şükela:  tümü | bugün
 • gemileriyle planeler arasi okyanuslarda korsanlik yapar bunlar. cirkeftirler genelde. (bkz: butun genellemeler yanlistir)
 • lich queen denilen demigodvari bir varliga tapan, boyutgezen bir ırk. astral plane de takilirlar daha cok. d&d 3+ kurallarina gore de 16. seviyeye gelenleri lich queen tarafindan oldurulur, lich queen boyle gucunu arttirir. alayi kotudur.
 • ununulmuş diyarların korkutan insan üstü ırkı. (bkz: unutulmuş diyarlar)

  githyanki’ler astral denizde yaşayan ve bir zamanlar insan olan bir ırktır. (bkz: astral)

  tüm githyanki çocukları küçük telekinetik yeteneklere sahiptirler, fakat biraz çalışma ile yeteneklerini geliştirilebilirler. githyankiler genellikle psişik güçler yerine büyücülüğü tercih ederler.

  githyanki toplumu, hem erkeklerin hem de kadınların ağırlıklı olarak büyü ve dövüşte geliştiği savaşçı bir toplumdur. birbirlerine sadık olmaları rağmen, aşırı derece de bireyseldirler. illithid kalelerine baskın yapmak, dini bir tören gibi değerlendirilir. (bkz: illithid)

  sonsuz astral düzlem’de yaşarlar. githyanki’ler hem düzlemin içine düşmüş maddelerden yaptıkları kalelerde hem de tanrı-adaların(ölü tanrıların büyük taştan cesetleri) üzerine kurulu şehirlerde yaşarlar. başkent ve en büyük şehir olan tu’narath, ‘hiçlikteki tek’ olarak bilinen bir ölü güçten oluşan tanrı-adanın üzerine kuruludur.

  githyanki’ler "tir'su" adlı özel bir yazı formu kullanırlar. bu form; kelimelerin düz bir şekilde değil de daireler şeklinde oluştuğu; bir kelimenin harflerinin tepeden saat yönünde dizildiği bir alfabetik run setidir. cümleler bu halka serileriyle oluşur. runlara mistik anlamlar yüklendiğinden, githyanki’ler büyülü asalar ve semboller üretirken tir’su’yu kullanırlar.

  githyanki’lerin ataları, illithid’lerin zihinsel olarak bağlanıp yönettiği, muazzam krallıkları’nın bel kemiği gibi çalıştırdıkları köle insanlardı. nihayetinde, efendilerinin zihin kontrolüne karşı zihinsel direnç kazandıktan sonra köleler isyan çıkardı ve böylece de illithid krallığının sonu gelmiş oldu.

  tek başına illithid ırkının yok edilmesi onları tatmin etmedi ve savaş onları tekrar köle yapabilecek her ırka karşı yayıldı. “iki gökyüzü’nün beyanı”nda, bir zamanlar köle olan ırk, githyanki’lere ve githyanki’ler tarafından, illithidlerin gizli kalelerine geri çekilmelerine göz yumma ihanetleri yüzünden, nefret edilen githzerai’lara parçalandı. o zamandan beri iki ırk birbiriyle savaş halindedirler.

  ayrıca; (bkz: githzerai)