 civarında, kısır bir genel klasman mücadelesi yerine kılıçların çekilip silkeleme ataklarından geçilmeyen bir son 5km izlemek istiyoruz, quintanacılık (beklenen atağı bir türlü yapmayıp herkesi kabız etmek) oynamaya kimsenin hakkı yok maglia rosa yolunda. etabın son iki tırmanışı passo croce d’aune ve monte avena nibali için koyulmuş gibi, lo squalo atak yapsın da ortalık şenlensin adeta ki, lopez ve landa gibi sağı solu belli olmayan iki deli fişek de var denklemde. roglic mi? hâlâ veronadaki son zamana karşıya pedal bağlamış durumda. carapazın da kendisini düşünmesi gerekiyor, zira zamana karşı mücadelesinde ensesindeki pedallardan daha kötü işler çıkarttığı gerçeği var geçmişinde.

  kaynak götüm haber ajansı değil tabii ki aynakol.org!
 • uzun bir süre sonra sonu kolay tahmin edilemeyen (ben öyle düşünüyorum) bir büyük tura sahne olacağız. evet geçen sene tdf'de geraint thomas sürpriz yapmış gibi gözükse de froome'un (yazar olmayan) * giro şampiyonluğu sonrası yorgunluğunu da göz önünde bulundurabiliriz.

  öte yandan sky illetinin yerini alan sanırım ismini sıkça duyacağımız ineos'un ilk büyük turu olacaktır, vatana millete ve doping camiasına hayırlı olsun...
 • canimiz cigerimiz, sicilyamizin gururu, lo squalo'muz vincenzo nibali 'miz tarafindan agzimin payinin verildigi yaris. *

  dun l'equipe'e verdigi roportajda, "bu klasik giro, monoton, bazilari sikici oldugunu soyluyor ama daglar geliyor" demis. * benim anladigim "kardesim froome, fazla biyk biyk etme, bugun kirbaci vuracagiz" *

  roglic'e de dun landa&lopez atagina karsi onlarla calismadigi icin biraz kizmis ama hakkidir.

  kaynak
 • emaneti dolaptan cikarmis, emniyeti kapatmis, mermiyi namluya surmus valerio conti'nin etabi fausto masnada'ya birakmamasini protesto amacli tv'ye ates acmaya hazirlaniyordum ki gerek kalmadi.

  zira kacis grubundan atak yaparak one cikan bu ikilide, neredeyse butun yuku fausto **cekmisti ve gelenege uygun olarak pembe mayoyu alacak olan conti'nin etap galibiyetini ona birakmasi gerekiyordu, oyle de oldu.
  aksi bir durumu, yani butun atak boyunca masnada'nin arkasinda takilan conti'nin etabi da almasini, fahri messina'li olan bu aciz izleyici kaldiramazdi.

  genel klasman muhtesem gozukuyor su an *
  "haydi bakalim cocuklar, nasil aliyoruz simdi pembe mayoyu valerio'dan" sorusunun cevabi belli ama sorarken bile alinan haz muhtesem. calisin, ugrasin, biz izleyecegiz.

  not: ciddiye alan olur, silahim falan yok benim *
 • dagcilar icin giro simdi basliyor. ayrintili etap analizleri icin please press 9 for mahsus mahal.

  su 3 etap profilini gorunce aklima gelenleri yazmak istiyorum. landa & yates mecbur her etapta atak yapmak zorundalar. bu roglic'in dayanikliligini cok zorlayacak. nibali'nin formunun farkindayim, dayanikliligindan suphem yok yalniz ilerleyen yasi ondan bir sey goturdu mu onu gorecegiz. sapkadan miguel angel lopez de cikabilir, hic belli olmaz. kaosa hosgeldiniz hanimefendiler & beyefendiler.

