şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
 • aslında mhp li değildir, mhp nin milliyetçi duygularını benimser. aslında çoğu zaman muhafazakar ya da dindar değildir. muhafazakar bir çevrede büyümüştür. büyüdüğü çevre küçük bir kasaba ya da il ise; kendisi muhafazakar yaşamasa bile o görüş ilmek ilmek işlenmiştir zihnine.

  kişi daha sonra izmir gibi sol görüş ve muhafazakarlığın prim yapmadığı bir çevreye gelince, . arkadaş çevresinde yoğunlukla sol görüşlü insanlar çoğalır. beynine işlenmiş ilmekler yavaş yavaş çözülür ama yok olmaz. bir zaman sonra önceden savunduğu fikirleri savunamaz hale gelince kendine mhp li görüntüsü verir, bu görüntü altında akp başkanının söylediği ve savunduğu politikayı yan cepten benimser ve belli eder. içindeki bastırılmış etkinlikler dışa vurmaya başlar...aslında mhp yi sever, ama sandıkta vermez.

  bu kişileri irdelememin sebebi dürüst olmamaları. yanar döner olmamak lazım. her görüşe saygımız var.
  mhp li gibi görünüp gizli akp lileri deşifre edebilecek ayrıntılar nelerdir:

  1- sürekli emekliye indirim, emekliye müjde diye her gün haber geçen bir gazete var bilirsiniz. 365 günün 356sında vermiş takvim gazetesi

  buna benzer bir gazete daha var, o da sürekli henüz projesi devam eden savunma silahlarını bile sanki seri üretime geçilmiş ve kullanılıyor gibi her gün haber yapıyor. x füzesi s400 ün yerine alacak, 2162161 km hızla hedefi vuruyor. radara yakalanmayan siha atmosferin dışından hedefleri vuracak vs vs gibi.... fantastik savunma silahlarını tsk envanterimizde görmeyi kim istemez. ancak olay o değil olay milli yerli vurgusu yapılarak vatandaşın bu duygularıyla oynamak.

  bu kişiler bu haberleri çok sever. ve takip ederler. gerçekliğini kendi eğitim düzeyi seviyesinde anlamlandırabilir. dolayısıyla biraz fizik matematik eğitimini almış ondan daha donanımlı biri, o kişinin asılsız bir şeyi gerçek sandığını anlar. bu övünme hissi savunduğu siyasi görüşü yansıtır çoğu zaman.

  2- muhabbet arasında savunduğu siyasi görüşün eleştirisini yapabilir, ama manipüle radarı açıktır, mesela libya olayı muhabbet arasında geçerken hükümetin ne kadar doğru karar verdiğini gözleri parlayarak anlatır, sizde onaylarsınız. onayı aldığı an manipülasyona başlar, diğer ülkelerle olan hatalı olabilecek hareketleri bile makul hale sokmaya çalışır. karşısındak kişi onu zorlarsa tekrar mhp milli yerli çizgisine döner.

  3-muhafazakar yaşamayıp, örf anane yüzünden öyle yaşamaya mecbur bırakılan çevrenin chp ye beslediği öfke, o daha küçükken ilmek ilmek işlenmiştir zihnine. chp yi sevmez. işte burda açık veriyorlar genelde. sosyal medya paylaşımları incelendiği anda mutlaka bir yerde savunduğu partide görevli, önemli bir şahsın paylaşımını kendi sosyal mecrasında illaki paylaşmıştır.

  bu sadece kendi analizimdir. siyasi görüşüm son 5 yıldır : apolitik
  bir zaman savunduğum görüşe tam zıt görüş kazandığım dönem oldu.sonra iki görüşünde kendi içinde dürüst olmadığını fark ettim. ondan dolayı zıt kutupları kendi çapımda anlamlandırabiliyorum. saygılar...