• sinsi buzlanma da denir. halk arasinda 'dikkat etmezsen ebenin amina mart kari yagdiracak buzlanma' olarak da bilinir. halka bak amina koyum, nasil bilimsel bir dil kullaniyor.
  • gizli ibne gibin, gizli puşt gibin bir şey. kış aylarında, güneşin kar toplamaya çıktığı zamanlarda ya da akşam yolun rengi seçilmezkene denk gelinir çokca. asfaltın üstünde kalan ya da yandaki kar yığınlarından eriyen su, ısının düşmesi ile birlikte donar, ama o kadar incedir ki bakınca fark edilmesi çok zordur. hele ki araç hızlı bir şekilde gidiyorsa sürücünün bunu fark etmesi neredeyse imkansızdır. yolda giderken ani bir direksiyon hareketi ya da fren, arabanın kanatlanmasına sebep olur.

genelde "dikkat! gizli buzlanma" yazılı tabelalar vardır, eğer ki böylesi bir işaret görülürse /mümkün olduğunca fren kullanmadan/ yavaşlanmalı ve dikkatli bir şekilde mahalden uzaklaşılmalıdır.

ha ben ne zaman mı tanıştım onlarla? doğal olarak yoldan, yandaki tarlaya uçunca tabi ki.

bonus (bkz: kar ve buz üstünde otomobil kullanmak)
  • motorsiklet üzerinde keyifli keyifli giderken, yolda da gözünüze hiç bir şey çarpmadığı halde birden kendinizi yerde bulursanız söveciğiniz ilk şüphelidir kendileri. esasen kışın sonlarına doğru daha çok görülür. bir şekilde ıslanmış olan yollar güneşle beraber kurumaya başlasa da gölgelik yerdeki sular kurumak yerine buza dönüşmeyi tercih etmektedir. bu güzel doğa harikası olay siz aracınızı keyifle sürerken size sadece bir gölgeymiş manzarası sunacak ve üzerinden geçtiğiniz an artık ruh halinize göre "noooluuuyooooz" moduna ya da "eşhedü.." moduna sokacaktır. şaşırmak yersizdir, yapacak bişi yoktur zaten hız felakettir.
  • motorcunun önemli sağlık tehditlerinden biri. düz yolda giderken çat diye kendini yerde bulma sebebi. çaresi sanıyorum ki gizli buzlanma riski varken motora binmemek.
  • -buz mu tutmuş lan yol?
    -yok lan ne buzu? ananı skym. la, la, la , la, la (kenarda park etmiş araca vurdu).

repliğini geliştiren durum. allah korusun.
  • bu sabah bana bir süre yola dik gitme, çeşitli s'ler çizme tecrübesi sağlamış buzlanma.
  • bu tabelanın hemen altında "köprüler ve viyadükler yoldan önce donar" yazmaktadır. yani çok soğuk havalarda taşıt kullanırken köprü ve viyadüklerden geçerken ekstra dikkat sarfedilmelidir. yolda güvenlik en önemli şeydir. eeet.
  • bu sabah mardin midyat - ömerli yolunda gerçekleşen ve 6 kişinin ölümüne neden olan sinsi düşman.10 dakika önce oradan geçmiş olup birden savrulmama ,ters direksiyon hareketi yaparak ve karşıdan araç geçmemesi sebebiyle kurtulmuş olduğum yolda servis minibüsü kurtulamayarak kaza yaptı.sabah saatlerinde ve akşam ayazında böyle yollarda mümkün olduğunca yavaş gitmeli allah ölenlerin yakınlarına sabır versin
  • bu kışın ilk musibet entrysini yazmak bana düştü. ibret-i alem için yazıyorum.
    allah bir daha bu ülkeye gizli buzlanma ile ilgili entry girdirtmesin.

sabah 5-6 dolaylarında erzurum'a gitmekteyken, dümdüz karsız asfalt yolda bir gariplikler olduğunu anlayıp ayağımı gazdan çekmemle yolda 90 derece dönmem bir oldu. ha çarptım ha çarpacağım derken arabanın arkası yoldan çıktı, önüm asfaltta arkam toprakta 4-5 saniye kaydım. aman aman nidalarım eşliğinde levhalarla burun buruna kaldım tam çarpacak gibiyken birden toparlandım derken bu sefer de diğer tarafa doğru kaymaya başladım. tam bariyerlere çarpacaktım ki araç mucizevi bir şekilde durdu allah'a şükür. araçta zerre çarpma izi yok fakat asfalt ve toprak arasındaki yükseklik farkından ötürü sürtünmeden kaynaklı az bir hasar oluştu. şu an sanayide 300 lira kadar bir masraftan söz ettiler.

masrafı değil de korkusu mahvediyor. uzun yola çıkacaklara tavsiyem toplu taşımayı tercih etmeleri. ya da kendi aracınızla gitmeyi tercih ederseniz, yalvarırım yavaş gidin.
hesabın var mı? giriş yap