  etap 12(yarin): cueno - pinerolo
  etap 13(cuma): pinerolo-lago serru
  etap 14(cumartesi): saint vincent-monte mianco
 • dağ etaplarının başlamasıyla seyir keyfi iyice artacak artık. bisiklet sporuyla uzaktan yakından alakası olmayanların bile sırf yorumcuların muhabbeti için izlemelerini tavsiye ederim. eurosport ekibi bir harika. caner eler, berkem ceylan, sarper günsal hastasıyız.
 • 12. etabin surdugu buyuk tur. kalabalik kacis grubu ile peloton arasindaki fark 15 dakika! dinlenme gununden cikildi, dun aktif dinlenme denildi, bugun yine dinlenme!

  sonra ratingler niye dusuk, neden buyuk sponsor gelmiyor, neden mevcut buyuk sponsorlar kaciyor...

  spora, yarisa, izleyiciye biraz sayginiz olsun yeter!
 • giro102 16. etap: lovere › ponte di legno, 194km

  kan, ter, gözyaşı ve zafer… bisiklet spor ve kültürünü tanımlayan bu dörtlü kağıt üzerinde kolay lokma görünen dünkü etabı şenlendirdi! zaferle taçlandırılan uzun soluklu bir kaçış, zamansız silkeleyici ataklar, yetmez ama yeniden atak, karşı atak ve ok gibi fırlayıp ortalığı sakinleştiren domestik çabaları, tırmanış neyse de peşinden gelen deli dehşet büklüm büklüm, kıvrım kıvrım, arşın arşın inişler, kazalar, mekanik sorunlar ve maglia rosa uğruna patlayan ciğerler…

  şu ikilinin heykeli dikilmeli kendilerini aç kurtlara yem etmedikleri için: dario cataldo (italya, astana pro team) ve mattia cattaneo (italyan, androni giocattoli – sidermec) 232km uzunluğundaki etapta kaçışını yap ve 200km boyunca sürdür, bitiş çizgisine gelirken ardına baktığında favoriler 11 saniye ardında olsun ve aradığın asil gücü bacaklarında hissedip sprinti atıp… zaferin adı astana takımının zafere gerçekten aç, 2012 yılından beri, italyan pedalı dario cataldo!

  dinlenme günü geride kalsa da 15. etabın kaybedeni roglic oldu: favoriler grubundayken yaşadığı teknik sorun yüzünden bisiklet değiştiren roglic, civiglio inişinde yanlış adamın, nibalinin, tekerinde inerken viraj izini kaçırınca kendini bariyerlerde buldu, çabuk toprlasa da bu kendisine 40 saniyeye mal oldu. carapaz ise nibalinin, yatesin her türlü atağını tek başına karşılasa da genel klasmanda ne kopartırsam kârdır mantığıyla gayet saldırgan pedallayan yatese engel olamadı. maglia rosa hâlâ carapazın sırtında.

  gelelim kraliçe etaba

  bu seneki kraliçe etabın cima coppisi olarak yıkıcı ve de kırıcı uluların ulusu passo di gavianın yer alması planlanıyordu ki yoğun kar yağışı, yolları bembeyaz bir masa örtüsü misali örten kar blokları, soğuk derken gavia etaptan çıkartıldı; passo del mortirolo dağ geçidi ile etap tamamlanmış olacak.

  lovere › ponte di legno arasında pedallanacak yeni profilindeki 16. etaba benzer bir rota alberto contadorun şampiyon olduğu savunma ağırlıklı sene pedallanmış, akıllarda kalan sahne ise contadorun astana ve katusha takımlarından oluşan rus voltranına karşı tek başına maglia rosayı savunması olmuştu. hem de ne savunma: tek başına pelotona karşı mücadele eden contador geçiş noktası 1868mt rakıma konuşlu 12km uzunluğundaki mortirolo geçidinin her metresinde topuktan dize dek %11 olan eğimini ayakta tırmanmıştı, ta ki maglia rosa avcısı fabio aru ve mikel landa ikilisini yakalayana dek.

  cima coppisiz kraliçe etabımızın profili bir hayli dalgalı, sonu tırmanışla bitiyor görünse de yalancı bir düzlük uzanıyor bitiş çizgisine. como ve bormio arasındaki passo del presolana, croce di salven, cevo, aprica geçitleri kaçış ve dağların kralı mayosu için ataklara konu olurken dananın kuyruğunu kopartacak atak passo di mortirolonun (montagna pantani) cayır cayır yandığı, yolun daraldığı son kilometrelerde gelecek. buraları çok seven vincenzo nibali tıpkı kendisine 99. giro da şampiyonluk getiren cima coppi, 19. etapta italya ve fransa arasındaki doğal sınır colle dell’angelo inişinde yaptığı risoul kentinde zafere uzandığı atağın bir benzerini yapabilir.

