şükela:  tümü | bugün
 • johnson and son inc. tarafından lisanslı oda kokusu üreten bir firma. ama bence en güzel kokulu sivrisinek savar.. ayrıca kokulu mumları, tuvalet kokusu için özel ürünleri flm da var. (bkz: glade mum) (bkz: glade oda spreyi)
 • (bkz: air wick)
 • gtk ile interface tasarlamak için open source bir program.
  http://glade.gnome.org/
 • birbirinden farkli kalitelerde ve kokularda oda spreyi üreten firma. küçücük bir sişe koku bazen büyük siseden daha pahali oluyor. ama aralarındaki kalite farkini belirten bir şey yazmiyor. haliyle büyük olanı aliyorsunuz.
 • gercekten hicbir ise yaramayan oda kokulari üreten firma. iki metrekarelik alanda belki ise yarar.
 • koca salonda, ufacik siseden bir fis* sikildiginda bile agzi burnu yakacak kadar etkisi vardir oda spreylerinin. kazara ufak bir odada sikilmissa nefes alinamayacagindan odanin havalandirilmasi gerekebilir.
 • birçoğu iç ferahlatan cinsten olan pek çok türü vardır:okyanus,lavanta...v.s. herşey bir yana yeni yeni evlerde ve işyerlerinde görmeye başladığımız otomatik koku püskürtücü cihazlarla da piyasa da yerini sağlamlaştırmıştır.ve fakat şu tip diyaloglara sebebiyet vermektedir:
  gece saat 3 suları...
  +piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisssssssssssst!!
  yatılan yerden fırlanır
  -lan lan noluyo?!!!
  hah neyse..
  aradan 36 dakika geçer..
  +piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisssssssssssst!!!
  -laaaaan noluyo lan kim var orda...hah neyse...koku zımbırtısı..
  36 dakika sonra..
  +piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisssssssssssst!!!
  -lan lan...hay ben bole isin...tobe tobe
 • vanilyalı mumu mis gibi sahlep kokan firma. o değil, yazın bu sıcağında canı çekiyor insanın...
 • kokulu mum endüstrisinde dev bir buluş yapmış firma. reklamlarına göre ürettikleri mumlar bittiğinde kendiliğinden sönüyormuş.

  düşünebiliyor musun ey insanoğlu! bittiği zaman sönen mumlar.

  teknoloji büyü gibi artık.
 • bu johnson & johnson adlı kuruluşun sayısız zararlı ürününden biridir.

  zararı en başta ekonomiktir. ambalaj üzerinde yazandan çok daha kısa zamanda tükenen oda kokuları (sprey demiyorum zira hepsi sprey değil), yakın çevreleri hariç pek bir yere koku yaymazlar. buna rağmen 4-5 liradır her biri. yani eviniz çam ormanı, böğürtlen çalısı, yok efendime söyleyeyim mısır püskülü gibi kokacak diye hemen hen her prize bir glade takıştıracaksınız, ya da elinizde oda spreyi ile yarım saatte bir oda oda turlayacaksınız.

  bir diğer - ve en büyük - zararı çevreyedir. ürünler çevre dostu zinhar değil; j&j ne derse desin. prize takılanlar gerek çıkardıkları buharlaşan kokuyla gerek kullandıkları elektrik ile atosfere zarar veriyor. havaya yaydıkları her ne ise, gayritabii birşey olduğundan uzun vadede akciğerlerimize verdiği bir hasar var mı bilmiyoruz. "ay acaba hasar veriyor mu" testleri için ise johnson & johnson bir yığın deney hayvanını son derece ıstıraplı metodlarla telef ediyor veya ettiriyor. spreyler keza.

  bu kuruluşun pazarlama ve reklam politikaları da insanı sinir etmeye yetecek türden. reklamlara bakacaksak hayat günlük güneşlik, evimiz ferah kokuyor, bebelerimiz her renk ve ırktan johnson bebe yağı sürünüyor, johnson bebe şampuanı ile yıkanıyor. evimizdeki böcekler kask takıp kazma kürek kuşanarak mutfağımızı işgal ediyorlar (evet örneğin raid de bu firmanın zehiri) , vs vs. ay ne sevimliyiz hepimiz, cansın ve cansın da tam bize layık.

  bu fiziken (ıspatlayamam, şahsi fikrimdir) ve manen (kesin) kanserojen olan şeyler yerine gidiniz bir aktara, veya ekolojik ürünler satan dükkana, tabii uçucu yağlardan alınız. evde halihazırda yoksa bir de ufak mumlarla ısınan potpuri bilmemnelerinden alınız (hani şu ufak çnağının altında mum yakılan zımbırtılardan), bir miktar suya damlattığınız uçucu yağlar ısındıkça odaya hem hoş hem de zararsız güzel kokular yayacaktır. lavantaya lavanta, portakalsa portakal. bitkinin hakikisinden elde edilen, şişesi aynı paraya, damla damla kullanıldığı için çok daha uzun sürede tükenen, yerel tarım ve ticareti destekleyen ürünler.