şükela:  tümü | bugün
 • rize-çamlıhemşin sınırları içerisindeki güzide yayla.
  kaçkar dağlarının eteğindeki diğer yaylalardan farkı, bakir denilecek kadar el değmemiş olması.
 • 2.400 rakımlı çamlıhemşin yaylası.. çamlıhemşin'den sonra yol yaklaşık bir buçuk saat kadar sürer hatta gidene kadar yolun berbat olmasından sebep kafanız camlara vurmuştur, kaba etiniz morarmıştır falan ama değer.. üstüne oturamazsanız ayakta durur öyle tadını çıkarırsınız bulutların üstünde olmanın, tertemiz yayla havasının, sessizliğin..

  aşağıda yağmur yağıyordur, bulutludur ve bu havada yaylaya mı gidilir diye geçirirsiniz belki içinizden ama durun henüz bulutlar sizin üzerinizde birazdan siz onların üzerinde olacaksınız ve güneş batarken mükemmel kareler bırakacak zihninizde.. yaylanın tek pansiyonu olan koçira'nın terasında, tek ihtiyacınız olan şey yün çoraplar ve bir bardak çay ki o da her daim sobanın üzerinde bulunur.. pansiyonun işletmecileri demeye dilim varmıyor, delileri diyeyim sohbetleri ve türküleri ile keyfinize keyif katacak ve siz önceki hatta muhtemelen sonraki hayatınızdan da nefret edeceksiniz..

  sabah da güneşin doğuşunu tepeye çıkarak izleyin derim ama köpeklerden korkuyorsanız teras daha iyi bir seçenek olabilir zira pansiyonun ve yaylanın zararsız ama cüsseli köpeklerinin bir deparla size doğru koştuklarını gördüğünüzde kaçacak delik ararsınız ve bulamadığınızda
  -götüm götüm grubun en arkasına geçerken korkmayın diye çığlıkları bastırmaya çalışırsınız, ama sesiniz içinize kaçtığından duyulmaz (bkz: yaptım ordan biliyorum)
  -aranızda köpeklerle arası iyi olanı hunharca köpeklerin önüne atmaya çalışırsınız, bunu da ben yaptım..
  -bayılırsınız (bkz: ben şahidim) bayıldı kız asdfghjk

  velhasılı kelam hem yaz hem kış gito huzurdur..
 • geçen hafta 3 gece konakladığım büyülü yayla. tabii ki koçira'da kaldım. serhan abi'nin şeker muhabbeti eksik olmasın. aynı şekilde turgay abi (şems) de, adam çılgın muhlama yapıyor.

  bu yayla adeta 'million dollar hotel' gibi bir yerdir, efendim. sıradan bir tip ile karşılaşmanız mümkün değildir. mesela 'son mohikan' ibrahim vardır bir tane, muhabbetine denk gelin derim.

  bu yaylada arka planda devamlı bir tulum sesi duyarsınız. müziği hiç eksik değildir. konaklayanlar ekseriyetle müzisyen olduğu için her akşam rakı sofrasında ayrı bir şölenle içersiniz, koparsınız.

  tek kötü yanı; bu yayladan inip, kendi şehrinize, evinize ve günlük hayatınıza döndüğünüzde duygusal bir vurgun yersiniz. ona hazırlıklı olun.
 • kesinlikle gidilsin. çadır kurup cay ictik muhabbet ettik. ve inanılmaz yağmur başladı çadırda mahsur kaldık. cadira vuran yagmur tanelerinin yarattigi ses gok gurultusu ve cadirin kenarindan gorunen dag manzarasi cok ama cok guzeldi. kalmak cok istedim ama hava sartlari elvermedi maalesef ki.

