şükela:  tümü | bugün
 • akustik gitar demek kendi sesini etrafa duyurabilen enstrüman demektir, yani herhangi bir elektronik aksama sahip olmazlar ve bu yüzden akustik gitar diye bir şey yoktur; çelik telli gitar vardır çünkü akustik gitar bir sınıf adıdır ve telli çalgılar sınıfında yer alır. peki buraya kadar hemfikirsek , elektro gitar denince akla ilk gelen neden o adını bile söyleyemediğim gitar geliyor? elektro bas da bir elektro gitar türüdür ve elektro gitar denince akla direkt olarak ''o'' geliyor yani standart elektro gitar. bu standart elektro gitara verilen alternatif bir isim var mı? varsa yeşillendirin lütfen.

  yani taksonomi sıkıntısı var, akustik gitar bir sınıf adıdır, çelik telli gitar ve naylon telli gitar(klasik) da bir gitar türüdür. ben burada elektrikli gitarları bir sınıf olarak ele almak istedim ve sınıf olarak ele alınca da elektronik bas gitarlar bir tür olmuş oluyor çünkü bas gitar denince akla direkt olarak elektro basın gelmesi yanlıştır; akustik bas da vardır.

  keza, şempanzeye maymun demek gibi bu, mesela maymun deyince aklımıza ilk şempanzeler gelir ama bu da yanlıştır. maymun adında bir maymun yoktur fakat akustik gitar adında bir gitar vardır; bütün sıkıntı bu. bütün maymunlar maymundur, elektro olmayan bütün gitarlar da akustiktir(elektro akustik vs hariç).
 • "bu akşam naylon telli gitar konserine gideceğiz", "şarkının burasında çelik telli gitar girsin" gibi cümleler kulağa hiç de hoş gelmediğinden vuku bulduğunu düşündüğüm durum.
 • buyuk sıkıntı. misal elektro bas dediğin şey gitar bile degil, kontrbas, fagot gibi bir bas türü; yahut form faktörü.
 • çoktan aşılmış sıkıntırdır zira:

  naylon telli (akustik diyelim) gitar: klasik gitar.
  çelik telli (yine akustik diyelim) gitar: akustik gitar.
  6,7,8 telli elektronik aksama sahip gitar: elektrik veya elektro gitar.
  amfiye bağlanmayan bass gitar: akustik bass gitar
  amfiye bağlan bass gitar: elektro-elektrik bass gitar veya doğrudan bass gitar.

  haricen: akustik ve klasik gitarların, -genelde akustik gitarların- akustik gitar amfilerine veya mikser, direct box gibi sistemlere bağlanmasını sağlayan elektronik düzene sahip olanları da vardır. klasik gitarlarda orta boşluğa manyetik bağlanması da zaman zaman tercih edilen bir yöntemdir.