şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tam hali giuliano ve talisca'nın brezilya’nın 23 kişilik dünya kupası kadrosuna alınmaması olacak.

iki oyuncu da bana göre çok iyi sezon geçirdiler ve en azından bir tanesinin dünya kupası'nda yer alacağını düşünüyordum ama brezilya kadrosuna girmek için sadece performans yetmiyor maalesef.

not: gs

gelen mesajlar üzerine edit : dediğim gibi gsliyim iki oyuncu da beni direkt bağlamıyor ama gerçekçi olmak gerek, en kötü talisca girerdi bu kadroya. adamlar çin liginden oyuncu almış ötesi var mı? bizim ligimizin değerinin artması için bu tür ufak detaylar önemli diye düşünüyorum

özetle bu oyunculardan biri şu anda rusya ukrayna liginde falan oynasa kadrodaydı. hatırlarsanız guilano zenitte oynarken bundan daha kötü haliyle seçiliyordu kadroya.
  • guilano'yu bilmiyorum izlemedim etmedim ama talisca'yı milli takıma alacak olan teknik direktörün aklından şüphe ederim. brezilya'nın bir hayalete ihtiyacı yok.

not: bjk
  • normal bir durum. brezilya'nın oyuncu havuzu düşünüldüğü zaman bana abes gelmemiş karardır.
    fb: notluyum.
  • şaşırtmayan durum. brezilya milli takımı 2000'lerdeki brezilya'ya oranla taktik olarak daha disipline. dunga, menezes, scolari ve tite ile 2010'ları kamuoyunun bazı beklentilerinin tersi hamlelerle geçirdiler. başarılı olamadılar o ayrı, ispanya ve almanya gerçekleri vardı sonuçta.

daha önce bahsetmiştim; (bkz: giuliano victor de paula/@tevfikken) ve (bkz: anderson talisca/@tevfikken) ikisi de büyük yıldız/yıldız adayı değil çünkü bunlar belli sistemlerde iş yapacak, takımı onlara göre kurmanız gereken futbolcular. ne fenerbahçe oyunu öne yıkıp giuliano'nun aralara sızabileceği bir oyun oynadı (josef-topal), ne de beşiktaş talisca'yı oyunun içinde tutabilecek bir forvet transfer edebildi (negredo, love, larin). yine de ellerinden geleni yaptılar, ara ara dalgalansalar da sezonun geneline baktığımızda iyi katkı verdiler diyebiliriz.

ama kariyer rekoru kırsalardı bile milli takıma alınmamaları beni şaşırtmazdı çünkü willian, coutinho, douglas costa, taison gibi adamlar varken sıra zaten gelmezdi. bu saydıklarımda sakatlık, ceza gibi durumlar da sözkonusu olmadığı için gayet normal bir şekilde beklenen oldu.

zaten ligimizdeki performansları çok önemseselerdi iki kere dünya kupası (2006, 2010) bekleyen alex de souza bir şekilde o kadroya girerdi. ama onlar bile alex'i 2000'lerdeki o nispeten daha serbest oynayan takıma uygun görüp almadılar.
  • cagirilan kadrodaki oyunculari görünce sasirtmayan karardir.
    adamlarin orta saha roster olarak su sekilde:

fernandinho (manchester cıty)
    willian (chelsea)
    paulinho (barcelona)
    casemiro (real madrid)
    renato agusto (cin)
    philippe coutinho (barcelona)
    fred (shakhtar donetsk)
    taison (shakhtar donetsk)

yani buraya belki renato yerine talisca belki olurdu ama dünya kupasini saha kenarindan izlemekten öteye gidemezdi.
  • yahu barcelona'da performansıyla dalga geçilen doğru düzgün süre alamamış paulinho bile kadroya dahil edilmiş hala buraya gelip bik bik otenler var.

edit: az önce bir mesaj geldi 49 resmi maça çıkmış ayrıca 34 laliga maçında 9 gol atmışmış hahahaha
    ulan adam orta saha oynuyor 49 maçta 2 (evet sadece iki) asist yapmış hala daha bu adamı savunanlar var hahahaha şaka gibi.
  • talisca bir yedek olarak düşünülebilir ama guiliano'yu bir fenerli olarak ben bile almazdım.
  • brezilyalı oyuncu havuzu düşünüldüğünde çok abartılmaması gereken hadise.
  • asil fernandao nasil alinmadi lan. o dururken neymar’i kadroya alan zihniyet ne yabmak istemektedir?
  • çin'de oynayan renato augusto kadroya girerken bu iki isminde şapkalarını önüne koyup düşünmeleri lazım biz niye giremedik acaba diye.