şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: bu yazım (bkz: giza piramitleri) başlığında mevcuttu. gün içinde matematiğin bütün bilimlerin babası olduğunu kavrayamayan insanlar görünce, ayrı bir başlık açmak istedim.

  yıllardır milyonlarca turistin, binlerce bilim insanının ziyaretine uğrayan bu yapımız bütün misafirlerini sfenks ile karşılar, sessizce ağırlar ve gönderir. mısır gezisine bir tur şirketinin paket programıyla gelmiş bir turist için, sosyal medya da paylaşılacak güzel bir fotoğraf, medya maymunu olmuş sözde bilimciler için, üstü kapatılması gereken miadını doldurmuş bir yapı, gerçek bir bilim adamı-araştırmacı içinse zamanın bize hediye ettiği, görmek ile bakmak arasındaki farkın bu kadar netlestiği kadim bir lütuftur.

  neyse ki birbirinden farklı yüzlerce komplo teorisi olsa da, yapılış tarihleri üç aşağı beş yukarı günümüzden 4500 yıl önceye dayanıyor. en azından hiçbir bilim adamı bu ortalama tarihten kaçamıyor. madem yakaladık bir yerden, hadi hep beraber bundan 4500 yıl önceye, kadim mısır topraklarına gidiyoruz.

  uzmanların incelemeleri sonucu büyük piramitin yaklaşık 3,5 milyon taş bloğundan oluştuğu kesinleşmiştir. bu taş bloklarının en ağır olanları 40 ton olmak üzere çoğunluğu 3 ton olup, geriye kalanlar 1 ton çekmektedir. öyle ya; bundan 4500 yıl önce tır, kamyon, traktör olmadığı için bize bunları çekecek sağlam halatlar, ağaçtan yapılmış kızaklar ve iş gücü lazım. o dönemler mısır genelinde bu işte kullanabileceğimiz çoğunlukta ılgın ve söğüt ağaçları, az miktarda da palmiye, akasya ve fundalıklar bulunmaktadır. en azından 40 tonluk taş blokları çekmesi için binlerce sedir, abanoz gibi sağlam ağaçlara ihtiyaç duyulmalıydı. hadi bu ağaçları o dönem suriye, lübnan- ya da orta afrikadan sipariş ettik. en azından nil nehri'nin yukarısına kadar gemilerle ! gelmesi gerekiyordu. geldi varsayalım; bu ağaçların inşaat alanına kadar en azından deve ya da at ile nakledilmesi gerekir. ama günümüz bilimcileri keops döneminde mısır'da, yük çekmek için sadece öküz ve eşek kullanıldığını söyleyerek yine kendilerini ters köşeye yatırmakta sıkıntı görmemektedir. tabi bu varsayımların hepsi o devasa taş blokların mısır'da zaten var oldukları üzerine kurulu. ancak hiçbir arkeolog, ejiptolog, tarihçi, araştırmacı v.s paralel bilim dallarına mensup kim varsa yüzyıllardır süren araştırmalarda, mısır topraklarında bu kadar ölçüleri net, bütün kenar uzunlukları birbirine santim santim eşit ve bu kadar devasa taş figürlerine rastlamamıştır.

  bu güzide yapılarımızın ezber bozucu özelliklerine geçmeden önce bir konuya açıklık getirmek isterim. zaman zaman mısır'da, özellikle de piramitlere yakın bölgelerde yapılan kazılarda üst üste binmiş yüzlerce insan kemikleri bulunmuştur. hemen kolay yol seçilerek '' işte piramitler yapılırken hayatını veren işçiler '' denilip konular kapatılmıştır. ancak hiç kimse büyük piramidin yapımından 550 yıl sonra tahta geçen, 18. sülaleden 1.amenemhet' in (i.ö 1991-1962) kendisine bir piramit inşa ettirmek isteyip, ancak iki sıra bile çıkamadan binlerce işçiyi güneşin altında açlık, susuzluk ve yorgunluktan telef ettiğini söylemez. bu bitirilememis piramit arkeolojik kayıtlarda mevcuttur. oysa ki piramitlerden 550 yıl sonra, daha geniş imkanlarla, mevcut piramitlerden daha güzeli yapılmalıydı öyle değil mi ? neden başaramadılar ? insan sormuyor değil.

  şimdi yukarıda bahsettiğim ezber bozan 3 piramitimizin özelliklerini teker teker sıralıyorum.

  - gize'nin 3 piramiti aralarında bir pisagor üçgeni oluşturacak şekilde düzenlenmiştir. üçünün birbirine oranı net olarak 3:4:5' tir.

  - gize'den geçen boylam dünyanın denizleriyle anakaralarını iki eşit parçaya böler. bu boylam ayrıca kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup bütün yer küresinin uzunluğuna ölçümünde doğal sıfır noktasını oluşturur.

  - piramitin yüksekliğiyle çevresi arasındaki oran, bir dairenin yarı çapıyla çevresi arasındaki orana eşittir.

  - piramit dev bir güneş saatidir. ekim ortasıyla mart başı arasında düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösterir. piramiti çeviren taş levhaların uzunluğu, bir günün gölge uzunluğuna eşittir.

  - piramitin dörtgen biçimli tabanının kenar uzunluğu 365,342 mısır endazesine ( ölçü birimi ) denk gelir. bu sayı tropik güneş yılındaki toplam gün sayısıdır.

  - piramitin tabanının yüzeyi anıtın yarısının iki katına bölündüğünde pi=3,1416 sayısı elde edilir.

  - piramitin dört yüzünün toplam yüz ölçümü, piramit yüksekliğinin karesine eşittir.

  - ve günümüzde piramitin üzerinden geçen kuzey-güney yönlü hat, yerküre üzerinden geçen en uzun hava yolu olarak kullanılmaktadır.

  peki soruyoruz şimdi. pisagor, arşimet ve öklid; piramitlerin yapımından ancak 2000 yıl sonra dünya sahnesinde yer alacakken, tüm bunları tasarlayan deha kimdi ?

  bulmak ve bilmek her zaman mümkün olmasada aramak; varoluşun getirdiği ve üzerimize yüklediği birer sorumluluktur...

  kadim bir mısır atasözüyle veda ediyorum...

  '' insanoğlu zamandan korkar, zaman ise piramitlerden. ''