• durmadan degıshık mekanlarda, ama hep ashk, para ve hırs uzerıne operalar uretmısh unlu ıtalyan bestecı (bkz: aida) (bkz: la traviata)
 • yokluklardan yetişmiş, rahiplere dini müesseselere kıl olmuş, ustası rossini gibi paris e gitmiş şov yapmış zaman zaman rezil olup
  "suçlu ben miyim, sanatçılar mı? tarih gösterecek" diyen süpper insan.
  rossini öldükten sonra bir ağıt yazmış, adam gibi çalınamadığından iyice sinirlenmiştir.
  hayatı uktelerle sinri harpleriyle doludur.
  ama anlamlı, melodik ariosoları süpperdir.
  çok eş değiştirmiştir ama bu barda anlatılsa ne kadar ilgi çeker bilinememektedir.
 • 1813-1901 yillari arasinda yasamis,ondokuzuncu yuzyilin en onde gelen italyan bestecisi..babasi bir bakkal ve hanciydi..milan'da yaptigi muzikal egitimini varlikli bir tuccar destekledi ve sonra da kayinpederi oldu zati..hem karisi hem cocuklari olunce yaptigi iki operadan sonra operayi birakma karari alsa da nabucco'nun getirdigi buyuk basariyla bu karardan vazgecti ve ayrica bu operada rol alan sarkici guiseppina strepponi ikinci karisi oldu..operalarinin librettolari icin ayni zamanda yakin dostu olan francesco mara piave ile calisti..
 • italyan milliyetciliginin doruk noktasina ciktigi yillarda yasamis, hatta milli marsi bile bestelemistir. opera dehasi yalniz insan. en sevdigim operasi 'il trovatore'dir.
 • yavsak lise esprilerimize konu olmayi hic de haketmeyen guzel abi.
 • verdi operalarinin istanbul'daki ilk temsil yillari turkiye nin muzik atlasi'na gore soyledir:
  (parantez icleri turkiye disindaki ilk temsil yerlerini ve tarihlerini gostermek uzere)

  emani-1846 (venedik, 1844)
  nabucco-1846 (milano, 1842)
  macbeth-1848 (floransa, 1847)
  il lombardi-1850 (milano, 1843)
  il masnadieri-1851 (londra, 1847)
  il travatore-1853 (roma, 1853)
  rigoletto-1854 (venedik, 1851)
  la traviata-1856 (venedik, 1853)
  i vespri siciliana-1860 (paris, 1855)
  un ballo in maschera-1876 (roma, 1858)
  aida-1885 (kahire, 1871)
 • gelmis gecmis en buyuk muzisyenlerden. insanliga kazandirdigi muazzam operalarin yaninda 1868 de olen ‘grand old man’ rossini’nin anisina italyanin onde gelen kilise muzisyenleri ile bir requiem bestelenmesini onermis ve kendisi de requiemin son bolumu “libera me”yi yazmistir. butun parcalar planlandigi gibi yazildigi ve bestelendigi halde hic bir zaman sahnelenmemistir (uzun hikaye). verdi’nin rossini’nin anisina yazdigi “libera me” nin mukemmel otesi "requiem"e donusmesi ise alessandro manzoni’nin (asmis roman ‘the betrothed’in yazari) olumune rastlar. manzoni bir liberal katoliktir verdi ise safkan ateist. yinede bu iki insani birbirine baglayan ruhsal benzerlik muazzamdir. dinsel inanclari bu derece farkli oldugu halde yasam felsefeleri, yurtseverlik ile individualizmi baglastirma meziyetleri birbirine cok benzer bu da karsilikli sevgi ve saygiyi iki insan arasinda pekistirir. derecesi verdi’nin manzoni’nin olumunden sonra onun uzerine yazdiklarini okumakla kolaylikla anlasilabilir. neyse yine duygulandim.

  velhasili kelam, verdi manzoni’nin birinci olum yil donumume 19. yuz yilin dini muziginin doruk noktasi olan (burada bazi kimseler “hayir bu beethoven’nin missa solemnis’i diye itraz edebilir. onlari siddetle kiniyorum ve allah’in keskin kilicina havale ediyorum) requiem’i yetistirir. ve requiem sahnelenir. akabinde yer yerinden oynar.

  nur icinde yatsin.
 • bazılarına göre en iyi eseri olan requiemi ve ölümünden üç yıl evvel tamamladığı quattro pezzi sacri ile bizlere bambaşka bir yüzünü göstermiş besteci. yine bir çağdaşının ifadesiyle "verdi öyle bir besteci ki müziği bir günde cennetten dünyaya indiriyor"...
 • bizim gösteri girişlerinden (genel geçer giriş marşı) tanıdığımız, gloriası (yani aidası) pek güzel adam.
hesabın var mı? giriş yap