şükela:  tümü | bugün
 • felsefe kitaplarının seslendirildiği "felsefeye dair" adlı youtube kanalının sahibesi. sanırım istediği ilgiyi yakalamayı başaramamış. kanalı ilgi çekici hale getirmek için de kendince bir yöntem bulmuş. ilk şu videosuna rastladım. parmaklarının ucunda yanan sigara, bedenini sıkıca saran mavi bir elbise, vitrin mankeni edasında sabit duruş, yatak odası ses tonu... uzun zaman önce, şimdi adını bile anımsayamıyorum, film noir türünü tiye alan berbat bir film izlemiştim. orada film boyunca avuç içini karşısındaki adamlara gösterip sigara içen, ("vamp" kadınlarla alay etmek için yazılmış) bir kadın karakter vardı, en alakasız yerlerde gözlerini kameraya dikip dakikalarca felsefi aforizmalar savurduktan sonra ortalıktan kayboluyordu. bana o kadını hatırlatttı gizem büşra özdamar.

  sosyal medya hesaplarından bazıları şöyle:

  youtube

  twitter

  facebook
 • çizmek istediği imajdan eksik olan kadın.
  güzel, kültürlü fakat hayata bakış açısı muhtemelen eksik birisi izlenimi uyandırdı bende.
  anlatan olmak için anlamak lazım gelir.
  bilmek için bilgiyi özümsemek gerekir.
 • varoş görünmekten korktukça varoşlukta zirve yapan bir anadolu insanı.aa pardon anadolulu da değildi, amasya,avrupada değil mi?praga 30 km.çizmeye çalıştığı imaj ile kendisi çok alakasız yönlerde ilerliyor.konusmaya çalıştığı şeyin felsefe olmasi,bilim olması , ayrı fiyasko ...aklıma barış manço ,dünyalar güzeli kezban şarkısı geldi bak .
 • sözlükte görünce biraz açtım, dinledim. kitap okudukları zaten net, kitabı okuyor. içerik olarak yorum yaptıkları videolar için tabii ki bir şeyler söylenebilir ancak ben başka bir şeye değineceğim.

  açıkçası vizyonlu bir görüntü yaratmaya çalışma durumu var ama işin teknik, yani reji kısmı bundan çok uzak. bu imkansızlıkla alakalı bir şey de değil, hiç öyle gelmeyin.

  1 - ışık.
  ya ne bu bembeyaz kahvehane florasan lambası gibi lamba. ya çok mu zor bir tane ayaklı abajuru yan üstten aydınlatacak şekilde koymak. rembrand üçgeni denen şeyi bir googlelasın, ışığın rengini sarı ampul yapsın, görselliği 5'e katlasın.

  2 - dekor
  yani tv'nin önünde falan durup gelişigüzel bir yerde video çekiyor gibi görünüyor. böyle planlama olmamalı. o sandalyedeki rahatlsızlığını ben dinlerken hissediyorum. yok mu şöyle bir köşe koltuğu vs. ya da bir koltuk, arka planı hareketsiz. caf caf değil, sadelik diyorum.

  3 - ses.
  maddi durumunu bilemem tabii, usb bir mikrofon almak o kadar zor değil; ama tabii sesi ayrı videoyu ayrı alıp bir post prodüksiyon işi yapmakla ilgileneceğini de pek düşünmüyorum. hiç olmadı doğrudan telefonla çekip o sesi kullanıyorsa da sesi biraz işlemek dinleyecek insanlar için olayı çekilir kılacaktır.

  bunlar o kadar da zor değil. farkı tecrübe etmek istiyorsa ulaşsın, (mertsboudoir@gmail) bir tane videosunu az biraz toparlayayım demek istediklerimi anlar bence.

  neden bunları dedim; çünkü mis gibi kitap okuyan uygulamalar var. seslendirme sanatçılarının iyi kalitelerde kayıtlar yaptıkları. o varken neden buradan kitap okuyanı dinleyeyim? görselliği de görmek isteyip tercihi buradan yana yapayım, o zaman da bu dekor ve ışık gözümü kanatıyor...