şükela:  tümü | bugün
 • özellikle yani başlayanlar için elzem tavsiyelerdir.
 • başlangıç için çok bişey diyemeyeceğim çünkü parası olan adam çok para olan bi gitarla da başlayabilir. parası olsa bile kendi maymun iştahlılığını bildiği için daha ucuz mallara yönelmesi de görmediğim olaylar değil. ama orta seviye elektro gitar alacaklara söyleyeceklerim var. dinleyin hele:
  öncelikle kimseye “önce tekniğinizi geliştirin ehöehö” demeyeceğim. bu konuyu aklınızda oturttuysanız konu bitmiştir. parayı veren düdüğü çalar ama iyi çalar ama kötü çalar. orasına şuan değinmeyelim.
  1) amfiniz 15 wattın altındaysa kesinlikle ilk amfiyi yenileyin. tercihen 30watt alın geçin. gitardaki spesifik özellikleri duymakta çok önemli farkları var. başka türlü istediğiniz tonlar sizin için ıslak rüyalar olur.
  2) amfi işlemi tamamsa şimdi gitarımıza bakıyoruz. istediğimiz tona uygun gitarlara bakıyoruz. youtübeden ton testlere ve karşılaştırma videolarını falan hatim ediyoruz zaten bu süreçte. bi de onun daha ucuz yollusu var mı ona bakıyoruz xd sonuçta herkes aynı kaliteyi daha ucuza almayı ister.
  3) kafamızda kesin bi gitar oturmadıysa izlenecek yollardan biri gitarın donanımları. köprü sistemleri,manyetikleri,tuner kilit sistemleri,tap coiller,tek parça ve ya birleştirme sap olmaları,sapın klavyenin ve gövdenin üretildiği ağaçlar,gövde inceliği(tercihen),semi hollow body olma durumları ve kasa şekli falan filan. bunlardan istediklerimize yoğunlaşıp bir arama yapıyoruz.
  4) kesin bir türe yoğunlaşamıyorsak ton yelpazesinin çeşitli olduğu gitarlara yöneliyoruz.
  5) gitarı alacağımız zaman her telde her perdeyi bi kez deneyip bozuk ses olup olmadığına ve sap,köprü ayarlarının olup olmadığına bakıyoruz. çevrede bi amfi varsa çalışıp çalışmadığına bakıyoruz. (bu madde özellikle 2. el alacak arkadaşlar için xd)
  bu maddeleri başarıyla tamamlamış gitar alınmaya layıktır.
 • ister yeni başlayın, ister az-çok gitar çalan biri olun. ister ikinci el alın ister sıfır. ister ucuzunu alın ister pahalısını.

  birinci ve altın kural: gitarı denemeden almayın. her perdesini, tellerini, akord kulakçıklarını, tonunu, sustainini iyice dinleyin, ekeltroniğini iyi gözleyin, mıncırın. klavye rahatlığı önemlidir. türlü türlü şekilde ve ölçüde klavye var. sapın elinize adam gibi oturduğuna, rahatça hakim olduğunuza emin olun. yoksa aldıktan sonra ellerinize saplanıp kalacak ağrılardan, sakatlıklardan, felç duygusundan kurtulamaz, belki de gitardan soğursunuz.

  yeni başlıyorsanız unutmayın. olay fiyatta değil, çıkan tonda ve gitarın çalınabilir olmasındadır.
 • gereksiz yere pahalı bir gitar almayın.
  https://keremkoseoglu.com/…eed-an-expensive-guitar/