şükela:  tümü | bugün
  • cömert tanıdıkları olan satıcıların bulunduğu açık arttırma sitesi. boktan bir mp3 çalar ilanına bakarsın adam "satma sebebim 30 gb lik ipod hediye geldi" yazar, laptop satan adam "arkadaşım apple macbook pro hediye etti" yazar, başka birine kardeşi iphone 3gs hediye etti diye nokia n80 ini satar. nasıl ortamlarınız var abicim sizin, şu yaşıma kadar şöyle hediyeler alamadım, ailemden arkadaşlarımdan soğuttunuz beni.
  • çok uyanık(!) satıcıları var.

ayakkabıya ihtiyacım oldu. hemen soluğu ebay'de aldım. birkaç araştırmadan sonra, dünyaca ünlü bir terlik/sandalet firmasının ürünlerini beğendim. ürün 15$'dı, shipping'i beleşti ve hong kong'dan geliyordu. dur hele dedim, gittigidiyor'u açtım.

aynı ürün, -ürün fotosunu bile aynen yapıştırmışlar- gittigidiyor'da 3-4 katı fiyata satılıyordu. beni en çok kopartan ise satıcının eklediği bilgilerdi.
    - siz siparişinizi verdikten sonra biz de ürünü yurtdışından isteteceğiz, 2-3 haftaya gelir, sonra size göndereceğiz. elimizde hazır ürün yoktur. -> biz de ebay'den getirtiyoruz, ama sizin bunu anlamayacağınızı düşünecek kadar salağız.
    - yurtdışından gelecek kargonun masrafları tarafımıza aittir. -> o kadar malız ki, free shipping'in parasını bile sizden çıkaracağız.
    - ürün %100 orijinaldir. -> orijinal olmasını umuyoruz, hong kong'dan geliyor gerçi. du bakali...
    - tanıtım amaçlı olduğu için indirimlidir. -> tanıştırayım, ben bir malım.

beğendiğim bi parfüm vardı. strawberry'ye baktım, bi de gg'ye bakim dedim. normalde parfümüm orijinali 50 lira falan. ama beyninin üzerine oturan bir satıcı, boş şişeyi 20'ye kakalamaya çalışıyordu. bi de utanmadan yazmış, şişe boştur falan diye. boş şişeyi napacaz, götümüze mi sokacaz?
    mal mısınız lan?
  • bugün doğumgünüme özel fırsatlardan bahseden mailinde, şahsıma tansiyon aleti önermiştir. ulan alt tarafı 33 olduk adi herifler. seneye de kalp pili önerirsiniz artık..
  • şu sıralar site üzerinde dolandırıcılık yapanların reklamlarını yapmakta, ilanlarını ana sayfadan vermektedir.

şimdi bir online satış mağzam olsun. önce cimri.com'a üye oluyorum.
    sonra türkiye'de hiç bir yerde satılmayan bir ürünü, mesela bir fotoğraf makinesini satışa çıkarıyorum.
    makinenin abd satış fiyatı 150$ olsun, türkiye'de ortalama 350tl'ye satılabilir.
    fakat ben bu ürünü mağzamda 850tl'ye satıyorum.
    sonra gittigidiyor'a abone olup bu makineden 100 tanesini 450tl'den satışa çıkarıyorum
    gittigidiyor bu saatışı ana sayfasındaki reklam bölümünden %48 indirimle x marka fotoğraf makinesi diye yayınlıyor
    insanlar ilana tıklıyor.
    cimri.com ya da google üzerinden aradıklarında makinenin gerçekten 850tl'ye satıldığını görüyorlar.
    850tl'den başka bir fiyat görmüyorlar çünkü bu makine türkiye'de başka hiç bir yerde satılmıyor.
    zira makineyi özel getirttim ve kendi sitemde bu fiyata satıyorum. başka bir yerde yok.
    insanlar abd'de aslında 150$'a satılan bu makineye 450tl öderken büyük bir indirimle satın aldıklarını sanıyorlar.
    ve makineler kapış kapış gidiyor.
  • çalışma şekli, aldığı komisyonlar ve danışıklı dönüş usulü çalışan leş satıcı kitlesi ile gittigidiyor yerine girdigiriyor zannediyorum bu işletmeyi yeterince tanımlayacaktır. haa ama olmadı yetmez bu tanım derseniz, o zaman --> müzayede ile satılan ürünlerin iki gün sonra ya dükkan formatlı olarak yada ilk alan kişi tarafından tekrar karşınıza çıkarıldığı sitedir.

