şükela:  tümü | bugün
 • bir kişinin üstüne giydiği eşyanın tümü
 • üstbaş durumu
 • avrupa ile asya'yı birbirine bağlayan muz cumhuriyet'inde yaşayan halkın tek derdi olan şey. öyle ki bu ülkede insanlar birbirlerini sırf kıyafetleri yüzünden ötekileştirirler, bu ülkenin televizyon kanallarında ki programlar bile giyime kıyafete dayalıdır. bu programlarda ucube jüriler ve genç yaşta kızlar reyting uğruna birbirleriyle giyimlerinden dolayı tartışamaya girerler. bu ülkede tecavüzcüye, tecavüz ettiği kadının giyimi üzerinden tahrik edici unsur sebebi ile cezai indirim uygulanır. siyasi meydanlarda, politikacıların dilinde bile insanların giyimi vardır. feribotta gördüğü herhangi bir çiftin kıyafetinden rahatsız olan bir politikacı bunu hiç utanmadan siyasi bir unsura dönüştürebilir ve bu ülkede insana üstündeki kıyafetin fiyatı kadar değer verilir. bilin bakalım burası neresi ?
 • diğer kutup da soyum olarak kayda geçsin.

  bir giyim olarak don, bir don olarak, bir kılık olarak giyim.

  pejmürde/paspal giyim, sahibini verimkar yapıyor, düzgün giyinmek alımkar.

  (bkz: giyecek), keycek, giyinik
  (bkz: elbise)
  (bkz: giysi/@ibisile)
  (bkz: urba)
  (bkz: don/@ibisile)
  (bkz: üst baş)
  (bkz: kontoş)
 • zihin kontrol yöntemlerinden biri giyim ve kıyafet kontrolüdür.

  giydiğin kıyafetler psikolojik durumunu etkiler.

  rahat bir tişörtün sana verdiği algıyla ,jilet gibi bir takım elbisenin verdiği algı farklıdır.

  çoklu algı kuramıdır bu.

  seni kontrol etmek isteyenler ilk olarak giyinme şeklini kontrol etmek isterler.

  ne kadar tek tip ve benzer giyinirsen o kadar tek tip ve benzer düşünürsün.

  kendini sıradışı zannedenler bile aslında gene belli bir anlayışın üniformasını ve stilini taşır.

  örneğin “ben özgürüm”imajını vermek için saçını pembeye boyatırsın ancak bunu yapman bile “saçını pembeye boyatmak özgür düşünceli olduğunu gösterir” telkinini kabul ettiğin içindir.

  düşün bakalım ne kadar özgürsün ve bu telkini sana kim verdi ? sakın pembe saç boyası satanlar olmasın ?

  neyse işin özü.

  sana nasıl giyineceğini söyleyenler aslında nasıl düşüneceğini belirlemek isterler.üniforma giydirmekte toplu kontrolün ilk aşamasıdır.
 • modern insanın statü göstergesi.
  eski çağlardan günümüze değin otorite göstermek için kullanılan giyim geçerliliğini halen korumakta. nasreddin hocanın kıssadan hissesinde olduğu gibi ye kürküm ye diyor şimdikilerde.
  takım elbiseli bir insan ile salaş giyinmiş bir insana gösterilen hörmet bir midir, siz sözleyin.
 • vücudun bir kısmını veya tamamını kapsayan her türlü kıyafet ve aksesuar. giyim kuşamın en önemli ve muhtemelen en eski işlevi, vücudu doğa şartlarından korumasıdır. hava koşullarından korumasının yanı sıra, spor ve yemek yapmak gibi tehlikeli faaliyetler sırasında deri ile çevre arasında bariyer görevi görerek güvenliği artırır. ayrıca vücuda hijyenik bir bariyer sağlayarak vücuda toksinlerin ve mikroplarıngirişini sınırlandırır. giyim kuşamın en önemli işlevlerinden biri de kişinin stilini, zevklerini ve modayı yansıtmasıdır. her halka ve ülkeye ait ulusal giyimler mevcuttur.
 • en gösterişli dönemini 30 bin yıl önce yaşamış olması tarihin ne kadar karmaşık, tekstil biliminin ve hatta bilimin gelişime ne kadar kapalı ve yobaz bir alan olduğunu gözler önüne sermektedir. giyim, bilimin yobazlığına ışık tutan bir uşaktır.
hesabın var mı? giriş yap