• gladyo; kontr gerilla, super nato teşkilatı.
 • bir donem italya'yi sarmis "temiz eller operasyonu" esnasinda ogrendigimiz kelime. iki tarafi keskin bicak demekmis*. italya'da mafyayi gladio diye adlandiriyorlar.
 • memleket sinirlari haricindeki versiyonlari tümüyle desifre edilmis nato kökenli kontr gerilla olarak da bilinen hamle. derlerki; nato'nun brüksel'deki merkez binasinda bir takim koridorlar üst düzey komutanlara bile kapalidir. yine derlerki; luc besson bu hamleyi film yapmak istemis (nikita) ama hiçbir yapimci filmi finanse etmek istememis, isteyenler de engellenmis, besson da evini, arabasini, vesairesini satarak filmi bitirmistir. nikita'ya amerika'da gösterim yasagi konmus, hatta hollywood filmi maymun ederek kendi versiyonunu üretmistir.
 • soguk savasa paralel olarak 1950lerde nato bunyesindeki tum ulkelerde degisik adlar altinda devlet eliyle kurulmus; amaci, ulke ici isyan hareketlerini engellemek ve kontrol etmek icin suikastler ve provokasyonlar yapmak olan orgutlerin genel adi.
 • italyan hizmetine mahsus kontr-gerilla orgutunun adi. daha sonralari bu kelime kontr-gerilla yerine kullanilacak ve tum bu ise gonul vermis ulkelerin devlet odakli illegal orgutlerine tamlama olacaktir. misal; “turk gladiosu” gibi.

  italyan gladiosunun en onemli eylemlerinden biri, her ne kadar ani bir olum olarak raporlara gecirilmis ise de, papa birinci jean paul'un dijitalinle zehirlenerek oldurulmesi olayinin tertiplenmesi isinin tezgahlayiciligidir.

  yine, papa ikinci jean paul'e suikast girisimin tezgahina soyunmus, bu iste, turk meslektaslarindan abdullah catli ve cetesini kullanmistir.*** tabii ki, amerikanin elebasiligi ile!* butun bunlarin arkasindaki sebep ise, “papazlar bankasi” adi ile bilinen banco ambrosiano'nun, p2 mason locasi ve italyan mafyasi tarafindan bes milyon dolar rusvet verilerek satin alinmasi olayina her iki papanin da el koyma tesebbusleridir.

  bundan daha onemlisi ise, ki orgutun sonunu hazirlayan bir eylemdir, 1980'lerde fasist bir hukumet darbesi yapmaya tesebbus etmesi olmustur. ustune gidilip dagitilmis, devletin ust kademelerinde makam ve mevki sahibi uyeleri tutuklanmis, yargilanmis, agir cezalara carptirilmislardir.
 • roma askerlerinin kullandıkları kısa geniş kılıç ,
 • (bkz: abdullah çatlı) gladio'nun türk tetikçisi
 • gayri nizami harp doktrini çerçevesinde kurulan gladio tipi yeraltı örgütlenmelerinin ilginç, ilginç olduğu kadar da ürkütücü bir özelliği vardır. bir kural olarak gayrinizami harbin yeraltı unsurları kanuni statüye sahip değildir.
  ayrıca, bu unsurların eylemlerinin suç olarak nitelenmesi de mümkün değildir. çünkü devlet tarafından ve vatan savunması (!) amacıyla kurulmuşlardır.
  abdullah çatlı'nın yamağı "idi amin" lakaplı haluk kırcı, susurluk kazasından sonra bu duruma isyan etmiş ve "eskiden görevimiz tehlike diye bir dizi vardı. bu dizide görev verenler , yakalanırsanız size sahip çıkmayız diyorlardı." şeklinde durumlarını formüle etmişti. (tam sözcükler bu değildi ama bunu dedi)
  haluk kırcı veya diğer yeraltı unsurları, kazara veya görevini yapmaya çalışan devlet görevlilerince yakalandıktan sonra kaçmasına izin verilerek, yanlış tahliye yoluyla vs. defalarca serbest bırakılmış, yurtiçi ve dışında bilinmez faaliyetlerine ve ilişkilerine devam etmişlerdir.
  avrupa ve türkiye'de ortaya çıktığı söylenen gladio örgütlenmesinin sadece adı ve bazi elemanlarıdır.
  gladionun mevcut hukuk çerçevesinde ortaya çıkarılması mümkün değildir. çünkü gladio örgütlenmelerinin altında yasa vardır. mesela türkiyede bu yeraltı teşkilatının kurulmasına dayanak teşkil eden yasa, "memleket içi düşmana karşı silahlı müdafaa mükellefiyeti kanunu" dur.
  yani gladio, derin devlet, kontrgerilla devletin yasal örgütleridir.
  netekim, sayın süleyman demirel de 2005'te cnntürk televizyonunda "derin devlet, devletin kendisidir. derin devlet, askerdir" demiştir.
  ne bu yaaa..
  di mi?
  (bkz: memleket ici dusmana karsi silahli savunma odevi)
 • kurtlar vadisiyle gercek hayatı karıstırmış, ulkucu ozentisi, çakıcı hayranı *, sözlüğü bir okur olarak takip etmesi daha hayırlı olacak saçma çaylak.
 • 1990’larda açığa çıkartılan, komünizm tehlikesi bir de avrupa’da muhtemel sovyetler birliği işgaline karşı nato bünyesinde kurulan, ittifak örgütüdür. örgütün merkezi brüksel’deki nato karargahı idi..her ülkede farklı isimler altında kurulmuştur:
  italya’daki gladio (kılıç)
  yunanistan’da b-8 veya sheepskin (koyun postu)
  belçika’da sdra-8
  hollanda’da nato command
  batı almanya’da gehlen harekatı, stay behind veya sword
  avusturya’da schwert
  fransa’da rüzgár gülü
  ispanya’da anti-terör kurtarma grubu (gal)
  ingiltere’de ise secret british network
  türkiye’de kontrgerilla
hesabın var mı? giriş yap