örnek vermek gerekirse (30 gün sonra ilanlar kaldırıldırıldığı için sayfa linki yanında ekran görüntüsü de koyuyorum):

ürün satılmış --> http://img705.imageshack.us/i/60979817.jpg/ --> sayfa linki --> http://urun.gittigidiyor.com/…pipo_w0qqidzz20827234
    aynı ürün bir başkası tarafından tekrar satışa sunulmuş* --> http://img132.imageshack.us/i/40596027.jpg/ --> sayfa linki --> http://urun.gittigidiyor.com/…-uru_w0qqidzz22850785

ikisinin aynı ürün olduğunu da şu detaylardan anlıyoruz --> http://img706.imageshack.us/…g706/4418/89111822.jpg

şimdi bunun girdigiriyor kısmına dönecek olursak;

a) o piponun sapı kehribar değil akrilik, zaten piponun üreticisi olan brebbia'nin 1 tane bile kehribar sap üretimi yok, tüm ürünleri akrilik ve ebonit, akrilik olanlardan sadece bir seride kehribar renkli sap bulunuyor, zaten o da sarıya kaçan turuncu olarak verilmiş (alana şimdiden hayırlı girsin)
    b) o piponun tüm dünyada hiç kullanılmamışının satış fiyatı maksimum 80 dolar (hoş girişler ola)
    c) yanlış bilinmektedir, piponun kullanılmışı değil kullanılmamışı makbuldür. kullanılmışı makbul olsaydı sıfırı 500 ila 1500 dolar arası olan dunhilllerin ikinci eli yarı fiyatına hatta daha azına düşmezdi. türkiyede fahiş fiyattan satılan petersonların sıfırı 250 liraya satılan modelinin çok iyi durumdaki ikinci eli 90 liraya satılmazdı. eğer o ikinci eli şöyle boyle makbul hikayesi doğru olsaydı tüm yatırımımızı pipoya yapar eskitip eskitip satar, sonra yan gelir yatardık. sadece bilmemkaç yüz yıllık ve hasar görmemiş pipolar asıl ederinin üstüne satılır (şehir efsanelerine inananlara girdigiriyor hak)
    d) maksimum ederi 45 hadi bilemedin 50 lira olan şu ürünün kimbilir bilmemkaçıncı satışından gittigidiyor sitesinin kaç kere soktusokuyor komisyon kazancı elde ettiğini saymıyorum bile.

dipçik not: girdigiriyor'a örnek olması açısından bu ilanı da yuzlercesi arasından bilerek seçtim efendim. zira markadan bağımsız olarak bu pipo şeklinin genel adı author*
  • satıcıya olumsuz yapmanın imkansız olduğu site. buna rağmen halen nasıl düşük profilli satıcılar anlamıyorum. yarak filan gönderiyorlar heralde.

zorunda kalmadıkça kesinlikle satın almam bir daha bir şey.
  • uckagit yapan saticilara, dandik ürün gonderen saticilara caktirmadan yaklasip su mesaji gonderdigim site:

"nasıl gönderirsiniz bu pislikleri o tertemiz insanlara.onların kaleme silgiye deftere ihtiyacı var.onlara yardım edeceğinize onlarla dalga geçiyor, küçük göruyorsunuz.hiçbir işe yaramayan, asalak gibi yaşayan sizlerden nefret ediyorum.eğer anlayacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim, siz ondan da anlamazsınız.."

bir türk olucak da bu mesaji okuduktan sonra terbiyesizlik yapicak.. imkan yok..
  • son zamanlarda iyice işin cılkını çıkartmıştır.

birkaç kişiyle anlaşmışlar, bu kişiler millete yalan bilgilerle ürün satıyor. alan kişi verilen bilgilerin yalan olduğunu ancak aylar sonra anlıyor. doğal olarak da bu süre içinde hiçbir hak talep edemiyorsunuz. gittigidiyor ise bizzat bu kişilerin reklamlarını anasayfalarında, kampanya yapmışlar gibi yayınlıyor ve suça ortak oluyor. işin en kötü tarafı ise bunu bir gelenek haline getirdiler.

örnek :

http://urun.gittigidiyor.com/…nesi_w0qqidzz30743955

satıcının ürünle ilgili verdiği bilgiler ;

*ürün %75 indirimli.
    *1 yıl garantili.
    *refurbished (adamın refurbished tanımı ; sezon fazlası, stok fazlası, iade, değişim)
    *hem yurtdışından gönderiliyor, hem de kargo bedava.

gelelim gerçeklere ;

