şükela:  tümü | bugün
  • konu hakkında iyi kaynaklar bilenler mesaj kutusunu yeşillendirirlerse çok makbul geçer efendiler
  • los angelestaki cogu masaj salonunun happy ending servisi vardir, tabi ki yasal olmadigi icin gizlidir. usulunce sormaniz gerekir. usulunu merak edenler mesaj kutumu yesillendirebilir, bu gizli servis hakkinda kaynak gosterebilirim.
  • eger baska bir sehre is gorumesine giderseniz, gorusmenin oldugu yere bir gun onceden varin. boylece jetlag, hava degisikligi, hastalik, yorgunluk, ucusu kacirmak vs. gibi problemleri engellemis olursunuz. ornegin gorusme carsambaysa, sali degil, p.tesi gidin.

cogu isyeri/okul boyle kucuk masraflari umursamaz, sizin otel ucretinizi oder, boyle bir gizli servis var, cogu bilmez. odemezse de cebinizden odemeye deger.

yeni bir gizli serviste bulusuncaya dek esen kalin.
  • eger bir kar firtinasi zamaninda ucusunuz ertelendiyse yasadiniz (tabi acil bir yere yetismeniz gerekmiyorsa). havayollari sizi ortalama bir otele koymak ve aksam yemegi ve kahvalti icin 20-30 dolarlik voucher vermek zorunda. ama tabi guzel tarafi bu degil.

bircok ucus iptal oldugu icin ve bircok insanin yetismesi gereken isleri oldugu icin ucuslar dolu ve size ayni havayollarinda kullanilmak uzere kredi (yani para) onerecekler bir sonraki ucusa ertelemeniz icin. bu para duruma gore degisir ama 300-500 dolar arasinda olmasi normal. ben bir kere 500, bir kere de 300 dolar almistim united'ten, bugun de american airlines'dan 500 aldim (acelem yoktu, zaten tum gunu yolculuga ayirmistim). tabi para dedigim ucus kredisi. ama is geregi cok ucus yapan biriyseniz bu kredinin paraya donusmesi zor degil. gelecek ucus icin ucak biletini siz alacaksiniz ve sirketten/okuldan geri odeme (re-imbursement) isteyeceksiniz. tabi turkiye tatili icin de harcayabilirsiniz.

bazen bu havayollari oyle sikisiyor ki, sizin bira daha birseyler isteme durumunuz olabilir denk getirirseniz. ornegin lounge access. boyle gizli servisleri kacirmayin.

iste bu da bir baska gizli servis. bir baska gizli serviste bulusuncaya dek esen kalin.
  • evet yine bir gizli servisle karsinizdayiz.

starbucks'tan nadir de olsa alisveris yapiyorsaniz bir hesabiniz, kartiniz olsun. hesabiniza dogumgununu girdiginiz tarihte istediginiz icecegi ucretsiz alabiliyorsunuz. hatta onlarca hesap yaratip, degisik dogumgunleriyle, onlarca gun parasiz kahve icebilirsiniz.
  • yeni bir gun, yeni bir gizli servis.

diyelim akademik ortamlarin cengaverisiniz, onlarca iyi makaleniz var ve akademide bir is (hocalik) ariyorsunuz. abd'deki okullara basvurdunuz, birkac mulakat aldiniz, ve ilk teklif geldi ve cok kisa (bir hafta) bir sure verdiler karariniz icin. ama asil cok istediginiz okullardan henuz bir cevap yok. ne yapacaksiniz?

ikinci mulakat denilen gizli bir servis var. diyeceksiniz ki "ben kampusu bir daha goreyim, sehre bakayim, hocalarla konusayim, dekani bir daha goreyim, beni bir daha cagirin da". cogu okul elbette bir daha cagiracak, baska bir teklifiniz olmasina dahi gerek yok. bir kere daha gideceksiniz, goruseceksiniz falan. bu arada diger okullara hemen haber vereceksiniz, "bak teklif geldi, gidiyorum ha" falan diye. (tabi gidiyorum ha demeyeceksiniz, sadece teklif geldigini belirtin, onlar anlar zaten). boylece hem rahat rahat okulu bir daha goreceksiniz, hem guzel yemekler yiyip saraplar iceceksiniz mulakat stresi olmadan, hem de zaman kazanacaksiniz.

benzer durumlar endustride de var, ama orda isler cok daha hizli tabi. akademik is cok daha koklu oldugu icin (adamlar sizi teoride bir omurluk ise aliyor sonucta) daha yavas ve temkinli yurur, burokrasi de coktur. endustride is garantiniz yok tabi (patron her gun sizi isten atabilir, teoride..), ve elemansiz her gecen gun kaybedilen para demek bu nedenle isler cok hizli yurur.

baska bir gizli serviste bulusmak uzere.