  12km inişin sonunda ponte di legno komününe uzanan 13km uzunluğunda yalancı bir düzlük var bitiş çizgisiyle taçlanan.
 • giro102 19. etap: treviso › san martino di castrozza, 151km

  sprinter dedik yine kaçış uzattı başını aradan!

  sprinter pedalların sahneye davet edildiği 18. etabın sonunda sahneden bir türlü inmek bilmeyen çocuklar gibiydi günün kaçışı ve yine, yeniden zaferle taçlandırdılar etabı! zafere uzanan pedal 222km uzunluğundaki etabın sonunda nippo vini fantini faizanè takımının genç italyan pedalı damiano cima oldu! bu kendisinin ilk profesyonel zaferi!

  damiano cima, nico denz ve mirco maestri üçlüsünün etabın 50. km’sinden sonuna dek kaçtığı etabın sprint düzlüğünde maglia ciclamino farkı bu kadar yakınken bora-hansgroheli ackerman ve groupama-fdj takımından demare arasında kıran kırana mücadele kaçınılmazdı ve oldu da ama zaferin adı ne ackerman ne de demare yazıldı!

  son metrelerde kaçışın diğer iki ismi maestri ve denz pes etse de damiano cima mücadeleye devam etti ve 2mt farkla ackermanın önünde etabı kazandı, en iyi ikincinin sevinci de gün sonunda maglia rosa olurken genel klasman favorileri yarınki zirve bitişini düşünerek dinlendi.

  dağlı bir kabiledir maglia rosa aşkı

  sefasını süremeden deniz havasını yolumuz yine dağların yücesine düştü gözyaşları içinde. kısa ama sert bir etap var karşımızda… treviso şehrinden başlayıp cat2 sınıfı san martino di castrozza tırmanışının 1478mt rakıma konuşlu zirvesinde sona erecek 19. etap 151km uzunluğunda.

  dünkü etapta deniz seviyesine dek misket misali yuvarlanan peloton bu şımarıklığının cezasını bugün usul usul san martino di castrozza zirvesine tırmanarak çekecek. kısacası dolomitlerdeyiz, burası adamı kesrin bölünmeyen parçası yapar!

  dalgalı bir profilde piave nehri boyunca 60km pedalladıktan sonra günün ilk tırmanışı passo di san boldo dağ geçidi eteklerine varacak peloton. 6.5km uzunluğundaki cat2 sınıfı tırmanışın ortalama eğimi neredeyse %7. belluna dolotimi ulusal parkını aşırtan san boldo dağ geçini inişi sonrası yine piave nehri boylarına varmış olacağız. 86. ve 109. km’lerde geçilecek ara sprint kapıları maglia ciclamino için kaçıştan puan kalırsa mücadele dolu geçecektir.

  ama asıl mücadele 120. km geride kalıp da san martino di castrozza zirvesi ufuktan görününce başlayacak. son 15km kala ortalama eğimi %6’ya varan zirvesi 1478mt rakıma konuşlu san martino di castrozza ciddi anlamda başladığında favorilerden oluşan elit tırmanışçıların pelotonunda maglia rosayı silkelemek için ataklar başlayacaktır. pembe mayo taşıyıcısı carapaz ve fedaisi landa sıkı dursana lo squalo nibalinin sağ solu belli olmuyor keza son üç dört etapta üserekli zaman kaybeden takımsız roglic de karşı atakla cevap verebilir.

  kaynak götüm değil tabii ki aynakol.org!