şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazı uygulamaları o kadar kötüdür ki, şehrin çirkinliğini yansıtan devasa aynalı kutudan hiç bir farkları yoktur. modern mimarinin giydirme cepheyle başladığı sanrısı vardır bu çileli topraklarda; zenginlik göstergesidir cam cepheler. dümdüz, anlamsız, kimliksiz ve reflekte camlı iki bina karşı karşıya gelir; çirkinlikleri sonsuza taşınır. arasında kalan adam, gördüğü manzara karşısında lanetlenir. başı döner de evine gidip battaniyenin altında saklanır.

  önemli bir yapının yanındaki binayı, eskisine göre konumlayıp onu yansıtacak şekilde cephe düzenlemesi yapmak (eskiye saygıyı bir kenarda tutmak gerekirse) yeni yapılacak olan binaya ve onun içinde bulunduğu döneme zerre inanmamaktır. elbette, bir bina kendi içinde tutarlı olduğu kadar, çevresiyle de uyum içinde olmalı, ötekini bastırmamalı ve ahengi bozmayacak şekilde tasarlanmalıdır. ama bunu sadece ayna ile kaplayarak ve eskisini yansıtarak yapmak başarısızlıktır, hezeyandır, mimarinin asırlardır gelişen teknolojisini hiçe saymaktır.

  hal böyleyken, yapı sektörü göstermelik işler peşinde koşarken, bir 50 sene sonrasına sembol bina bırakamamak da büyük ayıptır. ayasofya 1500 senedir tüm görkemiyle dururken, 10 senede bir iğrenç binaları yıkıp yenisini yapmakla uğraşıp dururuz. yaptığımız tüm aynalı cepheler kendisini göstermeye utanır; ibret olsun diye eskisini gösterir.
 • strüktürü cephesinden bağımsız olarak tasarlanmış yapılara her iş bittikten sonra alüminyum mulyon ve transomlar tutturulup, sonra bu ikinci strüktüre spandrel, cam yahut alüminyum panel asılarak yapılan, ankara'da çetin emeç bulvarı civarında (en sıkı örneği migrosun üstündeki ftz binası) istanbul'da levent ve maslak dolaylarında (en sıkı örneği iş kuleleri bittabi) yoğun olarak görülmekte olan yeşil, mavi, bronz camdan kutular elde etmeye yarayan bina makyajıdır.
 • (bkz: parti cephe)
 • bir yapının estetik değeri cephesinin tasarımı ve konsepti ile doğrudan ilişkilidir. yalnız bir cephe için önemli olan tek şey estetik değildir, aynı zamanda binanın yaşam alanını iyileştiren önemli teknik gereksinimleri mevcuttur. ne kadar gün ışığı aldığınız,havalandırmanız hatta konfor alanınız cephenizle ilgilidir. aynı zamanda samandıra'da bulunan firmamızın uzman olduğu konudur. viralde sınır tanımıyoruz. tanışmak, beraber bir iş birliği geliştirmek için yeşillendirebilir veya info@dovkayapi.com adresine mail atabilirsiniz.
 • (bkz: metal yapı)
 • altın diş taktırmış insanlar gibi parıldayan, tamamı cam kaplı binalarda görülen türde cephe kaplaması.
  çok sık kullanılan, içeriden dışarıyı görme imkanı sağlarken tersini sağlamayan camlardan oluşanlarının yanında tamamen saydam veya masif (taş vb. ) olanları da mevcuttur. kiminin parça birleşim yerleri gözükmezken kanımca bir dehanın bulduğu sevimli spider yöntemi ile kurgulanmış olanları daha hoş durmaktadır.
  cephe boşluklarının çok arttığı durumlarda "hepsini camla kaplayıverelim gitsin. " mantığıyla doğru ve ekonomik bir uygulamadır.
  yine de bu şekilde tasarlanmış bir binaya baktığımda o sırıtan altın dişliyi görmeden edemiyorum.
  kurtarıcı sistem spider'dır bu açıdan.
 • alüminyumun engin deryası ve tasarım gücünüzün birleşmesi ile ,size her türlü formda bina cephesi yapabilme imkanı veren,geri dönüşümü ile de doğaya hiçbir zararı bulunmayan ekolojik süper sistem...
  alüminyumda o kadar çok çeşit mevcuttur ki cephede çözmek istediğiniz her detaya mutlaka uygun kesitte bir profil tasarımı bulabilirsiniz...
  günümüzde artık nereye baksanız görebileceğiniz uygulamalar vardır.ama ne yazıkki özgün olanlar azdır..
  uygulamadaki en önemli noktalardan biri de işçiliktir..ilerde tasarladığınız cephe içersinde yaşayan insanların arkanızdan saydırmaması için,gerekli bilgileri edinip uygulamayı bizzat kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim..
  şu sıralar en büyük hayalim ise güneş kontrollü camlar eşliğinde (yurt dışındaki örneklerde olduğu gibi) süper ekolojik cephelerin tasarımını
  gerçekleştirebilmek...
 • gunumuzde hemen hemen tum yuksek yapilarin cepheleri bu sekilde cozulmektedir.
 • giydirme cephede parapet arkasına ya da döşeme önüne gelen spandrel panellerdeki camların temperli * olması şarttır. çünkü bu camlar ısı farkları nedeniyle çatlayabilir ve çatlarsa değiştirilemez.

  (bkz: eksi sozluk puf noktası fasilitesi)
 • giydirme cephe sistemleri, binanın taşıyıcı sistemine dıştan bağlanan bir ızgara sistemi ve bu ızgara sistemine takılan panellerden oluşur. dış duvar olarak kullanılan bu tipteki giydirme cephe elemanları cam, asbestli çimento, plastik, doğal ve yapay taş gibi malzemelerden yapılır.