*

şükela:  tümü | bugün
 • fitness'da kullanilan kulplu demir bir gulledir.. eski zamanlarda sava$a gitmeye hazirlanan padi$ahlar, krallar bu gulle ile egzersiz yaptigini du$unursek, gunumuzde muzelerde gordugumuz o devasa kiliclari nasil kaldirip, kullandiklari hakkinda kafamizda olu$an soru i$aretleri de az cok kalkmi$ oluyor.. yurtdi$inda uzun yillardir "kettlebell" adi altinda rus kokenli bir spor olarak bilinip, uygulaniyor.. zaten kelime de rusca.. bu gullelerin agirliklari 4 ile 40 kg arasinda degi$iyormu$.. sabah gazetesi'nin 11 aralik 2004 cumartesi ekinde belirtildigi uzere enka spor kulubunde bir yildir egitimi veriliyormu$.. genelde erkekler 16 kg'luk, kadinlar ise 8 kg'luk giryalar ile bu egzersizlere ba$liyormu$.. guc ve dayanikliligi arttiran giryalar ozellikle rus olimpiyat sporcularinin uzun yillardir kullandigi gullelerdir.. zaman zaman barbell'larin, dumbbell'larin, bar'larin yerine de kullaniliyor.. http://www.girya.net/
 • ruslar tarafindan gelistirilmis ve kulplu demir toplarla (ruslar giyra demektedir) yapilan bir cesit agirlik ve fitness calismasidir. amerika ve ingiltere'de popularitesi gun gectikce hizla artmaktadir.
 • inanılmaz bir egzersiz aracı. hem güç, hem esneklik, hem de kardiyo için ideal. enka'da murat şinikçi tarafından eğitimi veriliyor. hatta sertifika programları da başladı. detaylı bilgi için
  http://www.girya.com.tr/
  (bkz: kettlebell)
 • bildiğimiz güllenin kulplu biçimdeki halidir.kasların uyumlu bir şekilde hareket etmesini sağlayarak vücudu şekillendirir.bir dönem osmanlı sultanlarının vazgeçilmez spor aleti olduğunu belirtenler de vardır.taksim'deki pera müzesi'ne yolunuz düşer ise ,osmanlı'nın ağırlık ve ölçü birimleri arasında yer aldığını görebilirsiniz.
 • bel sakatlamak için ideal bir egzersiz aleti.
 • turkish get up denilen bir versiyonu da var bunun.

  (bkz: turkish get up)
 • 15-20 dakika çalışmayla kan ter içinde bırakan kulplu ağırlık.
  şimdi bununla çalışmadan önce 20 dakika kardiyo yapıyorum.üstüne farklı hareketlerle 12 şer tekrardan 3 tur yapıyorum. t-shirt bildiğin su oluyor. cidden kettlebell ile çalışmak çok yorucu ancak güçlendiğinizi ve yağ yaktığınızı hissediyorsunuz.
 • forearms yani ön kol kasları için yapılan standart egzersizlerin geliştiremediği, bileğin ele yakın kısmındaki kas fiberlerinin uyarılması için rotasyonel ve ağırlık merkezi sabit olmayan türden egzersizlere ihtiyaç vardır. kettlebell de bunlardan birisidir*.

  kettlebell egzersizleri asla bench press, squat, deadlift, neck press, pull ups gibi hareketlerin vereceği vücut şeklini size sağlamaz. fakat vücut geliştirme rutininize dahil etmeniz hâlinde tamamlayıcılık sağlar. haftada bir gün, salona gitmeden evden icra edilebilir. ancak ideal vücut için asla tek başına yeterli bir egzersiz değildir.

  kettlebell yani giryanın kullanım alanını bütün vücuda yaygınlaştırmak için yapılan çökmeli/kakmalı, tek ayak uzatmalı, uzanmalı ve şekilden şekile girmeli çeşitli egzersizler onu asla komple bir vücut için tek çözüm yapmaz/yapamaz. kondüsyon katar, spor olur, kardio yerine geçer, nefes nefese bırakabilir ama asla komple bir bütün vücudu şekillendirici bir vücut geliştirme çözümü olamaz. strength training (güç çalışması) için bile tek başına çözüm olacağı düşünülemez, hatta yanından bile geçemez. yok ben sadece gürz vurucam, meydanlarda cenk edicem diyorsanız dilediğiniz kadar kettlebell icra edebilirsiniz.