şükela:  tümü | bugün
  • bu sitede yaklaşık 7 yıldır aktif olarak satış yapıyorum toplamda 80.000+ başarılı satış sayım var. 2017 nin ocak ayından beri destek ekibi rezalet durumda. haklı bir isyanı sizinle paylaşmak istiyorum. benim gibi satış yapan tüm satıcılar ve bilinçsizce alışveriş yapan tüm alıcılar için bu entryi girme ihtiyacı hissettim.

düşünsenize internetin öncü e-ticaret sitelerinden biri olan bir firmanın sahibisiniz ve platformunuzda satılan her üründen %15 kâr ediyorsunuz. üstelik her listelenen ürün için yaklaşık aylık 7-15tl arası bir ücret alıyorsunuz şuan yüz binlerce aktif ilan var ve her gün binlercesi daha açılıyor... 2016 yılı için verilerinizde aşağıdaki gibi :

''2016 yılında 1,6 milyar sayfa görüntülenmesi alan gittigidiyor’un aylık ortalama ziyaretçi sayısı ise 38,7 milyon oldu. her iki saniyede bir ürün satılıyor''

ortada dönen para inanılmaz ancak verilen hizmet ne kadar iyi ? üzücü ama ortada satış için yer sağlayıcılık dışında bir hizmet yok! piyasanın ilklerinden olmanın verdiği bir avantaj ile artık tekel olmasa bile (bkz: n11.com) piyasadaki pastanın büyük bir bölümü bu firmaya ait. sahip oldukları ''biz en iyisiyiz'', ''işine gelirse kardeşim'' havaları yüzünden rezalet bir firma ile karşı karşıyayız.

peki ben neden isyan ediyorum ? neden diğer insanlar gibi destek fişimi açıp destek beklemiyorum ?

2017 nin ocak ayından itibaren hem satıcı hem de alıcı olarak alacağınız sözde destek copy paste cevaplardan öteye geçmiyor. gittigidiyor'dan aldığınız bir ürünün başarılı bir şekilde size ulaşması gittigidiyorun size sağladığı güvenli ortamdan değil satıcının dürüst ve işini düzgün yapmasından kaynaklanıyor.

sizin alıcı olarak 4000 liralık bir telefon aldığınızı varsayalım ve aldığınız ürünün onayını 4 gün geciktirin paranız satıcıya otomatik aktarılsın. telefonun imei kaydı yok ve telefonu kullanamıyorsunuz, iade edip paranızı geri almaya çalışı. bakalım dürüst satıcılar dışındaki faturasız mal satan işgüzar satıcılar size paranızı iade edecekler mi ? peki etmedi gittigidiyor ne yapıyor ? hiç birşey yapmıyor yaptığı en güzel şey avukat tutup satıcıya dava açmanızı önermek oluyor size satıcının bilgilerini vererek başından savıyor çünkü sözleşme de hiç bir sorumluluğa sahip olmadıklarının altını çiziyorlar. kendileri komisyonunu alıp yoluna devam ediyor.

peki satıcısınız ve gittigidiyor.com daki başarınızdan dolayı ofisinize hediye dahi gönderiyor aylık satışlarınız 5 haneli rakamlardan aşağı düşmüyor siz onlar için ekmek kapısısınız olması gereken sizi desteklemeleri ve sorunlarınızı çözmeleri değil mi ? asla öyle bir şey olmuyor! 2017 nin ocak ayından beri yani yaklaşık 5.5 aydır yorum ve puan sistemleri güncelleniyor. 6 ayda insanlar uzaya gidip geliyor bizim çok başarılı gittigidiyor.com yazılımcılarımız yorum puan verme sistemini düzeltemedi.

peki bu yorum ve puan sisteminin güncellenmesi sırasında bize yansıtılan sorun nedir ?

yaklaşık 6 aydır size verilen hiç bir yorum puanı düzenletemiyorsunuz. satıcı olarak ürün kalitesi, hizmet ve iletişim konuları dışında alıcıların size olumsuz yorum ve puan vermesi kesinlikle yasak çünkü etik değil sadece alışveriş tecrübelerinden bahsetmeleri gerekiyor. ortada büyük bir rekabet varken size verilen 1 olumsuz puan profilinizin anında görülemeyecek kadar arkalarda sıralanmasına hatta alışveriş güveni vermeyen boş bir sayfaya dönüşmesine sebep oluyor.

