şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaptığı resimlerle salvador dali başta olmak üzere bir çok 20. yüzyıl sürrealist ressamını etkilemiş, beğenisini de kazanmıştır. 17. yüzyıl ressamı için oldukça yaratıcı ve özgün stili bulunur.
 • ürettiği eserler itibariyle ''enteresan bir milano'lu'' demek istediğim maniyerist sanatçı. 1562 - 1591 yılları arasında prag'ta çalışmıştır. ''natürmort'' adı verilen üst üste yığılmış meyve, çiçek ve kabuklu deniz hayvanlarını simgeleyen varlıklar oluşturarak sınırsız hayal gücündeki ögeleri, ''gerçek hayatın bir temsili'' olarak nitelendirmiştir. bu konudaki en önemli eseri madrid'deki royal academy of fine art'ta bulunan ''bahar'' isimli yapıtıdır.
 • four seasons adlı dört resimlik bir tablo serisinin yaratıcısı olan italyan ressam.

  kariyerinin çoğunda saray ressamı olarak çalışmış. hatta ressamlık yanısıra sahne tasarımı, mimarlık ve hatta antika eser arayıcılığı da yapmış.

  genellikle meyve, sebze gibi nesnelerden ürettiği insan portreleri ile ünlü. en ünlü eseri olan dört mevsim serisine şurdan - #75862695- ulaşabilirsiniz.
 • italyan ressam.
  üst üste yığılmış çiçek, meyve, kabuklu deniz hayvanları yada balıkların doğa güçlerini yada mevsimleri simgeleyen figürlerle oluşturduğu alegorik ‘fantezi’ natürmortlar üzerinde uzmanlaşmış.
 • fantezi dünyasının önde gelen ressamıdır...

  bir saray ressamı...

  bir hayalgücü divası...

  çoğu eseri kayıp...

  dört adet eseri viyana sanat tarihi müzesi'nde sergilenmekte...

  kocaman bina içinde arkalara atılmış... mahzene tıkılmış gibi...

  ya o kaçıyor insanlardan...

  ya da onlar kaçırıyor insanlardan...

  kimse görmesin bu güzelliği... kimse bilmesin, kimse ile paylaşmayalım istiyorlar...

  viyanalılar diyor ki; bizde kalsın bu göz kamaştıran şaheserler...

  gözden ırak olsun...

  gönüllerden de...
 • imparator yalakası saray ressamı.

  caravaggio nun tırnağı olamaz amk. eğer 300 sene sonra fransa da doğmuş olsaydı kesin resimleri paris salonunda sergilenirdi.

  (bkz: paris salonu)
 • gerçeküstücülük akımını benimsemiş bir ressamdır. meyve, sebze, hayvan, kitap gibi birçok nesneyi, insan portrelerini andıracak şekilde boyadığından resimleri tek kelimeyle, "tuhaf" şeklinde tanımlanabilir. ayrıca 20. yüzyılda başta salvador dali olmak üzere birçok gerçeküstücü ressamda hayranlık uyandırmıştır. benim en beğendiğim flora adlı tablosunda çiçeklerden bir kadın resmetmiştir. şuradan görülebilir:

  http://www.tarihnotlari.com/…oldo/arcimboldo-flora/
 • aklınıza gelebilecek her türlü meyve, çiçek, balık, çer çöpten portre yapabilmiş ressam.

  artık hayalgücü mü yoksa zeka mı desem bilemiyorum ama nedense pek seviyorum kendilerini.
  eserleri sıkılmadan tekrar tekrar incelemeye müsaittir:

  http://www.giuseppe-arcimboldo.org/…lete-works.html
 • italya'nın milano şehrinde doğan, salvador dali'nin ilham kaynağı olan ressam. on altıncı yüzyılda yaptığı marjinal tablolarla sürrealizm türünün ilk örneklerini vermiştir. rönesans zamanında yaşadığı için o dönemki ressamlar kadar ilgi görmese de sanat tarihinin önemli ressamlarından biridir şahsımca.