şükela:  tümü | bugün
 • mahremiyet, gizli olma durumu. (bkz: gizlilik ilkesi)
 • "bir yerinden yırtılmamış bir gizliliğin de tadı yoktur."

  bilge karasu, gece/44
 • bikinili bir kadındır efendim gizlilik, bazen bişeyleri gizlemek için her tarafını açmak gerekir..
 • aldatırken çok mühim bak.. aldatma eylemine iştirak etmeler hep derinden oluyor bu gizlilikten tabii; çekişmeler hep inceden, savaşlar.. misal sessiz meydan savaşı, 2009 diye yazacak kitaplar bu senekileri bence, sadece bizim kitaplığımızda bizimmiş gibi durduğuna bakma sen.. promosu şahane hem, "vücutların çarpışma seslerini belki sadece iki kişi duyacak ama bir duyan bir daha unutmayacak".. huuuv! düşmanın kollarında inildeyen muzaffer komutanlardan bol iniltili tek bir sır.. sadece kulaklarına fısıldanan.. öarghhh!

  hoş, kurtlar vadisinden öğrendik ki iki kişinin bildiği sır sır değil ama öyle değil, sır gibi yani.. hem öyle hem böyle, aşığız arkadaşım, dengesiziz.. aslında dört beş sonrası kişiler duysa da pek mühim değil ki, yazısız geçmişe şahitlik etmişler sadece.. üçüncü duymasa kâfi.. hem ne diyoruuum, kim üçüncü karışacak abicim etraf kan gölü..

  ya ya.. çok satar..
 • önemli şeylerden birisidir. hani derler rezil de eder vezir de eder. her şeyin saklanması bazı şeylerden mahrum edeceği gibi her şeyin ortaya konması kişinin başına felaketler getirebilir. gerek sanal alemde gerek gerçek dünyada dikkat edilmesi gereken bir şeydir gizlilik.
 • gizlilik ve gizleme sanatiyla ilgili sıradışı bir yazi okumuştum herhangi bi yere haber ulaştirmak isterken eskiden şu yöntem uygulanmış. histaiaeus adlı amca ulağının kafasını traş eder gizli mesajını ulağın kafasina dövmeyle kazır ve saçın uzamasını bekler sonrada ulağı gönderirmış. ulak bir mesaj taşıdığını bilir fakat içeriğinden habersizdir hedefe vardığı an tek yapması gereken kafasını traş etmek olacağından gizleme sanatı başariyla gerçekleşmiş olur
 • internet dünyasında olmayan şey;

  http://odatv.com/…f-e-posta-uyarisi-2006161200.html

  şu iki haber de yukarıdaki haberin satır aralarını dolduruyor;

  - https://www.theguardian.com/…-privacy-email-lawsuit

  - https://www.theguardian.com/…ies-eu-data-protection
 • "bir ayinde buhur ve cüppe ya da bir ruh çağırma seansında karanlık ne kadar önemliyse isrihbaratta da gizlilik o kadar önemlidir ve bir amaca hizmet edip etmediğine bakılmaksızın korunmalıdır." malcolm muggeridge

  "gizlilikler saklılıklar olmuştur bazen, yalanlar ise çok az, bu elbette ki "çok az" yalan diye bir şey olabileceği koşuluyla böyle. ben yalana meyilli bir insanım, dengeyi başka türlü tutturamıyorum, bindiğim kayık her an batabilir." franz kafka - briefe an felice

  (bkz: the cultural cold war/@ibisile)
 • insan yaptıklarını diğerlerine de göstermek ister. fikirlerini, bilgilerini, isteklerini/arzularını paylaşmak ister. tabii diğerlerininkini de bilmek ister haliyle.
  -
  amma velakin kimseler bilmemesi gereken ya da bilmesine hiç gerek olmayan şeyler vardır ve bu paylaşım içinde bu tarz bilgileri de ister-istemez veriyoruz.
  -
  verilen her bilgi, elini kolunu bağlar. tabii ki kendini karanlık odalara kilitle denilmiyor ama içindeki diğer şahsı mümkünse kilitle. farklı fantazileri ve zaafları olan, değişik fikirlere sahip o kişiyi karanlıkta tut. yoksa bir gün, "neden işe alınmadım yaa" diye zırlarsan sebebini çok uzakta arama.
 • benim yeni mottom..