bu siteden alışveriş yapan çoğu kişi maalesef hala ürünlerin tek bir satıcıdan çıktığına inanıyor 2 ürünün aynı anda gelmediğini düşünerek verilen olumsuz yorum puan o kadar fazla ki gittigidiyorun sunması gereken desteği alıcılara biz sunmak zorunda kalıyoruz her birini tek tek arayıp durumu izah ediyoruz..

havaların kötü olması, kargo firmsasının aşırı yoğun olması, pazar günü kargoların kapalı olması, resmi tatiller yüzünden dahi olumsuz yorum puan veren alıcılar var. bazen o kadar komik olumsuz yorumlar geliyor ki insan o yorumu verenin gerçekten hangi kafayla verdiğine inanamıyor.

örnek : '' kargom evde değilim diye güvenliğe bırakılmış, satıcı ürünü bana gönderiyor başkası nasıl alabilir olumsuz!''

örnek 2: ( felaket kar yağıyor ve yurt genelinde ulaşım problemi var) ''ürünüm aynı gün kargolandı ancak bana 3.gün geldi yazıklar olsun''

satıcı olarak size verilen haksız olumsuz puanı anında sildirme hakkına sahipsiniz daha öncede bahsettiğim sadece alışveriş tecrübesi ürün, hizmet ve iletişim dışındaki şartlara göre satıcılar olumsuz yorum alamaz. bu tür yorumlar kural dışı bir yorum puan olarak sayılıyor. gittigidiyor.com daki bu kuralların hepsi ebay'e göre sözde dünyanın 1 numaralı online alışveriş sitesine göre düzenlenip gittigidiyor.com da uygulanıyor.

alıcıların olumsuz yorum olarak emoji bırakması, alakasız şeyler yazması dahi yasak ancak maalesef her ay 1000 satışın neredeyse en az 30-40 tanesi bu tarz yorumlardan oluşuyor. bilinçsiz alıcılar bu tarz şeylere dünyanın her yerinde sebep olabiliyor. 1000 satışdan 30-40 tane olumsuz yorum sizin profilinizin %80 lere kadar düşmesine neden oluyor.

satıcı olarak alıcıları arayıp güzelce açıklamamızı yapıyoruz ve yaptıkları yorumun haksız olduğunu farkettiklerinde düzenlemek istediklerinde ne oluyor ? yorum ve puan sistemi güncelleniyor! değişiklik yapamıyorlar. alıcı kendi verdiği puanı dahi düzenletemiyor trajikomik..

80.000+ satışın 1 liralık satışına dahi fatura kesen bir firmayız çünkü maliye ile papaz olmak istemiyoruz. olması gerekende bu. iade süreci boyunca alıcılarına tam destek sunan bir firmayız. sırf kargonun geç teslimatından dolayı doğum gününe yetişmeyen kişiye özel üretilen bir ürün dahi olsa ürünü anında iade alan bir firmayız. ancak bize sağlanan destek sadece copy paste cevaplardan ibaret. 6 aydır hiç bir yorum puan fişimize destek alamadık, 6 aydır en kısa sürede güncelleme tamamlanacak deniyor ama aylık satışımız %80 düştü! evet %80! sırf haksız yorumları sildiremediğimiz için durumumuz çok kötü durumda iflas vermemiz çok yakın 1 ya da 2 ay zor dayanacağımızı düşünüyorum.

bu tarz online platformlarda hanginimiz düşük yorumlu bir profilden ürün almak isterki ? ben istemezdim..

neden hala satış yapıyorum neden isyan etmek yerine elimi ayağımı çekmiyorum bu siteden ?

yapamıyorum çünkü satmak için aldığım malların borçları, kredilerim, bağkurum ve çalışanlarım var. benim işimden ekmek yiyen onlarca insan var kırıntılarla idare etmek zorundayım..

ne satıcıya ne de alıcıya ihtiyacı olan desteği sunmaktan aciz ve destek fişlerini günlerce ''sözde yoğunluktan'' beklemede tutan umursamaz bir firmadan alışveriş yapmak da satış yapmak da büyük bir risk. tecrübelerimi acı bir şekilde edindim umarım benim gibi başkalarınında canı yanmaz..

