şükela:  tümü | bugün
 • roma'lilarin standard yaya askerleri icin sectikleri sava$ kilicina verilen isimdir. ispanyol orijinlidir, roma'lilar tarafindan yuzyillarca kullanilmi$tir.
  kisa ve guclu bir dizayni vardir, her turlu zirhi delebilir, bunun yaninda du$man tarafindan yapilan saldirilari engellemekte de oldukca guvenilir bir kilictir. bir diger ozelligi de rakibin kafasina dogru guzelce savrulabilmesidir. "da$ yok mu da$"in eski versiyonudur.
  http://www.odinblades.com/swords2k/gladius.jpg
 • kilicin tam adinin "gladius hispeniensis" olmasi sebebiyle, the gladiatoradli filmde, russell crowe'un canlandirdigi maximus decimus meridius karakterinin, kole olduktan sonra, "spaniard" * diye cagirilmasiyla kilic arasinda bir baglanti olup olmadigini merak ettiren hede.
  "bu olay ozellikle mi yapilmi$ yoksa bu bir rastlanti mi acaba?" dedirten de hede ayrica.
 • (bkz: spatha)
 • normal kılıclardan daha kısa ve kalındır. oldukca da islevlidir. sanki bir seyler hatırlatıyor insana....
  (bkz: onemli olan boyu degil islevi)
 • (bkz: gladio)
 • roma lejyonlari tarafindan 3. yy'a kadar kullanilmi$, kisa siniftan* bir kilic ce$idi. 3.yy'da metal ala$im tekniklerinin geli$mesiyle yerini spatha'ya birakmi$tir.

  yakla$ik 60 cm uzunlugunda olan gladius, adi tersini cagri$tirsa da (hayal kirikligina ugramayin ama) gladyatorler tarafindan kullanilmami$tir, gladyatorler gladius benzeri ancak daha kisa (30 - 35 cm) kiliclar kullanmi$lardir.

  yumu$ak demirden uretilen gladius dovulurken uzerine komur tozu eklenirdi cunku yumu$ak demir bu madde olmadan dovuldugunde keskin ko$eler olu$turacak bir yapida kalamazdi. bu yontemle uretilen gladius ise delici* ozellik kazanarak saplanacak kadar saglam hale gelirdi.

  duz, cift tarafli bir kilic olan gladius'un v $eklindeki ba$i da zirhli rakipleri saf di$i ederken saplamayi kolayla$tirmak icin geli$tirilmi$ bir tasarimdir. gladius kullanan ki$iler ise genelde diger ellerinde scutum isimli ko$eli kalkani kullanarak kendilerini savunurdu.

  gladius roma birliklerinde sikca ve uzun sure kullanilmi$, yerle$mi$ bir silah oldugu icin cogu armada (bkz: coats of arms) $eklini gormek de mumkundur.

  ayni zamanda kilic $eklinde yapraklari olan gladiolus isminde bir bitkiye de isim vermi$tir.
 • hızlı ve ölümcül eski çağ silahlarından biri. gladius kelimesi aynı zamanda latince penis anlamına gelir. *

  http://www.iloveswords.com/roman.html
 • history channel belgesellerine göre romalı askerlerin şöyle kullandığı kılıç.
  rakibin hamlesi scutum yani kalkanla karşılanır. gladius yani kısa kılıç düşmanın karın bölgesinde zırhın zayıf olduğu yere sokulur. imal tekniği ve kısa olmasından dolayı rahatça karna batırılarak karın deşilir ardından romalı asker gladiusu hasmının içindeyken yukarı kaldırı. böylece mide, bağırsak, ciğer ne varsa alır götürür kokoreç yapar.
  jüpiter * rahmet eylesin.
 • diablo ii'de tek el kullanılan exceptional bir kılıç.

  fiziksel özellikleri:
  8-22 damage
  24 durability
  str req: none
  dex req: none
  item level: 30
  clvl req: 25

  diğer özellikleri:
  d2 sockets: 2
  d2x sockets: 1-2
  range: 1
  dmg bonus: 100 str
  inv size: 1x3