şükela:  tümü | bugün
 • gizli ibne gibin, gizli puşt gibin bir şey. kış aylarında, güneşin kar toplamaya çıktığı zamanlarda ya da akşam yolun rengi seçilmezkene denk gelinir çokca. asfaltın üstünde kalan ya da yandaki kar yığınlarından eriyen su, ısının düşmesi ile birlikte donar, ama o kadar incedir ki bakınca fark edilmesi çok zordur. hele ki araç hızlı bir şekilde gidiyorsa sürücünün bunu fark etmesi neredeyse imkansızdır. yolda giderken ani bir direksiyon hareketi ya da fren, arabanın kanatlanmasına sebep olur.

  genelde "dikkat! gizli buzlanma" yazılı tabelalar vardır, eğer ki böylesi bir işaret görülürse /mümkün olduğunca fren kullanmadan/ yavaşlanmalı ve dikkatli bir şekilde mahalden uzaklaşılmalıdır.

  ha ben ne zaman mı tanıştım onlarla? doğal olarak yoldan, yandaki tarlaya uçunca tabi ki.

  bonus (bkz: kar ve buz üstünde otomobil kullanmak)
 • yaya olarak kurbani oldugum buzlanma turudur. gozlerimin onunde 10 dakika icinde 3 ayri kaza yasatabilen, arabalarin frenlemesiyle gitmeleri gereken dogrultuya 90 derece aci yaptirabilen, 2 gunden beri kicimdaki agrinin sebebi.
 • kış geceleri mete caddesi'nden aşağıya doğru yürürken (eski taksim sarıyer minibüslerine giderken) karşılaşıp komik haller sergilememize neden olan buzlanma şekli: birden kaymaya başlar, sonra tam düzeliyorum sanırken daha beter kayarsınız. minik minik adımlar atıyim bari deseniz bile vijj vijj haller.
 • bu tabelanın hemen altında "köprüler ve viyadükler yoldan önce donar" yazmaktadır. yani çok soğuk havalarda taşıt kullanırken köprü ve viyadüklerden geçerken ekstra dikkat sarfedilmelidir. yolda güvenlik en önemli şeydir. eeet.
 • köprüler ve viyadüklerin yoldan önce donmasının nedeni yol söz konusu olduğunda yarı sonsuz sınır tabaka gerçerli iken köprülerde konvektif etkinin daha fazla olmasıdır. bu gereksiz tanımı çok rüzgar eser, soğuk yapar buz olur kayarsın. köprüyü görünce gaza abanma ( ama artık frenede basmasan iyi olur ) kış günü şeklinde değiştirirsek sanırım daha anlamlı olur.
 • birden arabanızı salaklaştırabilen buzlanma türüdür. aslında yok gibi gelir size ama buzdur yollar. havacılıkta da en tehlikeli buzlanma şeffaf buzlanmadır. yani o da normalde görülmez. ha bu arada gizli buzlanmaya dönecek olursak yeniden hayatımın ilk ve büyük kazasını yaşamama vesile olmuştur geberesice.
 • dağda kaya yüzeylerinde oluşma ihtimali de vardır. ölüme en yakın olduğunuz dakikaları yaşatabilir.
 • ölüm sebebi.
 • sinsi buzlanma da denir. halk arasinda 'dikkat etmezsen ebenin amina mart kari yagdiracak buzlanma' olarak da bilinir. halka bak amina koyum, nasil bilimsel bir dil kullaniyor.
 • motorsiklet üzerinde keyifli keyifli giderken, yolda da gözünüze hiç bir şey çarpmadığı halde birden kendinizi yerde bulursanız söveciğiniz ilk şüphelidir kendileri. esasen kışın sonlarına doğru daha çok görülür. bir şekilde ıslanmış olan yollar güneşle beraber kurumaya başlasa da gölgelik yerdeki sular kurumak yerine buza dönüşmeyi tercih etmektedir. bu güzel doğa harikası olay siz aracınızı keyifle sürerken size sadece bir gölgeymiş manzarası sunacak ve üzerinden geçtiğiniz an artık ruh halinize göre "noooluuuyooooz" moduna ya da "eşhedü.." moduna sokacaktır. şaşırmak yersizdir, yapacak bişi yoktur zaten hız felakettir.