şükela:  tümü | bugün
 • rize-çamlıhemşin sınırları içerisindeki güzide yayla.
  kaçkar dağlarının eteğindeki diğer yaylalardan farkı, bakir denilecek kadar el değmemiş olması.
 • 2.400 rakımlı çamlıhemşin yaylası.. çamlıhemşin'den sonra yol yaklaşık bir buçuk saat kadar sürer hatta gidene kadar yolun berbat olmasından sebep kafanız camlara vurmuştur, kaba etiniz morarmıştır falan ama değer.. üstüne oturamazsanız ayakta durur öyle tadını çıkarırsınız bulutların üstünde olmanın, tertemiz yayla havasının, sessizliğin..

  aşağıda yağmur yağıyordur, bulutludur ve bu havada yaylaya mı gidilir diye geçirirsiniz belki içinizden ama durun henüz bulutlar sizin üzerinizde birazdan siz onların üzerinde olacaksınız ve güneş batarken mükemmel kareler bırakacak zihninizde.. yaylanın tek pansiyonu olan koçira'nın terasında, tek ihtiyacınız olan şey yün çoraplar ve bir bardak çay ki o da her daim sobanın üzerinde bulunur.. pansiyonun işletmecileri demeye dilim varmıyor, delileri diyeyim sohbetleri ve türküleri ile keyfinize keyif katacak ve siz önceki hatta muhtemelen sonraki hayatınızdan da nefret edeceksiniz..

  sabah da güneşin doğuşunu tepeye çıkarak izleyin derim ama köpeklerden korkuyorsanız teras daha iyi bir seçenek olabilir zira pansiyonun ve yaylanın zararsız ama cüsseli köpeklerinin bir deparla size doğru koştuklarını gördüğünüzde kaçacak delik ararsınız ve bulamadığınızda
  -götüm götüm grubun en arkasına geçerken korkmayın diye çığlıkları bastırmaya çalışırsınız, ama sesiniz içinize kaçtığından duyulmaz (bkz: yaptım ordan biliyorum)
  -aranızda köpeklerle arası iyi olanı hunharca köpeklerin önüne atmaya çalışırsınız, bunu da ben yaptım..
  -bayılırsınız (bkz: ben şahidim) bayıldı kız asdfghjk

  velhasılı kelam hem yaz hem kış gito huzurdur..
 • geçen hafta 3 gece konakladığım büyülü yayla. tabii ki koçira'da kaldım. serhan abi'nin şeker muhabbeti eksik olmasın. aynı şekilde turgay abi (şems) de, adam çılgın muhlama yapıyor.

  bu yayla adeta 'million dollar hotel' gibi bir yerdir, efendim. sıradan bir tip ile karşılaşmanız mümkün değildir. mesela 'son mohikan' ibrahim vardır bir tane, muhabbetine denk gelin derim.

  bu yaylada arka planda devamlı bir tulum sesi duyarsınız. müziği hiç eksik değildir. konaklayanlar ekseriyetle müzisyen olduğu için her akşam rakı sofrasında ayrı bir şölenle içersiniz, koparsınız.

  tek kötü yanı; bu yayladan inip, kendi şehrinize, evinize ve günlük hayatınıza döndüğünüzde duygusal bir vurgun yersiniz. ona hazırlıklı olun.
 • (bkz: koçira)
 • gito başun dumanli
  bir kaydem var efkarli
  soyleyun yaylalara
  versunler nazli yari
  oy oy yaylalar

  ambarli yollarina
  sis dayandi kaybana
  oyle bir sevdam var ki
  vay beni vaylar bana
  oy oy yaylalar

  gito türküsü
 • gökyüzüne çıktık, karda kaydık, güneşte yandık, kırsalda yuvarlandık ve şehir merkezine geri döneceğimiz için kahrolduk. sen ne güzel yaylasın öyle...