şükela:  tümü | bugün
  • the dresser : 1996 - 1997 yıllarında istanbul devlet tiyatrosu tarafından sahneye konan bir oyun. tiyatronun birçok dalında çalışmış, kostümcülük de yapmış olan ronald harwood tarafından yazılmış. türkçe'ye çeviren ergun sav. yöneten arsen gürzap. başrolleri erdoğan göze, haluk kurtoğlu, ışıl yücesoy, seray gözler paylaşmış(tı).
    ünlü ve yaşlı bir tiyatro oyuncusu ile kostümcüsü arasındaki ilişkileri, sahne gerisinde ve kuliste oyun öncesi hazırlıkları, ikinci dünya savaşının tiyatroya ve günlük yaşama olumsuz etkilerini anlatan oyun haluk kurtoğlu ve erdoğan göze'nin başarılı performanslarıyla hatırlanır.
  • idt sahneyi kral lear'ın sahnelendiği bir tiyatronun (soldan sağa) sahnesi, kulisi ve giyinme odasını gösterecek şekilde üç ayrı bölüme ayırmıştı. kimi zaman sahnenin, kimi zaman kulisin ama çoğu zaman giyinme odasının ön plana çıktığı eşzamanlı üç ayrı akışı olan bir oyun olma özelliğiyle idt'nin en başarılı performanslarındandır.
  • yonetmenligini peter yates'in yaptigi, basrollerinde albert finney ve tom courtenay'in oynadigi 1983 yilinda cekilmis film. oyunculuk bakimindan gayet basarili. hosuma giden en guzel yonu ise, filmde rol yapan adamin, film icinde tiyatrocu olmasi nedeniyle baska bir rol daha yapmasi. bu her zaman hosuma gitmistir. cunku kulise dondugunde artik gerceklige donmus hissini verir bana, shakespeare oynadigi icin kulisteki ingilizcesinin bile siirsel bir tadi olmasi ayrica hos.
  • ülkü tamer'in en sevdiği oyunlardan biridir.
  • ian mckellen'ın kişisel web sayfasından gördüğüm üzere 2016'da yayınlanacak dizisinin ismi. bbc two ve starz'da gösterilecekmiş. rol arkadaşı da kendisi gibi bir usta oyuncu ve sir ünvanına sahip olan anthony hopkins. yardımcı rollerde emily watson, sarah lancashire ve edward fox var. yönetmeni richard eyre. nefis ve saygıyla anılacak bir dizi olacağı kesin, bekliyoruz efendim.
  • aralık ayının son günleri için prömiyer tarihi veren sonrasında oyunun yetişmeyeceği haberini aldığımız istanbul devlet tiyatrosu umarım bu sefer bizleri üzmez.

giydirici 13-14-15-17-18-19-20 ve 21 ocak 2017 tarihlerinde cevahir sahnesi 2'de seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

halan çimenser rejisi ile izleyeceğimiz oyunun oyuncu kadrosu işe şu şekilde ;
    celal kadri kınoğlu, hakan çimenser, rüyam dirin, hülya gülşen, ebru demirdöven, aral seskir, osman tunca soysal, sinan cem çabuk, evrim feyza geboğlu, ipek altınörs, abdullah yakın, cem şahin.
  • az önce cevahir de, bu sezondaki ilk gösterimini izlediğim oyun.

celal kadri kınoğlu nu zaten severdim ama nefesimi tutarak onun sahnede döktürüşünü izlemek ayrı keyifliydi.

oyun yükselten başlayıp, izleyiciyi yavaşça aşağı çekiyor. son dakikalarında gözlerim doldu.

kadro, diyaloglar, dekor çok güzel.

şu soğuk günlerde gidip mis gibi izleyin derim.
  • yaklaşık 10 yıldır neredeyse tüm sezon oyunlarını izlediğim istanbul dt oyunları arasından, açık ara izlediğim en iyi ilk 3 oyun arasına girer. prömiyer'ini izleyebilmek büyük şanstı benim için.
    özellikle son sahnesinde ben celal kadri kınoğlu'nu izlerken, kendisi en iyi erkek oyuncu ödülerinden birini cebine şimdiden koymuş gibiydi
    söylemeden edemiyeceğim; arkamda oturan, buyuk ihtimalle e13-14,15 ve 16 sıralarındaki evde aşk-ı memnu izler gibi oyun izleyip, "vir vir vir" konuşanlar: ağzınız büzüşsün!
  • 13 ocak itibari ile prömiyer yapmış oyun. iyi ki son anda vazgeçip gitmemezlik etmemişim dediğim oyun ayrıca. oyunun yüksek temposu seyirciyi hemen içine alıyor ve hiç yabancılık çekmeden hareketin içinde buluyorsunuz kendinizi, tempo yüksek. yüksek tempoda başlayan ama, benim pek beklemediğim şekilde, düşük bi tempoya geçiş yapıyor oyun. oyundan koparmıyor ama sorgulamalara gidiyor. hafif bi rahatsızlık hissi veriyor. hem gülüyorsun hem de hemen ardına bir hüzün geliyor.

dekor, müzik, ışıklar ama özellikle ışıklar çok başarılı olmuş.

oyun 2 perde, ancak prömiyer olmasından dolayıdır diye düşünüyorum, 2 saat 40 dakika biraz fazla uzun gibi. özellikle salon sıcaksa ve 2 . perdenin ağır havasında, ne zaman bitecek diye düşündürebiliyor.

dt de ne olursa olsun izlenecekler listesinde başta yer alır ama.
  • gitmeyi düşündüğüm oyun. celal kadri kınoğlu dt'de oynar da kaçar mı?