*

şükela:  tümü | bugün
 • tartini, guiseppe - (1692-1770) besteci ve kemancı. corelli ile italyan keman okulunun ilk ve en büyüklerindendir. kemanın bütün güçlüklerini yenmiş ve yüksek virtuozitesi ile zamanında herkesi hayran bırakmıştır. öğrenimine 1709 yılında on yedi yaşındayken başlamış, teoloji, hukuk ve edebiyat öğrenmiştir. bir yandan da müzik bilgisini ilerletmiştir, ilk öğretmeni czernohorski'dir. 1721'de st. antonio kilisesinde kemancı ve orkestra şefi olmuştur. 1723-1725 yılları arasında prag'da kalmıştır. 1728'de tekrar padua'ya dönmüş ve ünlü keman okulunu kurmuştur. aynı zamanda müzik teorisine ait yazılar yazmıştır. pittio nardini gibi bir kemancıya öğretmenlik yapmış ve bu büyük ustayı yetiştirmiştir. tartini, besteci olarak 125 keman konçertosu, 150 solo keman sonatı, 50 trio sonatı bırakmıştır. "şeytan trili" sonatı en güç ve ünlü eserlerinden biridir ve keman virtuozitesini gösterir.
 • iki nota bastigi zaman bir ucuncuyu duymus, "terzo suono" (ucuncu ses), ingilizce "difference tone" ya da "combination tone" denilen fenomeni bulan adam olarak bilinir olmustur. basitce, iki dalga, iki frekans varsa ortamda, bu frekanslarin farki kadar bir frekansa sahip bir dalga daha algilariz.
  (bkz: heterodyne)
 • kemanı yalnızca çalmayıp, kemanı, notaları ve müziğini yaşayan sanatçı. keşke onu izleme canlı dinleme fırsatım olsaydı. emeğini ayakta alkışlayabilseydim. kısacası sizde farklı ruh hali oluşturur, dinlenesidir.
 • barok besteci. paganini ile şeytanın kemancıları* olarak anılırlar.
 • şeytan trill'i sanırım en ünlü eseri. hem hüzünlü hem hareketli. dinlemesi çok keyifli.

  el trino del diablo
 • ''anlatılanlara göre 1712'nin bir gecesinde, şeytan genç kemancı giuseppe tartini'yi ziyaret etti ve rüyasında ona keman çaldı.
  giuseppe o müziğin asla bitmemesini istiyordu, ama uyandığında müzik ortada yoktu. o yitirilmiş müziğin peşinde tartini iki yüz on dokuz sonat besteledi ve bütün hayatı boyunca nafile bir ustalıkla bunları icra etti.
  dinleyici topluluğu onun başarısızlıklarını alkışlıyordu.''
 • sarabande gibi olağanüstü bir eseri yaratmış şeytanın kemancısı.
  barok içinde yüzmek için harika bir seçimdir.
 • "bir gece yatağımda yatarken, rüyamda şeytanı gördüm, yani kendisini bana öyle tanıttı ve benim ruhumu kendi kontrolüne aldığını söyledi. ve benim bütün isteklerimi hissetmeye başlamıştı, bir ara kemanımı eline alıp neler çalabilir acaba, diye geçirdim içimden. o, benim bu isteğimi bilerek kemanı eline aldı ve o ana kadar duymadığım bir ustalık ve güzellikle o güne kadar kimselerin duymamış olduğu bir müzik parçasını baştan sona çalıverdi. sonra terler içerisinde uyandıktan sonra rüyamda şeytanın çaldığı müziği notaya dökmeye çalıştım. ama nafile. elimden geldiğince rüyamda duyduğuma benzetmeye çalıştım. ancak itiraf etmeliyim ki rüyamda duyduğum müzik, sonradan yazdığım sonattan çok daha güzeldi."
 • devil's trill sonata eseriyle özdeşleşmiş çalışma için (bkz: louis leopold boilly le songe de tartini)
hesabın var mı? giriş yap