son 2 aydır kredi ve borçlarımı ödeyemiyorum ya eksik ödeniyor ya da erteleniyor. haciz ve avukatlarla uğraşmama az kaldı.. gidişata göre bu entryi editleyeceğim.

dipnot: gittigidiyor.com'u kötülemek gibi bir amacım yok tamamen kendi tecrübelerimden bahsediyorum. iyi ve kötü yönleri var ancak kötü yönleri bir yuvayı, ekmek teknesini yıkma aşamasına geldi pamuk ipliğinde yürüyorum.

şikayetvar.com şikayet istatistikleri: http://imageshack.com/a/img923/1120/ewbsa2.jpg

dipnot 2: kullanıcı adımı sormayın lütfen bu entryden sonra kullanıcı adımı paylaşmamın doğru olacağını düşünmüyorum. gittigidiyor yetkililerinden biri sırf bu entry yüzünden tüm işime son verebilir, siteden uzaklaştırabilir.

5 ay sonra gelen edit : site hala destek ekibini düzeltmedi. satıcılar hak ettikleri saygıyı ve desteği görmüyor. diyeceksiniz biz malımızı kafamız ağrımadan nerede satarız ? türkiyede e-ticaret ortamı sunan tüm siteler birbirinden sorunlu ama aralarında sıralama yaparsak, n11.com, gittigidiyor, hepsiburada.com diyebilirim. hepsiburada da satış yaptınız paranızı 1 ay sonra yatırıyorlar. üzerinizden faiz kazanmayı ihmal etmiyorlar. oraya girmemle çıkmam bir oldu. yakın zamanda detaylı bir rehber hazırlayabilirim + ve - leri ile siz karar verirsiniz nerede satış yapmalı.
  • tam bir zulümdür. (#68783945) bahsedildiği gibi destek ekibi diye bir şey yok.

ürünü teslim alan ama işlemi askıya alınan bir müşterimiz, satışı onaylatmak için yırtındı resmen. müşteri çözüm merkezine teslim aldığını yazsa da, gittigidiyor otomatik olarak "müşteriye yardımcı olunuz" diye cevap verip durdu. en sonunda onaylandı.

satıcının dolandırması yerine, satıcıyı dolandırmak çok kolay olan bir sistemi var. düşük hacimli satış yapıyoruz ama buna rağmen başımıza gelmeyen kalmadı.

müşteriler ürün kargoya verildikten sonra, ertesi gün eline ulaşmadan iade açıp, ürünü teslim aldılar ve kargo geri gelmedi. ürün iade konumuna düştü ve onay vermemiz beklenildi.

aynı üründen 2 adet alan müşteri tekini iade etti ve sistem ikisini iade etmiş gibi bütün parayı müşteriye geri gönderdi.

komisyon, kargo vs. her şey dahil 20 liraya satılan bir ürünü, müşteri iade ederken kocaman bir koliye koyup, 60 lira kargo parası çıkarttı. tabi teslim almadık. olan hem ürüne hem paramıza oldu.

bütün bu aksiliklerin çözümü için ulaşabileceğiniz bir kişi bile yok. çözüm merkezi diye verdikleri hizmet tam bir fiyasko. yazdıklarınızı okumadıklarına eminim.

gittigidiyor sitesinin tek yaptığı, komisyon ve ilan ücreti almak.
  • hem aşırı hayvani yüksek komisyon alıyor(türkiye'deki en pahalı e-ticaret komisyonu) hem de bir şey satmak istediğinizde listelemeye ücret alıyor. ben bi şey satınca zaten %13'ü senin, bu kadar aç gözlülük olur mu?

hani n11'de 50 liraya bulduğunuz şey gittigidiyor'da 58 lira oluyor ya birebir aynısı. işte onun sebebi gittigidiyor'un aldığı fahiş komisyon ücreti.

bu sene baktım kar edemiyorum, mecburen zarar etmemek için başka siteye taşıdım mağazamı. alıcı soruyor xx sitesinde fiyat şu kadarken gittigidiyor neden 40 lira daha pahalı geliyor?

bu entry'i senin için girdim sayın müşterim. durum bu.