şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tavsiyelerden sonra, yapılan hataların sıralandığı konudur.

  benim gördüğüm kadarıyla en büyük başlangıç hatası, kursa gitmemektir. ne olursa olsun 1 ayda olsa kursa kesinlikle gidilmesi taraftarıyım. çünkü gitar nasıl tutulur, nasıl çalınır, çalarken nelere dikkat edilir konusu öğrenmenin yüzde 40'ını oluşturuyor. şöyle ki gitar, çalınması itibariyle kemandan sonra gelen en sancılı ve ağrılı enstrümandır. bir de yeni başlanıyorsa eğer moraran parmak uçları, gitara eğilmekten dolayı oluşan bel ağrısı, tellere vurulan kolun uyuşması, bacakların ağrıması, bileği eğmekten dolayı oluşan sinirsel ağrılar gibi nedenler kişiyi çileden çıkarabilir, vücut bu ağrılardan kurtulmak için gitarın yanlış tutulmasına yol açabilir ve aylarca uğraşsanızda yol alamazsınız ve nefret edip bırakırsınız. yanlış tutuş o kadar kötüdür ki bir kere alıştıktan sonra doğrusunu öğrenmek 10 kat daha zordur. bir kere kas hafızanız yanlış bilgilendirilmiştir bu bilgiyi silip doğrusunu koymak meşakkatlidir. bu yüzden 1 ayda olsa kursa gidilmesi önemli.

  internetteki videolara fazla itibar etmek. her kafadan bir ses çıkıyor. herkesin doğru bildiği ama yanlış olan bir takım hatalar var. şöyle tutulur, böyle çalınır gibi herkesin dikte ettiği bu bilgiler öğrenmenizi olumsuz etkileyebilir. bu yüzden sadece türkçe kaynaklara değil yabancı kaynaklara da başvurun demek istediğim sadece bir video serisiyle öğrenmeye çalışmayın. yanlış bir bilgi verirse yanlış öğrenirsiniz.

  istikrarsız çalmak. 1 gün çalıp 3 gün çalmamak büyük hatadır. günde 10 dakikada olsa ara vermeden zaman ayırmak öğrenmenizi hızlandıracaktır.

  sıkıcı parmak açma egzersizlerine yoğunlaşmak. çoğu insan sırf bu alıştırmalardan dolayı bırakıyor. bu egzersizleri bu kadar takmanıza gerek yok. yapmayın demiyorum yapın tabiki ama günde bir miktar bu egzersizleri yapıyorsanız bir miktar da basit parçaları çalmaya da çabalayın. böylece müzk kulağınız, ritm duygunuz, gitar tekniğiniz falan gelişir. diğer türlü haftalarca parmak egzersizleri yapmak sıkıcıdır. parça çalabilmek motivasyonunuzu da arttırır zira en başta olması gereken en önemli duygu motivasyonun yüksek olmasıdır.

  katılmayan çok olacaktır ama direkt elektroyla başlamak benim gördüğüm başka bir hata. bana kalırsa kötü bir elektro almak yerine güzel bir akustik gitarla başlamak en mantıklı tercih olacaktır. elektro gitarın akustiğe göre uzun saplı olması, çok ağır olması, amfi gibi ekipmanlara ihtiyaç duyması, kablo kalabalığı, cızırtıdan, efektlerden dolayı temiz çalıp çalamadığını anlayamama, pahalı oluşu, taşıma sıkıntısı, akort yapmanın çok zor olması gibi nedenlerden dolayı akustiği ilk etapta öneririm. akustik gitarın verdiği rahatlık ve kolaylıkla, gitar bilgisinin gelişmesiyle ilerde elektro gitar almak isterseniz daha kolay olacaktır sizin için. güneşli bir günde bir parka gidip ağaç gölgesinin altında alıştırma yapmak ayrı bir tat almanızı sağlayacaktır. bunu elektroda yapmak zor mesela.

  eğer 2. el gitar aldıysanız (ki amatörden profesyonele kim olursanız olun 2. el gitar alın. yarı fiyatına sahip oluşu, yaşanmışlık, ağacın sesinin iyice oturması gibi nedenlerden dolayı) üzerinde ki paslı telleri kullanmaya çalışmak yanlış bir hareket olacaktır. müzik kulağınız bozuk sesle olumsuz yönde gelişecektir, yıpranmış ve kaymayan tellerden dolayı çalmak zorlaşacaktır. ilk iş olarak tellerinizi değiştirin

  metro omsuz çalışmak. kesinlikle metronom kullanın öğrenmeniz hızlanacak, klacye ve penaya hakimiyetiniz artacaktır.

  sadece pena kullanmak başka bir hatadır. günlük olarak düzenli bir şekilde parmakla da çalmaya çalışın. çünkü parmaklarda kullanılmak zorunda çoğu zaman.

  teknik öğrenememek. türkçe kaynak bulmanız zor iken yabancı kaynaklar boldur. gitar çalarken pratik olmanızı sağlayacak onlarca püf nokta var. hepsinin ingilizcede adı var. bunları mutlaka öğrenin ve çalarken kullanın. parmak yuvarlama gibi.

  aklıma geldikçe eklerim.