• tekstilin lokomotifi olabilecek memleket çorludan bildiriyorum

hani o tekstilde ve deri sanayiinde kullandığımız boyalar ve kimyasallar var ya onların hepsini bilin bakalım hangi para birimiyle alıyoruz ?

evet bildiniz dünyanın en değerli para birimi olan tl ile almıyoruz, tabiki dolarla alıyoruz.

doların yükselmesini fırsat bildiğinden değil zaten ucu ucuna temin edebildiği hammaddesi biten ve yenisini muhteşem para birimiz tl ile alamayan küçük işletmeler çoktan gemileri yaktı. büyük işletmeler de temin ettiklerini ellerinde tuttukça ve oluşan maliyetleri fiyatlara yansıttıkça daha çok pahalılanır.
  • spor ayakkabıya 200 liradan fazla para veren kerizdir diyen ben 280 liraya ayakkabı almak zorunda kaldım. 200’den aşağı ayakkabı kalmamış lan.
  • bu dolar artışı çakal esnaf için nimet adeta a'dan z'ye herşeye fiyatı yerleştirdiler. allah aşkına bana pahalanmayan bir şey söylesenize, dolar 1 artarsa bunlar fiyata 3 ekliyor bu dönemler resmen çakalların bayramı'dır.
  • new balance 574

2013 fiyatı: 175?
    2018 fiyatı: 475?

-yoav alım gücümüz dabiki artıyor.
  • -de -da manyağı orospu çocukları yüzünden konunun ciddiyeti kaçıyor bi susun amk çocukları
  • yaptığım iş gereği hemen hemen tüm ürünlerin maliyetini biliyorum. fabrika çıkışı ne kadar, navlun ne kadar tutar, pazarlaması vs ne kadardır. tamamen bi mesleki deformasyon gibi, bu maliyetleri bildikten sonra resmen elim gidip alışveriş yapamıyorum. örneğin 5 usd'ye üretilen bir ürün mağazada bakıyorsun 50 tl. veya 2.50 usd olan ürün market rafında 20 tl. bunu gidip satın almak demek kendini siktirmekle eş değer.

satın almayın arkadaşım. yapabildiklerinizi kendiniz üretin, özellikle gıda için söylüyorum. diğer taraftan gidip maliyeti 20 usd olan ayakkabıya 300 tl vermeyin bir ay. boykot edin. bakın fiyatlar nasıl düşüyor.

hayatınıza, emeğinize, zamanınıza yazık. çünkü o ürünlere verdiğiniz para, cebinizden çıkmıyor. hayatınızdan, zamanınızdan çıkıyor. bunu satın alabilmek için zamanınızı harcıyorsunuz. bu her şeyden daha önemli.

bu enflasyonu bilinçsiz tüketici yaratıyor biraz da. kendi ayağınıza sıkmayın.
    üretebildiğinizi üretin, yamayabildiğinizi, tamir edebildiğinizi edin; temiz ikinci el varsa onu kullanın. zorda kalmadıkça gidip sıfırını satın almayın.

bakın o zaman neler neler oluyor.
  • başlığın vitamini kaçmadan yazalım,
    şimdi iki markayı ele alalım; biri yerli biri yabancı olsun. dünya genelinde binlerce mağazası olan yabancı markamızda collection t-shirt geçen yıl 79tl iken bu yıl 89tl, yeşil sermayenin elinde olan yerli markamızda ise `:on dakika gözlem yapayım deseniz en az on kişinin elinde poşetini görürsünüz hani bildiniz onu` kendince collection t-shirt geçen yıl 29,90tl iken bu yıl 39,90tl dir. ikiside hemen hemen aynı hammedeyi kullanıp çin’de üretimlerini yaparken global olan %12’lik zamla yetinmiş olup, yerli olanı ise %33 ile dolar kuru ayağına dar gelirlinin içinden geçmiştir.
    89tl bi’ t-shirte verilir mi o ayrı fakat konumuz bu değil.
    %40’lık zamla hayrete düşüren yerli açık parfüm markamıza girmek dahi istemiyorum.
  • bu başlik altinda dedikodu yapip dertleşiyor muyuz??

bakin son yillardaki facia ekonomi politikalari yuzunden son 3-4 yilda epey fakirleştik.

iş burda bitmedi. bu faiz, işsizlik, dış borç, ithalat sarmalindan çikiş yok.

tek çıkış var; halkin alım gücünü daha da dibe çekip tüketimi minimuma indirmek (gıda vs hariç) ve üretimi teşviklemek.

dolayisi ile fakirlestik ama cok daha fakirlesecegiz. cunku tasarruf politikalari cercevesinde buna mecburuz. ona gore aile butcenizi ayarlayin.

eski mobilyalari atmayin. ayakkabilariniza, giysilerinize ve en onemlisi beyaz eşya+elektronik cihazlariniza iyi bakin. bozulunca atmayin tamir etmesini ogrenin.

arabaniza zamaninda ve iyi bakim yapin. evinize her sene kendiniz bakim yapin (derz, boya vs)

malinizin kiymetini bilin. cok harcamayin.

ve gidin oyunuzu doğru isme verin.
  • çok normal. misal nike airmax 2 sene önce 249-329 arasıydı şimdi 449 - 529 arası
hesabın var mı? giriş yap