* refurbished'ın çok küçük bir bölümü, satıcının dediği gibi "sezon fazlası" , "stok fazlası" , "iade/değişim" gibi zararsız kesimi oluşturur. büyük bölümü de hasarlı makinelerin tamiridir. resmen adamı salak yerine koyuyorlar eksik bilgi vererek.
    * 1yıl garantili falan değil. ürünün yanında "commercial invoice" kağıdı veriliyor fakat kodak kesinlikle bu kağıtla yapılan garanti taleplerini kabul etmiyor.
    * ürün %75 indirimli değil kesinlikle. türkiye'de fotoğraf makineleri bazen neredeyse 3 katına satılıyor yurtdışına oranla. refurbished bir ürünün hem garantisi yok, hem de tamir edilip piyasaya sürülme ihtimali çok yüksek. böyle bir ürünü sıfır ve 2 yıl garantili ürünle kıyaslayıp en pahalı siteyi baz alıyorlar ve % 75 indirimli diyorlar. bu kadarına da pes!

bu tür satışların sayısı az sanıyorsanız yanılıyorsunuz. sürekli birilerinin canını yakıyorlar ve kimse buna dur demiyor. insanların kandırılması bu ülkede doğal sayılıyor fakat bu kadar da aleni bir şekilde yapmayın be kardeşim. küfür gibi.

edit : özelden bayağı bir eleştiri aldım, zaten gittigidiyor'daki ilan sayfasındaki bazı yazılar da kırpılmış ne hikmetse? önce bir refurbished bağlığını inceleyin (bkz: refurbished) sonra interneti bir araştırın, sonra gelin kıymetli sitenizi savunmaya çalışın.

edit 2 : bazı arkadaşlar ürünler abd ve ingiltere'de garantili, iyi oku diye ayar mesajı attıklarını zannediyorlar. çok şükür okuma yazmam var. "commercial invoice" belgesiyle yapılan garanti taleplerini ister abd'de yapın ister zimbabwe'de yapın kabul etmiyorlar. bizzat başıma geldi de yazıyorum.
  • bu siteden yapacağınız alışverişler dünya görüşünüzü değiştirebilir. savaş karşıtı bir insanken, uzakdoğudan gelen trençkotumun cebinden çıkan 6 yuan'dan sonra (türkiye'nin yuan rezervinin %80'i bende) 3.dünya savaşının çıkmasını ve çin'in dünyaya hakim olmasını bekliyorum.
  • gittigidiyor'a yaklaşık beş-altı senedir üyeyim. arada sırada bir heves alıp kullanmadığım eşyalarımı satıyorum. bunlar çoğunlukla elektronik eşya oluyor tabi. satış sayım 100'ü geçti, ve şimdiye kadar alıcılarımın da hepsi benden memnundu. %100 gibi bir memnuniyet oranı vardı yani.

satacağım bir şey olunca bunu hem sahibinden.com, hem de gittigidiyor.com'da listeliyorum. geçen ay sahibinden.com'da sattığım bir eşyanın gittigidiyor.com'dan ilanını kaldırmayı unutmamla birlikte ilk hatamı yaptım. gittigidiyor'da da bir alıcı bu ürünü aldı. kendisine ürün yok dedim ama inanmak istemedi pek. sonra inandı ama bu sefer de sattığım başka bir ürünü daha ucuza almak istedi. ben de buna pek razı olmadım, ki sonradan düşününce bu da yaptığım ikinci hata idi. neyse bu işin olmayacağını gittigidiyor'a bildirdik ve bunun üstüne gittigidiyor alıcıya parasını geri ödedi. alıcı da bana olumsuz bir yorum yazdı, ben de kendisine üzüntülerimi belirttim.

%100'lük memnuniyet oranım artık %98 gibi bir şeydi.

aradan bir kaç hafta geçti. gittigidiyor'a tekrar girdim. fakat o da ne? memnuniyet oranım tekrar %100'e çıkmıştı. gittigidiyor hakkımdaki olumsuz yorumu silmişti.

bunu ne akla hizmet yapıyorlar bilmiyorum ama, sadece bana yapmadıklarını tahmin ediyorum. zaten bir satıcıya olumsuz bir puan verebilmek için kırk takla atmanız gerekiyor. bu kadar taklayı attıktan sonra verdiğiniz puanı ise gittigidiyor silebiliyor. yani yüksek bir memnuniyet oranı gördüğünüzde buna itibar etmeyiniz. bilhassa bazı satıcılarda yorumların olumlu/olumsuzluğuna değil; içeriğine de bakınız. ben pek çok satıcının profilinde "olumlu" olarak "mecburen olumlu veriyorum bu adamdan uzak durun" benzeri yorumlar görüyorum.

hoş yorumların içeriğine baksanız dahi, gittigidiyor'un satıcı profillerinden sildiği olumsuz yorumlardan mahrum kalıyorsunuz, ki bu da ne akla hizmet oluyor gerçekten bilmiyorum.