şükela:  tümü | bugün soru sor
 • merkez bankası başkanı'nın bir soru üzerine olmayacağını belirttiği, türk parasının değerini düşürme operasyonu. ilgili haber şu şekildedir:

  ---
  serdengeçti: gizli devalüasyon olmaz
  merkez bankası başkanı süreyya serdengeçti, yeni türk lirası'na (ytl) geçerken para otoritelerinin bunu fırsat bilip “gizli devalüasyon yapacağı” yönünde söylentilerin bulunduğunu belirterek, “böyle bir şey yok” dedi.
  ---

  daha önce benzeri onlarca gol yemiş yurdum insanı yarın sabah döviz büfelerinin önünde kuyruk olursa şaşılmamalıdır.

  (bkz: kur sepeti)
 • anlayana cok gizli gelmese de (bkz: tl den 6 sıfır atmak)
 • her geçen gün artan dış ticaret açığı neticesinde artık gizlisini saklısını beklememekteyim develüasyonun. tek temennim bankalarımızın, şirketlerimizin, insanlarımızın doların ve euronun bugünkü durumunu göz önüne alarak bu iki para birimi üzerinden aşırı borçlanmaya gitmemiş olmasıdır.
 • şu anki şartlarda yaşanan olay devalüasyon değildir. devalüasyon tabiri daha çok kurların bir para otoritesi tarafından yükseltilmesi durumunda kullanılır. siz hiç 2001-2005 arasında euro dolar karşısında yaklaşık % 50 yükselince amerikan hükümeti gizli devalüasyon yaptı diyen birisini gördünüz mü ? göremezsiniz çünkü serbest dalgalanan kur rejimlerinde piyasanın kendisinden (bir para otoritesinden değil) kaynaklanan kur yükselmesine devalüasyon ya da gizli devalüasyon denmez.

  ayrıca kurlardaki artış artık ekonomik kriz yaratmayacaktır. eskiden yani 2001 senesindeki kriz öncesi bankaların pasifleri (yani borçları) döviz bazlıyken, aktifleri (yani alacakları ve varlıkları) tl bazındaydı (bankalar ağzına kadar bono ile doluydu). döviz birden değer kazanınca, pasifleri (borçları) katlanarak büyüdü, ellerindeki bonolar (varlıklar) ise birden değer kaybetti. böylece bir çok banka özsermayelerini kaybederek sapır sapır döküldü. bugün ise, böyle bir durum söz konusu değil. bankalar her ne kadar son yıllarda yüklü miktarda döviz bazlı sendikasyon kredisi almış olsalar bile serbest kur rejiminde muhakkak kur riskine dikkat ediyorlar (umarım). yani bugün döviz birden bire patlasa, sadece kısa vadede dengesiz yatırım yapan (dolayısıyla büyük ihtimalle döviz kredisi borcu olan) bir kaç şirket batar, o kadar. o da ancak döviz çok hızlı yükselirse.

  tabi ben demiyorum ki, döviz patlasın. fakat şöyle salına salına, hafif hafif yükselse iyi olur. orta ve uzun vadede, ihracat ve turizm patlayacağı için hepimiz faydasını görürürüz bunun. haddinden fazla kuvvetli tl sadece yabancı mallara yarar.
 • gun itibari ile akp hakkinda parti kapatma davasi ortusu altinda uygulandigini dusundugum paramizin dolar ve avro karsisinda zayif dusurulmesi operasyonu
  yine ilginc oyunlar icin dugmeye basildi sanirsam (bkz: illuminati)
 • muhtemelen 2009 yılı itibariyle piyasaya sürülecek olan 200 tl lik banknot bunun en güzel kanıtlarından birisidir...
 • doların hergün %0,5 %1 arası arttığı ortamda tedrici olarak yaşadığımız devalüasyon.

  dolar g.tüm g.tüm 3 lira'ya doğru giderken, patatesin kilosu 3-4 lira arası.

  bu da böyle bir bilgidir.
 • gizlisi falan kalmayan durum..
  kol gibi girdi yahu ne gizlisi??
 • yıllardır gizli gizli bile isteye yapılırken artık yarısını rahip brunson ve dış güçlere iteleriz, diğer yarısını tüik ve mb el birliğiyle halleder inşaallah mantığıyla götürdüğümüz olay.

  selam ve dua ile.