şükela:  tümü | bugün
 • reklam yasagi olan durum ve konularda, ince yasal bosluklardan faydalanarak urun tanitimi yapma durumu. turkiye'den eski ve iyi bir ornek; mustafa sandal'in "araba" videosundaki tuborg afisleri (videonun yasaklanmasini bile gundeme getirmisti). yurtdisindan ornek vermek gerekirse film*lerde gorunen ve gozumuzun icine sokulan urunler. ozellikle tutun ureticilerinin tercih ettigi bir yoldur. my best friends weddingde julia roberts'in fosur fosur ictigi marlboro lights'i kim hatirlamaz?
 • filmlerde maliyeti azaltmak icin uranus'te bile kola otomati olmasini saglayan uygulama..
 • cast away filminde cuma rolünü wilson marka bir topun oynamasıyla -ki en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar adaylığı dahi gündeme gelmiştir- doruğa çıkmış olan, aleni sponsorluk düzeyinde olmasa da her olası fırsatta izleyiciye markaların vurgulandığı uygulama.

  (entry bittiğine göre nefis jacobs monarch kahvemden bir yudum daha alabilirim. mmm.)
 • kliplerden bu kadar yaygınlaşmasından önce, çeşitli tv dizilerinde kahramanların kullandığı araçlar, eşyalar, gittiği okullar gibi reklamı yapılabilecek her türlü metanın senaristin de yardınıyla seyircinin gözüne sokulması pratiği

  o dönemlerde gizli reklam tarifesi normal reklamlardan kat kat dha pahalıydı
 • gizli reklam iki şekilde verilebilmektedir. birincisi basit yöntem olan ve atıf yılmaz sinemasının temelini oluşturan türdür. nihavend mucizenin neredeyse her karesine gizli reklam atılmıştır. adamlar otele girerken önce hyatt regency tabelası görünür falan.
  ikinci yöntem ise daha zor bilinen ama daha etkili olduğu öne sürülen yöntemdir. özellikle filmlerde gözün göremeyeceği hızda reklamlar araya atılır. fight clubın final sahnesinde araya atılan porno parça gibi filmin belirli bölümlerine örneğin çöl sahnelerinde araya saniyenin yirmi dörtte biri kadar bir süre görünen buz gibi coca cola görüntüsü gelir. göz göremese de beyin bu görüntüyü algılar ve filmden çıktığınızda farkında bile olmadan cola almanıza yarar.
  gizli reklamın ilk türü sponsorluk çerçevesinde yasal iken ikinci tür yasal değildir.
 • (bkz: they live)
 • cast away filmi hatırlandığında anında fedex'in akla gelmesi.