şükela:  tümü | bugün
 • onaltıncı asırda yaşamış italyan mathematikçi, doktor, astrolog ve yetenekli bir kumarbaz
  ve kendi bilmese de rüzgar sörfünün evrimsel atası. (bkz: universal joint)
 • devrinin en ileri satranç oyuncularından italyan multitalent.

  hayatını, rönesans yıllarında italya'da kullanılan gizli yazım tekniklerinden yola çıkarak geliştirdiği kriptografik yöntemlere adamıştır.

  kumar hastalığı yüzünden çok zor yıllar geçirdiği için, satranç bilgisini de kullanarak, bir çok hile yöntemi geliştirmiştir.
 • 3. dereceden polinom köklerini veren formül, müşarünileyhin ismiyle anılır.
 • tıp diplomasına sahip matematikçi ve gökbilimcidir. aynı zamanda cebir konulu ilk basılı kitap olan ars magna'yı ( büyük yetenek ) 1545' te yayımladı. bu kitap üçüncü ve dördüncü dereceden denklemlerin ilk çözüm yöntemlerini içerir.

  parasızlığıyla dile düşmüş bir kumarbaz olan cardano , etkili hile yöntemleri tartışmasının yanı sıra ilk sistematik olasılık uygulamasının da yer aldığı liber de ludo aleae ( zar atmak üzerine ) eserini yazmıştır.
 • kendi ölüm tarihini tahmin etmiş, haksız çıkmamak için intihar etmiştir.
 • uzun süre toplumdan dışlanan doktor ve kumarbaz olan matematikçi. inatçı bir kişiliğe sahipti, o yüzden pek sevilmeyen bir karakterdi. 3. dereceden denklemlerin çözüm kümesini bulup sır gibi saklayan tartaglia'dan bu yöntemi kimseye öğretmeyeceğine dair yemin ettikten sonra öğrenir ama sözünü tutmayarak her ne kadar kitabında bu yöntemi tartaglia'dan öğrendiğini söylese de yayımlar. negatif sayıları tam kavrayamadığı için aslinda tartaglia'nın yöntemini kavraması da uzun sürer. cok trajik bir hayat hikayesi vardır. yaşamının son yıllarında yıldız falı bakmaya da başlar ve 75 yaşında öleceğini söyler. 75'ine basmasına 3 gün varken ölür.
 • tüm özelliklerinin yanı sıra 1550 yılında camera obscura’ya mercek yerleştirme fikrini de ileri süren kişidir. italyan matematikçi, fizikçi, hekim ve düşünürdür kendisi. insanlar eskiden daha donanımlı ve yaratıcı fikirlere sahipmiş sanki. çok yönlü düşünme özelliğine sahip olmanın faydalarına en güzel örneklerden biri.
hesabın var mı? giriş yap