şükela:  tümü | bugün
 • metal ve rak müzikte (ne kadar genis bir konsept yarabbim) sarkinin genelde ortasinda, sol kenarda durup pek bi işe yaramayan gitaristin birden ortaya çıkarak hünerlerini sergilemesi durumu. bu gitar solo konsepti yüzünden gruplar 1 er kişi fazladan istihdam etmiş ve böylece kazandıkları para bir fazlaya bölünerek gerektiği kadar zengin olamamışlardır. yine bunun sonucu olarak bu gruplar "self actualization" devrelerini layığıyla yaşayamayarak sounlarini pek gelistirememistir ve metal muzik gunumuzde can cekismektedir.
 • (bkz: solo gitarist)
 • dünyanın en zevkli şeylerinden biridir. eğer istediğiniz şekilde iyi ve hızlı gitar çalabiliyorsanız ve doğaçlama solo atabiliyorsanız, ağzınızın salyası akar, başka dünyalara gidersiniz.
  özellikle uzun süre aynı ritmde devam eden parçalar koyup onların üstüne solo atmak gibisi yoktur. çalmayı bildiğiniz soloları da, çalan müzikle aynı anda çalmak, hatta parçada çalınan notaların bir alt notalarından çalıp çok sesli hale getirmek de son derece zevkli ve akıl alan bir olaydır.
 • şarkıları tasnif eden bir eylemdir. içinde bulundurmasına göre şarkıyı seven insan tipi değişir, gözlemlemesi ilginçtir.
 • slash tarafindan atilanlari pek bir makbul olan solo cesidi.
 • dünyanın en zor işidir. 10-11 senedir gitar çalarım, hala bir türlü beceremem şu mereti. kendi kafama göre iki pentatonik atarım, ee, sonrası sıfır, bir de inanılmaz bir zeka ister, yahu orda dolaşırken öbür tarafa niye geçtin, hadi vibrato koluyla oynadın o tappingler nedir, çıldırtır insanı. evet bende bir kabızlık var biliyorum, her türlü ritmi çalsam da en basit soloda sıçarım, anlamadım gitti bu işi. ruhta olan bişi olsa gerek, soloculuk, gitar solo çalabilmek.

  (bkz: çok dertliyim be sözlük)
 • comfortably numb ve/ya on the turning away calınacaksa cok tikkat edilmesi gereken hadise.
  rezil de eder adamı vezir de..
 • işin aslı neredeyse bir çok müzik türünde vazgeçilmez bir parça hâlini alan solo kısımların nereden geldiğini ve nasıl ortaya çıktığını bir çok insan bilmez, hatta bununla ilgili bir fikirleri dahi yoktur. müzikle derinden ilgili görünen çoğu kişi için dahi büyük bir gizem gibidir bu. fakat sorun kesinlikle kendilerinde değil, soloların nasıl ortaya çıktığına dair somut bir veri elde yok. ancak spekülasyonlar ve müzik tarihinin dökümü yapıldığı süre boyunca takip ettiğimizde elimizde her daim gerilere giden, fakat bir türlü kaynağına ulaşılamayan sonsuz bir kuyu gibi görünüyor, gitar soloları.

  yukarıda söylediğim gibi bu konuda bir çok spekülasyon ve kişilerin düşüncelerinin müzik tarihi üzerinde uzandığı kadar geniş bir skala var. konuyla ilintili tartışmalarda, gitar sololarının ortaya çıkışını paganini'ye ve mozart'a kadar götüren insanlar var ve öne sürdükleri noktalar hiç de mantıksız değil. bunun yanında, rock gruplarında uzun süre boyunca ilginin vokallerin üzerinde toplanmasından dolayı, gitaristin arka planda kalmasından dolayı yapılan müzikal-dinamik değişiklikler de sıklıkla öne sürülen görüşlerden biri.

  yani diyeceğim odur ki, müzik tarihinin en muğlak kaldığı ve görüşlere açık olduğu noktalardan biridir gitar soloları. sadece iki notanın parçanın gidişatından farklı çalınması kadar basit bir şey değildir.
 • adım adım fakat heyecanla ilerler. gitarsa gitar, solo ise solo kardeşim. işte budur.

  http://www.youtube.com/watch?v=l6ezptbg12u
 • duyguyla birlestiginde harika olur.

  http://www.youtube.com/watch?v=drggnvvic5q