şükela:  tümü | bugün
  • sprite da çok yapar bunu... bakin yapti bile...
  • cast away filminde cuma rolünü wilson marka bir topun oynamasıyla -ki en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar adaylığı dahi gündeme gelmiştir- doruğa çıkmış olan, aleni sponsorluk düzeyinde olmasa da her olası fırsatta izleyiciye markaların vurgulandığı uygulama.

(entry bittiğine göre nefis jacobs monarch kahvemden bir yudum daha alabilirim. mmm.)
  • 1 nisan'da yürürlüğe giren yeni rtük yasası ile kısmen serbestleşen uygulama. özellikle yerli dizilerde sıkça göze batan logoların buzlanarak yansıtılması çok saçmaydı. ama sırf bu engel kalktı diye, dizi senaristlerinin boş durmayarak markalara özel sahneler yazması da işin cılkını çıkarmış.
  • reklam yasagi olan durum ve konularda, ince yasal bosluklardan faydalanarak urun tanitimi yapma durumu. turkiye'den eski ve iyi bir ornek; mustafa sandal'in "araba" videosundaki tuborg afisleri (videonun yasaklanmasini bile gundeme getirmisti). yurtdisindan ornek vermek gerekirse film*lerde gorunen ve gozumuzun icine sokulan urunler. ozellikle tutun ureticilerinin tercih ettigi bir yoldur. my best friends weddingde julia roberts'in fosur fosur ictigi marlboro lights'i kim hatirlamaz?
  • filmlerde maliyeti azaltmak icin uranus'te bile kola otomati olmasini saglayan uygulama..
  • reklam literatüründe product placement ya da "doğal entegrasyon" olarak geçen uygulama. bizdeki gibi bazı dizilerde ya da programlarda öküz gibi notebook ya da markalı kahve fincanı göstermekle değil, daha yumuşak şekilde yapılarak izleyiciye tepki fırsatı tanımamak, gerçekten hissettirmemek amacıyla üzerinde çalışmalar yapılıyor.
    mesela çocuk dizide bisikletten düşer, giren reklam arasında bisiklet kaskı reklamı vardır (yok böyle bişey)
    ya da logosu, kimliği çok bilinen bir ürün dizide kullanılırken logo gösterilmeyip o marka olduğunu zaten belli edecek bir parçanın kullanılması gibi.
  • bir örneği şu sıralar %100 futbol'da görülüyor. güntekin* rıdvan'a* "hocam sizce maçın fark yaratan adamı kimdi?" diye soruyor. rıdvan konuşmaya başlayınca ekranın altında nike reklamı çıkıyor; "fark yaratın". ceza meza bi'şiy gerektirir mi bilmem ama öyle dikkatimi çekti, paylaşayım dedim, konuyla alakasız ama ne demiş müslüm baba? "benden daha yalnız değilsiniz ki".
  • the island diycem, olmayacak, çünkü film alenen reklamlarla doluydu. hele puma kıyafet&ayakkabılarının gözümüze sokulduğu bir nokta var ki acıdı. reklamlar biticekte film başlıycak diye uzun müddet bekledim ama olmadı. hele gizli reklamın bir son noktası vardır ki benim sadece 10 dk dayanabildiğim show tv'de ki gora gösterimidir, paintte yapılmış bir film gibiydi, gibi geliyordu bana, yoksa şüphem mi vardı.
  • türk sinemasında ilk örneği muhtemelen rahmetli sadri alışık'ın kırk yalan memiş filminde görülmüştür.

kahramanımız memiş köyünden istanbul'a gelir:

- allah şu denizli inanöz turizm'den razı olsun! hem hızlı hem de rahat geleyoz sayesinde!

yine cüneyt arkın'la hülya koçyiğit'in meşhur istasyon * filminde bir sahne var:

- bira bu kapağın altındadır!; diyor cüneyt ağabeyimiz.
  • araba reklamlarında sık rastlanan durumdur. genelde reklam filmini çeken ajansın baş harfleri araç plakalarında yerini alır.