  ben ailemle gittim. ama benden size tavsiye sevgiliyle gidip cadirda kalmak cok daha mantikli. cunku muthis soguk :)
 • (bkz: koçira)
 • gito başun dumanli
  bir kaydem var efkarli
  soyleyun yaylalara
  versunler nazli yari
  oy oy yaylalar

  ambarli yollarina
  sis dayandi kaybana
  oyle bir sevdam var ki
  vay beni vaylar bana
  oy oy yaylalar

  gito türküsü
 • gökyüzüne çıktık, karda kaydık, güneşte yandık, kırsalda yuvarlandık ve şehir merkezine geri döneceğimiz için kahrolduk. sen ne güzel yaylasın öyle...
 • evet sevgili sözlük yazarları, en sonunda kafaya koyduğum yaylaları gezme turuna gito yaylası ile başladım. iki yol varmış. biz çamlıhemşin tarafından, zilkale yönüne döndükten sonra zilkale'yi geçtik ve ilerden gito yaylasına doğru saptık. yol ara ara çok dardı. ama genel olarak binek otomobille gelmek sıkıntı olur diye düşünüyorum. biz yola çıktıgımızda rize'de yağdı yağacak bir hava varken çamlıhemşin tarafındaki hava çok daha iyiydi. yolda herhangi bir yağışla karşılaşmadık ama yayla yolu olduğu için zaman zaman kötü noktaları oluyor. birinci ve ikinci viteste çıkıyorsunuz. en nihayetinde gito yaylasına çıktığımda, hayallerimdeki manzara ile karşılaştım. şu anda bu entriyi de oturmuş, bulut denizine karşı yazıyorum. beni şu ana kadar en heyecanlandıran manzarlardan birisini gördüm desem yeridir. yaylanın bir tarafı şu an bulut deniziyle dolu bir vadiye, diğer tarafı da seyri çok keyifli bir vadiye bakıyor. fotoğraflarda ne görünüyor bilmiyorum ama, canlı canlı görmek bir başka güzel. bulut denizi ile çevrelenmiş bir yayla gördüm, sordum,badara yaylasıymış. ara ara yükselen bulutların arasında kalıyor. ordan bakması nasıldır bilmiyorum ama burdan badara yaylası o kadar albenili duruyor ki... bulut denizini hilal gibi düşünürsek, hilalin bir ucu gito yaylası diğeri de pokut yaylası. bulutlar biraz yükseldi, badara yaylasını biraz yuttu. karadenize gelirseniz ayder ile kendinizi kandırmayın, en azından gelip şurda iki saat oturup, manzaraya karsı bir çay keyfi yapın. aşağıda manzaraya ait birkaç fotoğraf paylaştım.

  https://i.hizliresim.com/0zn7d8.jpg
  https://i.hizliresim.com/4zrlll.jpg
  https://i.hizliresim.com/jdap2y.jpg
  https://i.hizliresim.com/odarmz.jpg
  https://i.hizliresim.com/gdrvz2.jpg
  https://i.hizliresim.com/yq5p4l.jpg
  https://i.hizliresim.com/6npznp.jpg
  https://i.hizliresim.com/3zl9oa.jpg
 • gördüğüm en berbat yola sahip yayla, sanırım yayla çünkü saatlerce kargacık burgacık tehlikeli ve zor yollardan ulaşabildiyseniz sis yüzünden hiç bir halt göremiyorsunuz. doğru dürüst tesisi yok, instagramda şişirildiğine bakmayın, salıncakta fotoğraf çektirmek için değmez, hem size hem aracınıza yazık üstelik rizede hemen hemen her tesisin salıncağı var artık. çamlıhemşinde hozboncuk yazan tabelalar rakım arttıkça hazboncuk olmuş ama hazlık bir durumu da hiç yok halbuki.
 • sisin çöktüğü vakte denk geldiyseniz birşey görememiş olmanızın doğal olduğu yayla. pokut veya huser yaylalarının izbe yollarını görmediyseniz, ayder'den yukarıya galer düzüne veya kavron yaylasına çıkmadıysanız, buranın yolları tehlikeli gelmiş olabilir. ki şuan 2-3 yıl öncesine göre yolları gayet iyi durumda. açık bir havada gito'dan çat yaylasını, pokut'u rahatlıkla görebilir, daha yukarı çıkarsanız ambarlı yaylası ve ordan 1-2 saatlik yürüme mesafesinde balıklı göle ulaşabilirsiniz. ayrıca doğru dürüst tesis yok dediğiniz yaylada 2 dağ evi bulunuyor ki 2000 rakıma çıkmadan bunun farkında olmamız gerekiyor. pansiyona gömülmüş arap turistten geçilmeyen bir yer arıyorsanız ayder'i uzungöl'ü tavsiye ederim.