• ntv'de yayınlanan futbolun tarihi belgesinden aktarıyorum.
    çok taşaklı bir futbolcuymuş bu ciseppe, milli takım kampında sigara içmesine izin verilen bir futbolcuymuş. konuyla ilgili görüntü de vardı. italyan futbolcular takım elbiseler içinde toplaşmışlar, ortada bir sandalye, ciseppe abimiz sandalyeye oturuyor, cebinden bir paket sigara çıkarıp birini yakıyor, "buraları benden sorulur" edasıyla fosur fosur içiyordu sigarasını. daha sonra da anısını anlattığı bir programdan kesit verdiler. inter'de oynarken, bir maçın başlamasına yarım saat kala uyandırabilmişler kendisini. evi stada yakın olduğu için üşenmemiş, 5 dakika kala stadyuma teşrif etmiş. interli yöneticilerin "maçtan sonra ananı sikecez" bakışları arasında sahaya çıkmış. cümlesini "allahtan o gün 3 gol attım da meseleyi büyütmediler" diye bağladı. bağlayan insan. insandır.
  • ayrıca italya'da inter, ac milan ve juventus formalarını giymi$tir. at yarı$ı oynuyor muydu acaba?
  • 1938 dünya kupasında yarı finalde brezilya'ya karşı penaltıdan gol atmış italyan oyuncu.

bu penaltı atışı sırasında ilginç bir olayda olmuştur. meazza tam topa vuracağı sırada pantolonu düşer. herkes şaşkına dönmüştür. meazza bir eliyle pantolonunu yakalar ve gülmekte olan kalecinin bakışları arasından topu ağlara gönderir. italya bu golle finale yükselir. bu entryi anneme ithaf ediyorum. sebebi ise yakın zamanda kendisini toprağa verdik* ve meazza'nın adıyla anılan milan ve inter takımlarının maçlarını yaptıkları stadın adını hep yanlış söylerdi. hemde sürekli aynı şekilde. biliyorum bunu yazmamam gerek ama bu da böyle olsun.
  • beşiktaş'ta antrenörlük yapmasıyla, aynı zamanda yurt dışında antrenörlük yapan ilk italyan olmuştur.
  • efsane interli, toplamda 246 golu mevcut vebesiktasin ilk yabanci futbolcu-antrenoru..
  • turkiye deki ilk yabanci teknik adamdir bu amca.. besiktas ta yapmistir bu isi..
  • beşiktaş'ı çalıştıran futbol adamı.
  • bu stad mimari bir harikadır benim gözümde. bu mimarlık denen olayın dersini almamış, kitabını okumamış olsam da, kurulduğu alanı pekala çok güzel dolduran ve pratik amaçlara hizmet edip, pratikliğinden az kalmayacak çirkinlikte bir estetik sunan tipik komünist mimari diye adlandırılabilecek 40lar 50ler dönemleri modern mimarisini andıran; ve fakat estetikten de bir şekilde ödün vermemiş ve kuleleri olsun, ışıklandırması olsun, böle bi havalı, böle bi "oha falan ol"durtan bir stadyum. bazı filmlerden alıştığımız, dürbünle beyzbol maçı izleme tribinin benzerini bizzat yaşayan birini 6 şubat milan lazio maçı uygulayan birinden gördüm. en ucuz biletlerin satıldığı en üst tribünlere sadece kulelerin içinden çıkabiliyorsunuz, zira kulelerin içindeki yerler dışındaki çıkışlar sizi 2. kata (yani daha pahalı tribünlere) götüreceğinden, kapılardaki görevliler sizi biletinize göre kulelere yönlendireceklerdir. bu kuleler, hafif bir eğimle 12 kat sarmal bir yolu ve tam ortalarında da mütevazi diklikte merdivenleri muhteva eden, geniş çaplı kuleler olmakla birlikte, özellikle stadı terkeder (yani tribünlerden aşağı inerken), seyirciler kısa yol olan merdivenleri kullanmayı değil, epey uzun olan sarmal yoldan inmeyi, o anın gazı (veya üzüntüsü) ve manzaranın ve havanın büyüleyiciliği içinde tercih etmektedirler; bu olay tarafımdan gözlenmiştir.

tahmin edileceği üzere, bu stadyum etrafında kocaman bir otoparkın yanı sıra, maç günleri, sayısız yemek/içmek alternatifi olan seyyar büfeler, aşağı katlarında da mağazalar bulundurmakla birlikte, kendisi bir yaşam kompleksi haline dönüşmüştür. tribünlerin 4 tarafının kapalı olmasının yetmemesi gibi, sahanın üzerinin de bir bölümün kapatılmış olması, batı tarafındaki tek 2 katlı (diğerleri 3 katlı) tribünün üzerinden ve kapalı olan diğer tribünlerin, oturma yerleri ile çatıların birleştiği noktalardaki açıklıklardan içeri sahaya buz gibi havanın girmesini engellememkle birlikte, olası bir felakette, bu stadyum, birincil derece bir korunma veya yapı konutu olarak kullanılma özelliklerini muhteva eder.
  • resmi olarak 2 ismi olan bir stad'tır. inter ve olası bir milli maç'ta giuseppe meazza, milan'ın maçları'nda adı san siro olarak değişir.
  • inter ve italyan futbolu efsanesi. kariyerinin ilk 13 senesi ve kariyerinin son senesi olmak üzere toplam 14 sene oynadığı inter'de 365 maçta 243 gol atmış. 1934 ve 1938'de dünya kupası kazanan italya mili takımı'nın forvetiyken, 1938'de kaptan olarak kupayı kaldırmış.

futbolu bıraktığında 33 golle italya milli takımının en golcü oyuncusuyken 1973'te luigi riva rekorunu kırınca " riva iyi bir oyuncu ama kıbrıs ve türkiye'ye birçok gol attı benim attığım golller daha önemliydi" şeklinde açıklama yapmış. işin ilginci riva'nın bize karşı 2 maç oynayıp ikisinde de gol atamaması. yine de bu açıklamaya bakarak o zamanlar san marino, faroe adaları gibi görüldüğümüz çıkarımı yapılabilir.
hesabın var mı? giriş yap