şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kullanimini kolaylastiran bir tutorial: http://www.thinkful.com/…ide-to-using-github-pages/
 • github tarafindan host edilen proje ve/veya organizasyon statik sitesi yapmaya yarayan arac kendisi. default jekyll destegi var. girip tatli tatli markdown takilabilirsiniz. kendisi surda: https://pages.github.com/

  sunu yapmayi unutmayin aman diyim:
  git checkout -b gh-pages

  sonra pushlayin kodunuzu. yuksek loadlu statik siteler ve bloglar icin ideal. poponuz kuru kalsin.
 • github'ın statik site host hizmeti.

  bu aralar github'a yapılan ddos sebebiyle google analytics verilerinde başta çin olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden "ziyaretçi" aldığınızı görebilirsiniz.
 • (bkz: prose.io)
  (bkz: cms)
 • efsane bir hizmet. bugün 4 saat harcayarak jekyll ile hazır bir template'i değiştirerek kendime blog sitesi oluşturdum. github'da repo oluşturarak kaynak kodlarını koyduğum web sitesini username.github.io'de yayına aldı. domain name sağlayıcıma gidip gerekli yönlendirmeleri yaparak kendi siteme gelen trafiği buraya yönlendirdim. sözün özü adamlar resmen ücretsiz hosting sağlıyorlar ve bu hizmeti öyle kaliteli yapıyorlar ki hayran kaldım.

  birkaç küçük ama şirin detay:

  - repo'ya kodu push ettikten birkaç saniye sonra jekyll ile siteyi build ediyorlar ve site güncellenmiş oluyor.
  - repo'da kabul etmek istediğiniz domain isimlerini root folder'a ekleyeceğiniz cname (büyük harflerle) dosyasına yazıyorsunuz böylece serseri trafiklerin sitenize yönlendirilmesini engelliyorsunuz.
 • bir çok insanın kurduğu ama kimsenin üstüne afedersiniz bir sik koymadığı servis. herkeste bir blog serdası var ama kimse bunun üstüne uğraşmıyor. dün github üstünden 2 bin küsür fork almış popüler bir jekyll temasına bakayım, oradan buradan kendi sitem için biraz fikir edineyim dedim, fork edip siteyi adam akıllı kuran-kullanan sadece iki kişi vardı o iki bin kişi içinden.

  neyse,

  jekyll bir site kurduysanız eğer jekyll için yazılmış pluginleri şıp diye kullanamazsınız, github kendi serverlarında keyfi kodlar çalıştırmamıza müsade etmiyor, şu adresteki pluginler hariç plugin kullanma şansınız yok.
 • kullaniciadi.github.io şeklinde bi siteniz olur burası sonrasında. yalnız kullanmak için git bilmenize bile gerek yok.

  açın siteyi, oradan dosya ekleyin, yazın html kodunu devam.
  zaten static oldugu icin html vs js kullanıyorsunuz.

  yalnız firebase kullanarak falan veritabanı işlemleri de yapılabilir.
 • çok büyük bir nimet. kendi takıldığım ve bazı merak ettiğim konuları burda açıklamaya çalışacağım.

  1) kullaniciadi.github.io diye bir repo açarsanız, bunun içine koyduğunuz html css javascript'i github sizin için host ediyor. ayarlardan yayınla yapmanıza bile gerek yok diye hatırlıyorum.

  2) başka bir web projesi yayınlamak istiyorsanız, github'ın bu html'leri yayınlaması için, gh-pages isminde bir branch açmanız gerekiyor. master branch'i malesef yayınlamıyor.

  ben genelde github'tan repo açarım sonra onu git clone ile indiririm ki remote etmekle uğraşmayayım. sonrasında klasörün içindeyken

  git checkout -b gh-pages

  yapmanız yeterli.

  aynı zamanda manifest.json ekleyerek pwa haline getirmiş oldum. yani ana ekrana ekle dediğinizde bir uygulama gibi açılıyor.